BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – V zimnom prestupovom období, ktoré sa vo väčšine futbalovo najkvalitnejších európskych krajín skončilo úderom pondelňajšej polnoci, sa udialo viacero zaujímavých transferov medzi špičkovými mužstvami.
Najväčšiu rybu „ulovil“ úradujúci anglický šampión FC Chelsea, ktorý získal z konkurenčného Liverpoolu španielskeho útočníka Fernanda Torresa. „The Blues“ zaplatili za jeho služby 50 miliónov britských libier, čím sa Torres stal najdrahším hráčom v rámci výmeny dvoch anglických klubov v histórii. Len hodinu predtým si tento primát privlastnil zakončovateľ Andy Carroll, ktorý prestúpil z Newcastlu United práve do Liverpoolu za 35 miliónov libier. Odchovanec Newcastlu napriek tomu drží dva rekordy, keďže sa stal najdrahším britským futbalistom všetkých čias a zároveň aj najdrahším hráčom, aký kedy prišiel do LFC.
Manchester United a FC Arsenal v januári bez výrazných posíl
Carroll, ktorý je považovaný za jeden z najväčších anglických talentov, podpísal s Liverpoolom rovnako ako Torres s Chelsea zmluvu na päť a pol roka. Na Anfield Road prišiel aj skvelý uruguajský útočník Luis Suárez. Ten vo svojom predchádzajúcom pôsobisku, ktorým bol Ajax Amsterdam, strelil v 159 zápasoch úctyhodných 111 gólov.
Posilnil sa aj Manchester City, ktorý získal z nemeckého Wolfsburgu bosnianskeho zakončovateľa Edina Džeka.
Zaujímavým transferom je aj presun reprezentanta Juhoafrickej republiky Stevena Pienaara z Evertonu do Tottenhamu Hotspur. Manchester United a FC Arsenal nezískali v januári žiadne výrazné posily. Účastníci Premier League 2010/2011 minuli na nákup nových hráčov približne 200 miliónov britských libier, z toho len Chelsea investovala 71 miliónov. Pre porovnanie, v rovnakom období minulý rok to bolo v celom Anglicku len 29 mil. libier.
Barcelona sa poučila
V zimnom prestupovom období sa výraznou mierou posilnil aj líder najvyššej talianskej súťaže AC Miláno. „Rossoneri“ získali holandského stredopoliara Marka van Bommela z Bayernu Mníchov, stopéra Nicolu Legrottaglia z konkurenčného Juventusu Turín, krídelníka Urbyho Emanuelsona z Ajaxu Amsterdam a zakončovateľa Antonia Cassana zo Sampdorie Janov. Z Milána však odišiel Brazílčan Ronaldinho, ktorý sa vrátil do rodnej krajiny, keď sa na 3,5 roka upísal Flamengu Rio de Janeiro. „Stará dáma“ získala bývalého talianskeho reprezentanta Lucu Toniho, ktorý predtým pôsobil v FC Janov. Ďalší adepti na ligový primát na Apeninskom polostrove príliš nenakupovali. Neapol, AS Rím, Inter Miláno ani Lazio Rím nezískali do svojich kádrov hráčov zvučných mien.
Jeden z najlepších a zároveň najpopulárnejších klubov na svete FC Barcelona má dlhodobo stabilný káder a koncepčne nakupuje typologicky vhodných hráčov, ktorí majú perspektívu zapadnúť do nabitej zostavy. V skončenom prestupovom období sa funkcionárom z Nou Campu podarilo získať holandského reprezentanta Ibrahima Affelaya z PSV Eindhoven. Najväčší konkurent „blaugranas“ v boji o španielsky ligový titul Real Madrid po obrovských nákupoch v lete minulého roka získal v januári len jedinú výraznú posilu. Je ňou Emmanuel Adebayor, ktorý prišiel na Santiago Bernabéu na polročné hosťovanie z Manchestru City.
Zaujímavé prestupy sa udiali aj v krajine bronzových medailistov z minuloročných majstrovstiev sveta – v Nemecku. Úradujúci ligový šampión Bayern Mníchov získal do stredu poľa Brazílčana Luiza Gustava. Defenzívny záložník posilnil „Bavorov“ z konkurenčného Hoffenheimu. Majster zo sezóny 2008/2009 VfL Wolfsburg predajom Edina Džeka do Manchestru City získal 35 miliónov eur a využil ich na nákup perspektívnych hráčov. „Vlci“ získali napr. českého reprezentanta Jana Poláka z Anderlechtu Brusel či Turka Tuncaya Sanliho. TSG Hoffenheim sa posilnil kúpou holandského reprezentanta Ryana Babela. Ten nedostával v Liverpoole príležitosti v základnej zostave, preto vymenil Britské ostrovy za Nemecko. Babel podpísal s Hoffenheimom dvojročný kontrakt s opciou.