BRATISLAVA 25. septembra (WBN/PR) – Nadácia – Centrum súčasného umenia a produkčná spoločnosť Clockwise v spolupráci so Slovenskou národnou galériou pripravili tretie pokračovanie Bratislavského festivalu umenia BLAF. BLAF 2012 sa bude niesť v podobnom duchu ako minulé dva ročníky festivalu. Okrem možnosti štvordňového „turné“ po vyše dvadsiatich prihlásených galériách, ktoré si na tretí ročník BLAF-u opäť pripravili inšpiratívny a bohatý program, bude súčasťou obľúbeného jesenného podujatia aj zaujímavý sprievodný program, ktorí pripravili organizátori v partnerskej spolupráci s nezávislými iniciatívami. Cieľom festivalu naďalej ostáva priblížiť širokej verejnosti dianie na slovenskej umeleckej scéne nenútenou a atraktívnou formou a zároveň posilniť komunitný charakter bratislavskej umeleckej scény a jej vzájomný vzťah s laickým i odborným publikom.
Tohtoročný vizuál projektu komunikuje dielo známeho slovenského umelca Romana Ondáka (1966) s názvom Good Feelings in Good Times (2003). Jedná sa o fotografický záznam performance, ktorá sa medzičasom stala súčasťou zbierky londýnskej Tate Gallery (Tate Collection). Dielo predstavuje vo formálnom výstupe fiktívny rad reálnych ľudí, ktorý autor situoval väčšinou pred priestory galérií alebo múzeí, prípadne – ako na fotografii vizuálu – priamo do výstavných priestorov (výstava Ostalgia, v New Museum New York). Ondák sa v ňom zaoberá fenoménom čakania v rade – teda zjednotenia rôznorodých ľudí na jednom mieste, tvoriacich na určitú dobu istý druh spoločenstva, v ktorom sa ocitajú na základe očakávania niečoho, na čom sa chcú podieľať či zúčastniť. Good Feelings in Good Times dobre komunikuje posolstvo festivalu – vzbudiť v ľuďoch zvedavosť, záujem, spontánne pridávanie sa k ostatným, ústiace do spoločného navštevovania galérii, v prípade nutnosti aj státia v rade – pretože na kvalitu sa oplatí počkať.
Festival BLAF vizuálom navyše komunikuje dielo momentálne najúspešnejšieho slovenského vizuálneho umelca na svetovej úrovni, v roku 2010 finalistu prestížnej newyorskej Hugo Boss Prize, ktorého dielo Loop bolo v rovnakom roku vyhlásené americkým magazínom Artforum ako jedno z piatich najväčších umeleckých udalostí roka.
Prvý októbrový víkend sa ponesie v znamení bohatej programovej ponuky nezávislých galérií, participujúcich na programe, ktoré v rámci BLAF-u už tretím rokom dokážu, že sa prostredníctvom nich oplatí vstúpiť do sveta súčasného umenia. Kvalitou porovnateľná bude i ponuka sprievodných podujatí, medzi ktorými vynikne prednáška etablovanej rakúskej licitátorky Andrei Jungmann z viedenskej pobočky aukčného domu Sotheby´s, ktorá sa uskutoční v prvý večer festivalu a bude sa niesť v znamení úvah nad stavom umeleckého trhu v Európe.
Nezaostane ani legendárna Clubovka – neformálne stretnutie priateľov architektúry a dizajnu, s prezentáciou Rossany Orlandi, milánskej podporovateľky dizajnu, či projekt iniciatívy Slovak Fashion Council Móda: šanca na úspech, ktorého súčasťou budú prednášky a diskusie na tému módneho priemyslu s domácimi aj zahraničnými hosťami. Súčasťou eventu bude výstava odevných diel a návšteva Stefana Siegela z Británie, predstaviteľa úspešnej platformy Not Just A Label! V rámci sprievodných podujatí už tradične nemôže chýbať víkendovanie s umením, kedy vám priestor nádvoria Slovenskej národnej galérie ponúkne koncentráciu súčasného dizajnu, ručne vyrábaných produktov, knižnej kultúry a hudby, v sprievode množstva interaktívnych vzdelávacích aktivít a workshopov pre deti. BLAF Market pripraví pre zmenu nezisková organizácia Čerstvé ovocie (autori populárneho projektu Urban market), v Nu Spirit Club-e budú po celú dobu trvania festivalu každý večer vystupovať známi dj´s a skupiny.
Začiatok festivalu bude venovaný koncertnému úvodu na nádvorí Slovenskej národnej galérie. Na úvod zahrá kapela Business Leaders Rock’n’Roll Band, unikátny mix topmanažérov s profesionálnymi muzikantami- Luciou Lužinskou, Pecim Uherčíkom, Vratkom Rohoňom a Mariánom Greksom. Po nej vystúpia headlineri večera Billy Barman a formácia Chiki liki-tua. Do festivalu sa zapojilo vyše dvadsať bratislavských galérií, ktoré počas festivalových dní ponúknu obohatenú dramaturgiu v podobe workshopov, diskusií, stretnutí s vystavujúcimi umelcami, edukatívnych programov a mnoho iného. V galérii SPACE bude v dobe trvania festivalu možnosť zapožičať si v rámci projektu Crazycurators bike-ride bicykel, na ktorom budete môcť obchádzať jednotlivé galérie. Zároveň tu bude prebiehať štvrtý ročník bienále Crazycurators Biennale. V sobotu popoludní sa bude v rôznych galériách servírovať delikátne víno, spojené s prehliadkou výstavy, v rámci Gallery Wine Route, teda vínnej cesty galériami. V Galérii Slovenskej výtvarnej únie si budete môcť pozrieť výstavu aktuálnych finalistov a víťaza sedemnásteho ročníka Ceny Oskára Čepana, v Klube umelcov výstavu mladej úspešnej umelkyne – minuloročnej finalistky tejto súťaže – Kataríny Poliačikovej. V sobotu od 20:00 bude Cinemaat v Slovenskej výtvarnej únii premietať a hrať filmovo-hudobno-výtvarnú performance Good bye Cvernovka.
V tranzite na Zlatých pieskoch ako aj v galérii HIT na Hviezdoslavovom námestí prebehne v predvečer festivalu otvorenie výpravnej výstavy Objavenie pomalosti II. V Galérii Francúzskeho inštitútu bude počas BLAF-u inštalovaná výstava Papillon et Brasse (Motýľ a motýlik), mapujúca dvadsať rokov pôsobenia Gandy Gallery v Bratislave. V Galérii enter môžete v piatkový večer od 20:00 do 22:00 zažiť performance, zaoberajúcu sa „zakliatymi“ otázkami „kto sú návštevníci galérií, ako vyzerajú, čo si všímajú a čo ich zaujíma, a či sa naozaj pozerajú – aspoň v rámci BLAF-u – na vystavené diela, alebo iba zbierajú pečiatky?“. V Galérii Čin-Čin sa vo štvrtok uskutoční otvorenie výstavy významného slovenského výtvarníka Milana Bočkaya, jeho kresieb a malieb, v Galérii NOVA zas v sobotu autorský výklad dizajnérky Simony Janišovej k jej keramickému dielu, v rámci ktorého budete môcť nejaké dokonca získať. V neposlednom rade budete mať tiež možnosť zúčastniť sa prednášky Ivana Bútoru, spoluautora knihy Stratené mesto. Bratislava – Poszony – Pressburg, na tému historického vývoja a zásahov v mestskej časti Podhradie, ktorá prebehne v T-Gallery zároveň prezentáciou animácie Daniely Krajčovej Linka Podhradie.
V programe nebude chýbať ani programová náplň pred rodiny s deťmi, ktoré sú jednou z cieľových kategórií festivalu: tvorivé dielne pre deti budú prebiehať napríklad v galériách Čin-Čin Gallery či SPACE, pre školy základné a stredné v Krokus Galérii, Ateliéry pre rodiny s deťmi pripravuje aj Slovenská národná galéria. V tej budete mať okrem iného tiež možnosť zažiť Dizajnérske laboratórium, vypočuť si prednášku muzikológa Ľubomíra Chalúpku Socialistický realizmus v hudbe o hudobnej kultúre 50. rokov a v kinosále SNG vychutnať zber filmovej úrody budovateľských 50. rokov (pri príležitosti pretrvávajúcej výstavy Prerušená pieseň). Zároveň budete mať počas trvania festivalu poslednú možnosť vychutnať si príjemné chvíle v Letnom pavilóne, ktorého bude BLAF súčasťou.
Festival bude prístupný širokej verejnosti opäť za jednotné (ne)vstupné 0 eur.
Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Jej akcionármi sú spoločnosť Enel Produzione s podielom 66 % a Fond národného majetku SR s podielom 34%. Spoločnosť disponuje 5 737,24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 MW čistého výkonu. V roku 2011 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,4 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 70,2%, vodné elektrárne 18,7% a 11,1% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2011 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5 374 zamestnancov.
Energia pre krajinu.
Prostredníctvom rozsiahleho programu spoločenskej zodpovednosti Energia pre krajinu, ktorý rozvíja päť programov pre aktívnu podporu ochrany životného prostredia, vzdelávania, sociálne zameraných projektov, športu a kultúry, dôležité miesto patrí práve projektu Energia pre kultúru, ktorý má v svojom portfóliu podporu takých významných podujatí ako je folklórny festival Východná, osvetlenie Oravského hradu či festival talianskej kultúry na Slovensku Dolce Vitaj.
Slovenské elektrárne dlhodobo spolupracujú so Slovenskou národnou galériou. Spoločne zrealizovali niekoľko zaujímavých výstav, ktoré svojím obsahom pritiahli do galérie množstvo návštevníkov nielen zo Slovenska ale aj zahraničia. Umelecké skosty z obdobia renesancie, nevšedné výtvarné počiny v stvárnení insitných diel, artefakty modernej histórie na výstave Nové Slovensko, a napokon jedna z najzaujímavejších výstav z obdobia sorely Prerušená pieseň, svedčia o úspešnej vzájomnej partnerskej spolupráci a úsilí spoločnosti „ byť dobrým občanom tejto krajiny.“
V snahe podporiť umelecké talenty a priniesť divákom aj komplexnejší prehľad rozmanitých foriem moderného súčasného umenia, sa spoločnosť rozhodla vstúpiť do partnerstva s Bratislavským art festivalom BLAF, ktorý svojím žánrovým výberom naplní očakávania všetkých návštevníkov.