Ukrajinci môžu žiadať o dočasné útočisko na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa, Veľké Slemence ako aj na oddelení cudzineckej polície, ak majú zaistené ubytovanie.
Vyplýva to z informácií o postupe s cudzincami prichádzajúcimi z Ukrajiny na územie SR, ktoré poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
V prípade, ak cudzinci nemajú doklady, môžu o dočasné útočisko požiadať na oddelení azylu v Humennom. Všetky uvedené pracoviská pracujú nepretržite. Všetky osoby prichádzajúce na Slovensko môžu tiež požiadať o udelenie azylu alebo doplnkovej ochrany.
Osobná žiadosť
O dočasné útočisko môže okrem občana Ukrajiny požiadať podľa uznesenia vlády z 28. februára aj jeho manžel, jeho maloleté dieťa alebo rodič dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.
Vojna na Ukrajine: Putin trvá na demilitarizácii a Zelenskyj kritizuje svet. Rusi postupujú k dôležitému energetickému centru (online)
Osoby, ktoré majú záujem o dočasné útočisko, musia o neho požiadať osobne, z dôvodu snímania biometrických údajov. Ak má cudzinec zabezpečené ubytovanie, je potrebné k žiadosti o útočisko doložiť buď čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti alebo zmluvu o nájme uzavretú s vlastníkom.
Dočasné útočisko
Dočasným útočiskom získa cudzinec bezplatné ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť a hygienické potreby. Navyše dočasné útočisko umožňuje pracovať na Slovensku, avšak neoprávňuje cudzinca na podnikanie.
Jednou z povinností cudzincov s poskytnutým dočasným útočiskom sa musia zdržiavať na Slovensku, musia vyplniť a odovzdať tlačivo „Hlásenie pobytu“ a prípadnú zmenu adresy musia nahlásiť.
Zároveň platí, že štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí nie sú Ukrajincami a ani ich rodinnými príslušníkmi, je umožnený vstup na Slovensko z humanitárnych dôvodov. Ak majú záujem o návrat do svojich domovských krajín, je im to umožnené.