Tisíce detí sú v ohrození po ničivých zemetraseniach, ktoré zasiahli juhovýchodné Turecko a Sýriu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Www.unicef.skzemetrasenie facebook post landscape.jpg
Foto: UNICEF

Tisíce detí a rodín sú v ohrození po dvoch ničivých zemetraseniach a desiatkach následných otrasov, ktoré včera zasiahli juhovýchodné Turecko a Sýriu.

Podľa úradov v oboch krajinách zahynulo viac ako 4 800 ľudí vrátane detí. Tisíce ďalších utrpelo zranenia. Tieto čísla sa budú pravdepodobne ešte zvyšovať. V Turecku sa v súčasnosti úsilie zameriava na pátranie a záchranu ľudí. UNICEF spolupracuje s miestnou vládou a predseda pre riadenie katastrof a núdzových situácií mapuje vznikajúce potreby spojené s humanitárnou pomocou. V Sýrii UNICEF posudzuje vplyv zemetrasení a v koordinácii s partnermi sa pripravuje na rýchlu a efektívnu humanitárnu reakciu.

Počiatočné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 zasiahlo krajiny tesne po 4. hodine ráno, keď veľa detí a rodín spalo doma. Druhé zemetrasenie s magnitúdou 7,5 prišlo neskôr v priebehu dňa.

Je pravdepodobné, že tisíce domov je zničených. Rodiny sú vysídlené a vystavené prírodným živlom ako sneh či mrznúci dážď a teplotám pod bodom mrazu. Silné snehové búrky nedávno zasiahli aj časti Sýrie a Turecka, pričom predpovede počasia vôbec nie sú priaznivé a očakáva sa, že zima a sneh neustúpia ani v najbližších dňoch.

„Zábery, ktoré vidíme zo Sýrie a Turecka sú srdcervúce,“ povedala výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russell. „To, že k prvému zemetraseniu došlo v skorých ranných hodinách, keď veľa detí a rodín tvrdo spalo, bolo ešte nebezpečnejšie. Následné otrasy priniesli ďalšie riziká. Naše srdcia a myšlienky sú s postihnutými deťmi a rodinami, najmä s tými, ktorí stratili svojich blízkych alebo tými, ktorí boli zranení. Našou bezprostrednou prioritou je zabezpečiť deťom a postihnutým rodinám podporu, ktorú tak zúfalo potrebujú.“

Je pravdepodobné, že otrasy poškodili alebo zničili školy, nemocnice a ďalšie zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia, čo bude deti negatívne ovplyvňovať aj v budúcnosti. Potenciálne poškodenie ciest a kritickej infraštruktúry tiež skomplikuje pátracie a záchranné úsilie a rýchlu humanitárnu reakciu.

Deti v Sýrii naďalej čelia jednej z najzložitejších humanitárnych situácií na svete. Zhoršujúca sa hospodárska kríza, takmer 12 rokov trvajúci konflikt, vysídľovanie a zdevastovaná verejná infraštruktúra spôsobili, že dve tretiny obyvateľstva potrebuje pomoc. Ľudia čelia akútnej potravinovej neistote, nemajú prístup k pitnej vode a viac ako 2,4 milióna detí v školskom veku nechodí do školy.

Choroby z kontaminovanej vody predstavujú ďalšiu smrteľnú hrozbu pre deti a rodiny. V Sýrii sa 10. septembra 2022 vyhlásilo vypuknutie cholery, pričom deti sú obzvlášť zraniteľné.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN