BRATISLAVA 17. marca (WBN/PR) – Videokonferenčné technológie a prenosy sa v oblasti prokuratúry a súdnictva využívajú po celom svete už niekoľko desiatok rokov. Sú využívané najmä v prípravných konaniach, stretnutiach medzi advokátom a obžalobou a v poslednej dobe aj na „virtuálnom súde“, kde je žalovaná strana súdená na diaľku.
Hlavné výhody využitia videokonferencií v justícii:
– eliminácia nákladov na cestovné pre svedkov, advokátov, súdnych expertov
– úspora času všetkých účastníkov konaní, urýchlenie súdnych konaní a procesov
– výborný nástroj v prípadoch špeciálnej ochrany svedkov
– úspora na súdnych trovách a poplatkoch
– možnosť nahrávania videokonferenčných výpovedí a svedectiev pre následné posúdenie a dokazovanie.
Prvé súdne konania s využitím telemostu sa konali v USA koncom 70-tych rokov, veľký rozmach a využívanie videokonferencií prebiehal v 90-tych rokoch po Spojených štátoch amerických, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii. Súdy a prokuratúry implementovali videokonferenčné technológie do svojich siení a kancelárií, postupne sa skvalitňovala a prepájala i telekomunikačná infraštruktúra. Koncom 90-tych rokov sa už bežne organizovali „veľké videokonferenčné procesy“, pri ktorých asistovali špecializované IT spoločnosti pre zabezpečenie garantovanej kvality prenosu obrazu, zvuku a neskôr i prenos dát (dôkazné materiály, fotografie a pod.) Ako príklad môžme uviesť proces pre právnickú kanceláriu Mander Hadley & Co sídliacu v Londýne, ktorá požiadala spoločnosť Eye Network o zabezpečenie videokonferenčného telemostu medzi Anglickom a Malajziou. Projekt predstavoval prípravu a audiovizuálne vybavenie súdnej siene v Birminghame, zaškolenie sudcu, justičných úradníkov i pomocného personálu a rovnako i zabezpečenie vzdialeného konca v Malajzii. „Videokonferenčný proces“ trval 3 dni, počas ktorého svedkovia v Malajzii vypovedali bez nutnosti cestovania do Anglicka. Vďaka efektivite videokonferencie bol verdikt vynesený v priebehu dvoch dní.
Ďalším príkladom získania svedectva formou videokonferencie je „mafiánsky“ súdny proces v Chicagu, kde svedok z Londýna bol ochotný vypovedať iba za predpokladu, že nemusí vycestovať. V tomto prípade bol použitý mobilný videokonferenčný box v Londýne, vrátane zabezpečenia internetového spojenia pred prípadnými útokmi hackerov. V Chicagu výpoveď svedka sudca sledoval cez videokonferenčný monitor. Vďaka tejto možnosti sa získalo dôležité svedectvo, ktoré významne ovplyvnilo ďalší priebeh procesu.
V Európe sa videokonferenčné svedectvá využívajú od konca 90-tych rokov. Používanie videokonferencie pri vykonávaní dôkazov v občianskych a obchodných veciach v rámci EÚ upravuje nariadenie Rady EÚ z 28.05.2001. V roku 2004 bola podpísaná dohoda medzi EU a USA o štandardizovaní použitia videokonferencií v justičných procesoch.
Slovenská justícia využíva videokonferencie zatiaľ iba v procesoch „podsvetia“, pri výpovediach chránených svedkov a pod. Košická spoločnosť Contineo s.r.o., prostredníctvom vlastných verejných videokonferenčných miestností a ako člen najväčšej videokonferenčnej siete EyeNetwork zabezpečuje sprostredkovanie videokonferenčných svedectiev pre slovenské, maďarské, či americké právne kancelárie. Týmto moderným a efektívnym spôsobom sú realizované výpovede súdnych znalcov, jednania v rámci medzinárodných arbitráží či výpovede dedičov v komplikovaných dedičských konaniach.