Na pôde Špecializovaného trestného súdu v štvrtok pokračuje v poradí druhý súdny proces s bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom, v ktorom je súdený spolu s podnikateľom Petrom Koščom prezývaným „pán X“. Na programe štvrtkového pojednávania je čítanie listinných dôkazov.
Telemost sa nepodarilo zabezpečiť
Pôvodne súd zamýšľal prostredníctvom telemostu vypočuť právoplatne odsúdeného bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku a ďalšieho bývalého príslušníka NAKA, neprávoplatne odsúdeného Jána Kaľavského. Obaja sa totiž nachádzajú v Bosne a Hercegovine, kde požiadali o azyl.
Bývalý šéf NAKA Zurian prišiel vypovedať v kauze Kováčika, má nahratý rozhovor s Kaľavským o manipulovaní káuz
Telemost sa však na štvrtkové pojednávanie nepodarilo zabezpečiť, preto sa jeho vykonanie očakáva na ďalšom pojednávaní, ktoré je naplánované na 4. októbra.
Blokované stíhanie v trestných veciach
Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.
Ústavný súd odmietol Kováčikovu sťažnosť, stíhaný je aj vo veci úplatku od podnikateľa blízkeho SIS
Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.
Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.