STV si výročie okupácie pripomenie filmami i dokum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská televízia si pripomenie 40. výročie okupácie Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy dvoma filmami a sériou dokumentov. V deň vstupu vojsk na československé územie 21. augusta uvedie televízia film Anglické jahody (2008). Snímka predstavuje mladého Tomáša a jeho dievča, ktorí stretnú na chate sovietskeho vojaka – dezertéra. Príbeh sa odohráva na pozadí vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Je leto, Tomáš sa chystá do Veľkej Británie zbierať jahody a pred odchodom strávi so svojím dievčaťom búrlivú noc. Ráno má však jeho otec podozrivé telefonáty s kolegom, plné tajných informácií, mama robí zásoby a babička plače. Tomáš sa ponáhľa na stanicu, Praha je však vyľudnená a nechodia vlaky. Hoci hlavný hrdina nepovažuje situáciu za príliš vážnu, to augustové ráno zmení osudy tisícok ľudí. Film v réžii Vladimíra Drhu, v ktorom hlavné postavy stvárnili Alexej Bardukov a Dagmar Bláhová, odvysiela Jednotka o 21:30.

Dvojka uvedie v ten istý deň o 20:00 dokumentárny film Šesťdesiatosmičkár Ján Midžiak (2008). Prináša pohľad na krízový rok 1968 očami vtedajšieho rozhlasového hlásateľa. Ján Midžiak bol jedným z mála slovenských rozhlasových hlásateľov v Prahe, ktorí stáli pri poslucháčoch aj počas okupácie. Film chce nielen predstaviť významnú a zaujímavú osobnosť, ale ponúka tiež možnosť zamyslieť sa nad tým, „či sa oplatí“ byť odvážnym, vzoprieť sa krivde, konať principiálne a v súlade s mravnosťou. Po skončení dokumentu o 20:55 prinesie Dvojka dokument Ľubomíra Maláčka Alexander Dubček z cyklu Osobnosti (2006). Jedna z najvýznamnejších osobností spätých s reformným vývojom Československa Alexander Dubček rozvinul v roku 1968 takzvaný obrodný proces, v ktorom rýchlo rástla jeho popularita.

Trojdielny dokument Stratená generácia? (1992) režiséra Juraja Lihosita uvedie Dvojka po častiach od 21. do 23. augusta. Jednotlivé diely nesú názvy – Ako odchádzali, Ako žili a Ako prichádzajú. Film je záznamom výpovedí účastníkov stretnutia emigrantov, bývalých členov legendárneho bratislavského V-klubu v 60. rokoch. Druhý program STV uvedie aj dokumentárny film Dušana Hudeca Zmarené nádeje 1968 (2008) z cyklu magická osmička. V sobotu 21. augusta o 22:00 sa snímka pokúsi prehodnotiť zložité obdobie v bývalom Československu v rokoch 1968 až 1969. Korene spoločenských a politických zmien bude hľadať v období po roku 1963, keď v spoločnej republike Čechov a Slovákov došlo k akémusi odmäku. K uvoľneniu spoločenskej a politickej atmosféry viedol tlak zdola, najmä z radov intelektuálov, umelcov a novinárov.

Smutnú komédiu o Pražskej jari, okupácii, emigrácii a návrate domov Keď dedo miloval Ritu Hayworthovú (2005) uvedie Dvojka 23. augusta o 20:00. Československo prežíva prvé mesiace po násilnom ukončení Pražskej jari. Trinásťročná Hannah sledovala tanky so svojím dedom Zikmundom a pochopila, že je koniec všetkým nádejam na slobodu. Hannah, jej rodičia a mladšia sestra musia deda opustiť a vyberú sa skúsiť šťastie v emigrácii. Ale Hannah a jej rodinu čaká v Nemecku tvrdé pristátie. Smutnosmiešna komédia českej emigrantky, režisérky Ivy Svarcovej s hviezdnym obsadením – Vlastimil Brodský, Vladimír Hajdu, Karen Fisher, Ewa Gawryluk, Dagmar Manzel, Jan Hrušínský či Jiří Lábus, čerpá z autobiografických zážitkov a ponúka humorom odľahčený pohľad na smutnú kapitolu z československých dejín.

Agentúru SITA informovala hovorkyňa STV Želmíra Blašková.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander DubčekJiří Lábus