Srbský vicepremiér nevylúčil vojenský konflikt o Kosovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kosovo
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 24. novembra (WEBNOVINY) – Srbský vicepremiér a minister vnútra Ivica Dačič nepovažuje Kosovo za stratené a nevylučuje ani možnosť vojny o túto bývalú provinciu.

Vylúčenie vojnového konfliktu by bolo podľa Dačiča „nesprávnym odkazom“ pre kosovského premiéra Hashima Thaciho, pretože na „udržanie bezpečnosti v regióne je nutné vytvoriť atmosféru znepokojenia“.

Srbský vicepremiér tiež varoval Thaciho, že útoky proti Srbom v Kosove sú útokmi proti Srbsku samotnému. „Thaci musí vedieť, že keď útočia na Srbov v Kosove, útočia aj na Belehrad. Srbsko sa na to nemôže a nebude pokojne prizerať,“ vyhlásil Dačič pre rozhlasovú stanicu B92.

Podpredsedníčka Demokratickej strany Jelena Trivanová s Dačičom v otázke prípadného vojnového konfliktu nesúhlasí a preferuje diplomatické riešenie.

„Srbsko si nemôže dovoliť stratu ďalšej generácie vo vojne, pretože potom by už nebolo žiadne Srbsko,“ vyhlásila. Vojenskopolitický analytik Miroslav Lazanski, naopak, súhlasí a tvrdí, že „diplomacia nemôže byť úspešná, ak nemá podporu vojenskej sily“.

Ďalší analytik Milan Nikolič si myslí, že výzvy na použitie vojenskej sily sú adresované srbskej verejnosti a sú súčasťou predvolebnej kampane.

Vojaci NATO sa stali terčom útoku

Mierové jednotky NATO v Kosove (KFOR) v stredu v noci opäť použili slzotvorný plyn pri odstraňovaní zátaras na ceste vedúcej k severným hraniciam Kosova so Srbskom. Rozhlasová stanica B92 uvádza, že pri stretoch s kosovskými Srbmi utrpelo 21 príslušníkov KFOR zranenia, z toho dvaja ťažké.
Kosovo
Foto: SITA/AP

Desiatky vojakov NATO prišli v noci odstrániť barikádu na ceste k priechodu Jarinje.

Do cesty sa im však postavili stovky miestnych Srbov, ktorí si chceli udržať kontrolu nad cestnou blokádou. Situácia na severe Kosova je napätá od momentu, ako sa kosovské sily v júni pokúsili prevziať kontrolu nad tamojšími hraničnými priechodmi.

Kosovskí Srbi, ktorí požadujú, aby boli priechody pod ich kontrolkou, sa tomu snažia zabrániť cestnými blokádami. Vojaci KFOR sa pokúsili zátarasy opakovane odstrániť, Srbi však cesty nechcú uvoľniť alebo budujú neoficiálne trasy k hraniciam. Jednotky NATO už uzavreli niekoľko ilegálnych ciest vedúcich k severnej hranici Kosova so Srbskom, čím chcú zabrániť ich využívaniu na pašovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivica Dačić
Firmy a inštitúcie KFOR Sily pre Kosovo