Kúpele Grössling ukrývajúce sa za nenápadnými šedými múrmi budovy na Vajanskom nábreží neďaleko Dunaja takmer jedno storočie zapĺňali hlasy a žblnkot vody. Bratisalvská kultúrna pamiatka sa však dostala do takého žalostného stavu, že ju pred 18 rokmi museli zavrieť. Teraz kúpele s neopakovateľnou atmosférou ožívajú opäť – namiesto špliechania vody v nich však našlo priestor umenie zosnulej výtvarníčky, šperkárky a speváčky skupiny Noisecut Bety K. Majerníkovej (†33).
Vystavovať v týchto schátraných priestoroch, do ktorých sa bežný smrteľník inak nedostane, bolo veľkou túžbou mladej umelkyne. V máji tohto roka však jej život po autonehode náhle vyhasol. Vďaka priateľom, kolegom i poslucháčom ateliéru Kov a šperk na VŠVU v Bratislave, kde po ukončení štúdia pôsobila ako asistentka, sa jej sen predsa stal skutočnosťou.
Na dne prázdneho bazéna v kúpeloch Grössling teraz ležia zaujímavo naaranžované vitríny so šperkami – niektoré akoby zapadli medzi modré kachličky bazéna, ďalšie sa vynárajú z dna. Rodinné fotografie, zbrane, vojaci, moderné technológie – to všetko zakomponované do brošní či náhrdelníkov s nádychom nostalgie a veľkou dávkou dôvtipu. „Vyrástla som v najväčšej betónovej džungli panelových domov v strednej Európe, v Petržalke… V tom čudnom betónovom meste som zistila, že vytvárať vlastnú krásu je možné hocikde. Niekedy môžeš nájsť neočakávanú krásu na najškaredších miestach na tomto čudnom svete,“ napísala šperkárka pred niekoľkými rokmi o svojom vzťahu k tvorbe po spustení vlastnej webovej stránky.
Krásu i podnet na zamyslenie tak tlmočila prostredníctvom zbraní, elektroniky či naaranžovaných ľalií a kozliatok, ktoré pod jej rukami získavali ostré odkazy na okolitý svet. Výber na výstave s názvom Pozemské záhrady pochádza z viacerých kolekcií Bety K. Majerníkovej vrátane WRAF, v ktorej zobrazila neustálu „vojnu“ súčasnej ženy s okolitým svetom, sérii čierno-bielych rodinných fotografií zapracovaných do šperkov s názvom Home, zbierku „televízorov“ TV´s, ktorá odkazuje na zasahovanie globalizácie do našich životov bez toho, aby ľudia vôbec vystrčili nos z vlastnej obývačky, či „nevinne kritickú“ alegóriu dnešného sveta pod názvom Gardens of Earth. Šperky priniesli umelkyni v minulosti niekoľko ocenení ako Kruhy na vode 2005 či Designblok 2008 a väčšinu z nich na výstavu poskytol Betin manžel Michal Kostovský, ako aj ľudia, ktorí ich vlastnili.
Pozemské záhrady Bety K. Majerníkovej si návštevníci môžu v kúpeľoch Grössling (budova s bielymi plastovými oknami oproti SNM na Vajanskom nábreží) pozrieť od utorka do nedele v čase medzi 16-18hod. Pre veľký záujem bol termín konania výstavy predĺžený do 31.októbra.