Slovensko dobieha Česko veľmi pomaly, môžu za to vyššie dane aj problémy v súdnictve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
slovensko, vlajka slovenska
Foto: ilustračné, Gettty Images

Dobiehanie Českej republiky zo strany Slovenska sa spomalilo. Slováci a slovenské firmy platia vyššie dane a odvody a majú horšie súdy. Také sú závery porovnania základných ukazovateľov, na ktoré pri príležitosti 101. výročia založenia spoločného česko-slovenského štátu poukázal Klub 500. Podľa globálneho Indexu prosperity sa v Českej republike žije lepšie.

Oblasťami, ktoré Slováci v porovnaní s našimi západnými susedmi vnímajú najkritickejšie, sú najmä nízka úroveň právneho štátu, protimonopolná politika štátu, ale napríklad aj príliš nízka tolerancia v spoločnosti.

„Slovenskej ekonomike sa darí, v porovnaní s Českou republikou však máme čo dobiehať. Vyššie dane a odvody a problémy s nezávislosťou súdnictva však tomu vôbec nepomáhajú,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

České podniky platia nižšie dane

Slovensko postupne dobieha Českú republiku v hrubom domácom produkte (HDP). Kým v roku 1995 tvoril slovenský hrubý domáci produkt len tretinu českého, dnes sa to už blíži k polovici.

„V posledných rokoch sa však nožnice začali opäť otvárať a ČR rastie rýchlejšie ako SR,“ upozorňuje Klub 500. V oboch krajinách postupne výrazne klesala nezamestnanosť. Kým na Slovensku od roku 1998 klesla na bezmála polovicu, v ČR to bolo až o dve tretiny. České podniky a podnikatelia sú podľa Klubu 500 menej zaťažené daňami a odvodmi.

Podľa prieskumu Svetovej banky a PwC patrí Slovensko medzi krajiny Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu najviac zdaňované, až 49,7 % zo zarobeného odovzdajú slovenské podniky a podnikatelia na daniach a odvodoch. ČR je na tom len o niečo lepšie s 46,2 %. Európsky priemer je pritom 39,3 %.

Záverečné miesta v rebríčku

Kardinálnym problémom verejnosti, ale i podnikov je však nezávislosť slovenských súdov a sudcov. Podľa EU Justice Scoreboardu až 60 % Slovákov a 67 % slovenských podnikov považuje nezávislosť súdov a sudcov za zlú, čo nás radí v rebríčku únie na záverečné miesta.

Pre porovnanie, nespokojných so súdmi a sudcami je len 36 % Čechov a 35 % českých podnikov. Základný problém, ktorý však podľa Klubu 500 má Slovensko v porovnaní s ČR, je vzdelanie.

„To vykazuje v ČR rádovo lepšie výsledky ako na Slovensku. Podľa posledných dostupných údajov OECD PISA hodnotení škôl sa kvalita slovenského školského systému neustále prepadá, a to najmä v (pre trh práce) potrebných kategóriách,“ uzatvára Klub 500.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Gregor
Firmy a inštitúcie Klub 500