BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Situácia na Ukrajine začína byť podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského neúnosná a preto je nepochopiteľné, že všetci naši najvyšší ústavní činitelia, prezident, predseda parlamentu a premiér, mlčia. Takto v pondelok Hrušovský kritizoval vrcholných predstaviteľov štátu.
Ako povedal pre agentúru SITA, dennodenné násilie v uliciach je neprijateľné a Slovensko nemôže mlčať. „Posledné prijaté zákony, ktoré obmedzujú právo na protest a slobodu slova, sú nedemokratické. Takéto konanie je pokusom o totalitu,“ zdôraznil s tým, že kým demokratický svet sa dnes pokúša riešiť situáciu na Ukrajine, tak náš premiér rieši, či je katolík, komunista alebo presvedčený ateista.
Hrušovský pripomenul, že Ukrajina je náš najväčší sused a jediný neukotvený sused v euroatlantických štruktúrach. „Ak sa tam začne situácia dramaticky zhoršovať, môže to mať vážne bezpečnostné a hospodárske dopady aj na Slovenskú republiku,“ uviedol. Podľa neho tak, ako nám pomáhali západné krajiny počas komunistickej totality, tak je našou povinnosťou pomáhať ľuďom na Ukrajine.
Video: Fico je šokovaný vývojom na Ukrajine, vyzýva na dialóg
Neprijateľná situácia
V stredu sa však premiér Robert Fico vyjadril,že je šokovaný vývojom situácie na Ukrajine a smrť niekoľkých demonštrantov po zásahu ozbrojených zložiek v Kyjeve považuje za absolútne neprijateľnú.
„Chcem apelovať na všetkých aktérov protestov, aby sa zdržali akéhokoľvek násilia. Rovnako však vyzývam aj ukrajinské orgány a všetkých zainteresovaných, aby rešpektovali právo občanov na zhromažďovanie,“ vyhlásil Fico na stredajšej besede po rokovaní vlády.
Nie silová konfrontácia, ale len dialóg s protestujúcimi a opozíciou vedie podľa premiéra k riešeniu napätej situácie. „Chceme varovať pred takými krokmi, ktoré by znamenali ďalšiu eskaláciu napätia a násilia,“ dodal Fico.
Vývoj vedie k chaosu
Nad zabitými demonštrantami v Kyjeve vyslovilo v stredu hlboké poľutovanie KDH. Kresťanskí demokrati odsúdili hrubé zneužitie sily proti občanom vlastnej krajiny zo strany bezpečnostných orgánov Ukrajiny. „Po reštriktívnych a antidemokratických legislatívnych opatreniach prijatých parlamentom a podporovaných prezidentom Janukovyčom v uplynulom týždni nastúpilo neprijateľné použitie represie s obeťami na životoch,“ uvádza šéf KDH Ján Figeľ v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA. Ukrajinu tento vývoj podľa jeho slov nevedie ani k stabilite, ani do spoločnej Európy, ale do chaosu.
Jedinou rozumnou cestou pre Ukrajinu je podľa Figeľa rešpektovanie demokratických princípov a dialóg medzi režimom a opozíciou. „Žiadame preto zastavenie neodôvodneného násilia, dôsledné vyšetrenie udalostí a rešpektovanie základných ľudských práv. Podporujeme otvorený politický dialóg v záujme upokojenia situácie a hľadania konštruktívnych riešení pre dobro všetkých občanov Ukrajiny,“ dodal Figeľ. Pre Slovensko je podľa neho stabilná, demokratická a nezávislá Ukrajina nielen dôležitým susedom, ale aj partnerom pri budovaní spoločnej Európy.
Najväčší sused
Hnutie NOVA ostro odsudzuje zásahy ukrajinskej polície, ktoré si vyžiadali ľudské životy. „Vyzývame predstaviteľov ukrajinskej vládnej moci, aby ihneď prijali opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu krvipreliatiu,“ uviedol podpredseda hnutia Jozef Kollár. Hnutie iniciuje zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR, ktorého jediným bodom programu bude príprava Slovenska na možné scenáre vývoja.
Ukrajina je najväčším susedom Slovenska a jej stabilita je pre nás mimoriadne dôležitá, uvádza sa ďalej v stanovisku hnutia NOVA. Ďalšia eskalácia napätia v Kyjeve podľa neho môže viesť k humanitárnej katastrofe, ktorá sa priamo dotkne aj Slovenska, a preto chcú, aby sa situáciou zaoberal aj výbor pre obranu a bezpečnosť.
Lajčák je rozčarovaný z prijatia zákonov na Ukrajine
Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák je rozčarovaný nad prijatím zákonov ukrajinským parlamentom, ktoré sprísňujú pravidlá pre demonštrantov.
Ako informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, minister vyjadril na sociálnej sieti Twitteri rozčarovanie nad prijatím spomínaných zákonov a nad spôsobom, akým boli schválené.
„Nie je to cesta na dosiahnutie zmierenia a nájdenie východiska zo súčasnej politickej krízy na Ukrajine,“ uvádza rezort diplomacie, podľa ktorého si Slovensko praje, aby Ukrajina nezišla z cesty, ktorá ju približuje k užšej spolupráci a partnerstvu s EÚ, a aby sa nedostala do izolácie. „Ukrajina je susednou krajinou a máme záujem, aby bola demokratickou a prosperujúcou a aby sa naša vzájomná spolupráca dobre rozvíjala,“ dodalo ministerstvo v stanovisku.