VANCOUVER 27. apríla (WEBNOVINY) – Kanaďania síce majstrovstvá svet v hokeji vnímajú len veľmi okrajovo a na pozadí bojov o Stanleyho pohár, napriek tomu si myslia, že nadchádzajúci šampionát na Slovensku bude plný nadšenia a pre Slovákov to môže byť rovnaká hokejová párty ako ich nezabudnuteľné minuloročné vystúpenie na olympijskom turnaji vo Vancouveri.
„Je to najväčšia športová udalosť v histórii tohto mladého štátu, takže všetci sú na to patrične hrdí a nadšení,“ skonštatoval pre Vancouver Sun jeden z najlepších znalcov európskeho hokeja Ralph Krueger, ktorý až do roku 2010 stál na lavičke švajčiarskeho reprezentačného tímu, no aktuálne pracuje v trénerskom štábe Edmonton Oilers.
„V Košiciach a Bratislave je cítiť nadšenie ako na šampionáte v Lotyšsku. V roku 2006 to tam bolo doslova šialené a plné vášne. Ich tím bol strašný, no tamojší ľudia si to užívali. Boli hrdí, že sú na medzinárodnom kolbisku,“ skonštatoval Krueger a pokračoval: „Slovensko je oveľa, oveľa chudobnejším bratom Česka. Je to krajina robotníkov, ktorých takáto vec doháňa do extázy.
Sústreďujú sa a venujú sa tomu už 5 rokov, odkedy im pridelili šampionát. Je to najväčšia udalosť, akú táto krajina mohla kedy zakúsiť. Pre štáty, ako je Slovensko, je to príležitosť na budovanie sebadôvery, úcty k sebe, ako aj rozvoja krajiny. Chcú sa ukázať svetu. Ak by hostili olympijské hry, boli by rovnako hrdí. Ich hrdosť na šampionát nie je o nič menšia, ako hrdosť Vancouveru na minuloročné hry.“
Nemáme trénerov ani herný systém, potrebujeme pomoc, tvrdí Višňovský
Slovenský hokej však nie sú len nadchádzajúce MS. Za slávnostnou fasádou sa skrývajú aj problémy. „Keď sa pozriete na počet Slovákov v NHL, rok od roku je ich menej. Chýbajú nám hokejové talenty. Niečo tu nie je dobré. Na mládežníckych šampionátoch bojujeme o miesta na chvoste a ak sa zachránime medzi elitou, všetci sú nadšení,“ zhodnotila stav slovenského hokeja jedna z jeho najväčších hviezd, najproduktívnejší obranca celej NHL v tejto sezóne Ľubomír Višňovský, ktorý by mal po vypadnutí jeho Anaheimu v I. kole play-off posilniť výbere reprezentačného trénera Glena Hanlona. “
Každý sa pýta, čo sa stalo tým mladým talentom? Kde sa stratili? Nemáme trénerov. Potrebujeme dobrých trénerov. Nemáme herný systém, nemám nič charakteristické pre slovenský hokej. Potrebujeme pomoc. A ekonomická situácia je katastrofálna. Rodičia nemajú peniaze a len málo detí si môže dovoliť hrať hokej. Ak sa mu deti venujú, je to pre ich rodičov veľmi nákladná záležitosť,“ dodal Višňovský.
Níe sú peniaze
Aj Krueger vidí problémy slovenského hokeja najmä v zlej finančnej situácii mladého štátu. „Je to o peniazoch. Komunisti zrušili akékoľvek náklady na tento šport, ktoré sú však naozaj dosť veľké. Je to naozaj boj o financie. Preto toľko mladých nádejných hráčov odchádza zo Slovenska do zámoria. Dostanú zadarmo výstroj, hokejky, bývanie a možnosť ukázať sa a hneď sa cítia ako v zlatej bani.
Na minuloročný hokejovom summite sa Slováci sťažovali, že mnoho hráčov im odchádza do Kanady. Ale to nie je chyba Kanady. To, že nemajú systém vysokoškolských líg, či kvalitných juniorských súťaží, je chyba Slovákov. Dokiaľ budú jednou z najchudobnejších krajín EU, nik z ich špičkových hráčov nebude hrať na Slovensku. Nemajú trénerov, chýba tam vášeň a zápal pre hokej. Je to skutočne o peniazoch,“ poznamenal Ralph Krueger.