BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko ešte nie je pripravené na príchod investorov z Číny. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA šéf Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Róbert Šimončič, čínski investori sú veľmi zložití. “Čína je veľmi zložitá. My tu Čínu nevieme robiť. Práve u Číny je potrebné mať veľmi silných partnerov, ktorí by nám dokázali otvoriť dvere,“ povedal Šimončič.
O Slovensko sa už podľa neho zaujímali čínski investori. “Bolo na Slovensku zopár záujemcov z Číny, ale nie je to v takom štádiu, že by sme vedeli naozaj posúdiť, či ísť potom,“ dodal Šimončič. Podľa neho je však najvyšší čas, aby sa Slovensko ako aj celá Európa pripravila na prílev čínskych investorov. “Tie investície z Číny budú v najbližších rokoch akcelerovať. Je tam pretlak tých peňazí. Rozhodne aj keby sme neurobili nič, tak čínske investície do tej Európy prídu. Treba mať preto pripravený nejaký program,“ konštatoval Šimončič.
Ministerstvo hospodárstva SR už viackrát avizovalo zvýšený záujem čínskych investorov o slovenský trh. „Tento rok obchodný radca ministerstva hospodárstva zaznamenal zvýšený záujem čínskych spoločností o investície v oblasti farmácie, elektrotechnického priemyslu, strojárstva a poľnohospodárstva,“ informoval naposledy rezort hospodárstva. Svoj záujem investovať na Slovensku v tomto roku prejavila už čínska automobilová spoločnosť JAC Motors, či ďalšia čínska elektrotechnická spoločnosť Guangzhou Echom Science & Technology.
Okrem čínskych investorov sa o Slovensko stále zaujímali respektíve zaujímajú aj investori z iných krajín. “Stretol som mnoho potenciálnych investorov alebo firiem, ktorí prišli a zaujímali sa o Slovensko. Boli to ľudia z Japonska, USA, Talianska a z iných krajín,“ doplnil Šimončič. Podľa neho SARIO rozpracovala niekoľko zaujímavých investičných projektov aj počas jeho predchádzajúceho pôsobenia vo vedení agentúry. Konkretizovať ich však nechcel. “Sú nejaké konkrétne projekty, ktoré vznikali, keď som tam bol ešte ja. Nie sú však ešte uzavreté, tak si myslím že by sa nemali publikovať. Hlavne tí investori zo západnej strany pologule veľmi neradi počujú dopredu svoje mená. Takže nechcem menovať firmy. Ale boli medzi nimi aj spoločnosti s vyššou pridanou hodnotou,“ uzavrel Šimončič.