Rokovania o voľnom obchode medzi EÚ a USA začnú podľa plánu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka usa
Foto: SITA/AP

VILNIUS 5. júla (WEBNOVINY) – Rokovania o zóne voľného obchodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, ako aj o podozreniach zo sporných aktivít amerických tajných služieb, začnú v rovnakom termíne 8. júla.

Vyhlásil to v piatok prezident Európskej komisie José Manuel Barroso.

Rozhovory o transatlantickej zóne voľného obchodu začnú podľa pôvodného plánu, pričom americká strana súhlasila aj so začatím konzultácií „o vážnych obavách, … ktoré sa týkajú určitých spravodajských aktivít,“ povedal Barroso počas návštevy Litvy.

Predstavitelia niekoľkých členských štátov EÚ tento týždeň naznačili, že podozrenia z tajného programu, v rámci ktorého Washington údajne odpočúval diplomatov EÚ a jej členských štátov, si môžu vynútiť odklad rokovaní o voľnom obchode. Informácie z utajeného dokumentu, ktorý popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN zverejnil počas víkendu nemecký týždenník Spiegel.

Na otvorení rozhovorov s cieľom vytvoriť jednu z najambicióznejších zón voľného obchodu na svete sa dohodli Európska únia a USA minulý mesiac. Podľa vyjadrení predstaviteľov americkej vlády a Európskej komisie by dohoda mohla byť hotová do konca roka 2014.

USA a Európa predstavujú takmer polovicu celkového výkonu svetovej ekonomiky a tretinu globálneho obchodu. Prvý pokus o transatlantickú obchodnú dohodu vznikol pred troma desaťročiami, v 90. rokoch 20. storočia však stroskotal na nesúhlase Francúzska. Paríž pohrozil zablokovaním rokovaní aj tentoraz, keď v snahe ochrániť francúzsky kultúrny priemysel svoj súhlas s rokovaniami podmienil vylúčením filmov a internetovej zábavy z mandátu vyjednávania. Francúzsko nakoniec súhlasilo s kompromisným návrhom Bruselu na dočasné ochranné obdobie pre toto odvetvie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe José Manuel Barroso
Firmy a inštitúcie EU Európska únia