BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Na Slovensku vlani rástlo riziko kybernetických útokov a následkov živelných pohrôm, vnútorná bezpečnostná situácia krajiny však bola stabilizovaná. Uvádza sa to v správe o bezpečnosti SR za rok 2013, ktorú dal úrad vlády do pripomienkového konania.
Bezpečnostné zložky nezaznamenali aktivity smerujúce k príprave teroristického útoku na našom území alebo k využitiu územia SR na uskutočnenie teroristického útoku v zahraničí.
Slováci boli ohrození aj v zahraničí
Bezpečnostná situácia súvisiaca s terorizmom bola na Slovensku stabilizovaná aj napriek rastúcej miere teroristického ohrozenia Európy pre silnejúce pozície islamistických extrémistov vo viacerých krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky. „V súvislosti s vývojom v krízových regiónoch (najmä Afganistan, Sýria a Irak) sa zvýšilo ohrozenie terorizmom občanov SR a jej záujmov v zahraničí,“ uvádzajú autori správy.
Pre boj s terorizmom alebo súvisiacimi bezpečnostnými hrozbami vzniklo od začiatku roka 2013 Národné bezpečnostné analytické centrum. Od marca 2013 zaviedlo ministerstvo vnútra mechanizmus vyhlasovania stupňa teroristického ohrozenia na území SR. Stupnica má štyri stupne ohrozenia so slovným vyjadrením a s farebným označením. Od 1. septembra 2013 minister vnútra vyhlásil najnižší 1. stupeň teroristického ohrozenia v SR, ktorý platil až do konca roku 2013.
Rómska karta aj ekonomika
Aktivity slovenských pravicových a ľavicových extrémistov v roku 2013 nemali potenciál ohroziť ústavné zriadenie alebo narušiť vnútorný poriadok štátu, konštatujú autori správy. „Rizikovými zostávali v roku 2013 snahy pravicových extrémistov o prienik do politického, verejného života a o legitimizáciu extrémistickej ideológie prostredníctvom získania volených funkcií na regionálnej úrovni,“ uvádza sa v správe.
Pravicovo-extrémistické subjekty na svoju prezentáciu využívali najmä témy rezonujúce v spoločnosti, ako napríklad rómska problematika, zlá sociálno-ekonomická situácia, kritika voči vláde a EÚ. Svoje aktivity a členskú základňu v roku 2013 rozšírili niektoré branno-športové organizácie, v radoch ktorých pôsobia aj prívrženci a sympatizanti pravicovo extrémistickej skupiny.
Slovenská ľavicovo extrémistická scéna je dlhodobo málopočetná a v porovnaní so zahraničím relatívne pasívna. Z bezpečnostného hľadiska predstavovali najrizikovejšie aktivity útoky antifašistov proti pravicovým extrémistom a ich majetku.
Extrémisti ťažili zo sociálnych sietí
Pri svojich aktivitách slovenskí extrémisti intenzívne používali internetové sociálne siete, najmä na rýchle organizovanie rôznych akcií, oslovovanie sympatizantov a šírenie extrémistických názorov. V roku 2013 evidovali celkom 77 trestných činov extrémizmu.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2012 to bol pokles o 27 prípadov. Policajti objasnili 39 trestných činov čo predstavuje 50,65 percenta. Z hľadiska spôsobu páchania trestných činov extrémizmu prevažovali verejné prejavy sympatií k hnutiu, resp. hnutiam, ktoré potláčajú základné ľudské práva a slobody. Trestných činov extrémizmu sa páchatelia často dopúšťajú spolu s inými trestnými činmi, napríklad s trestným činom poškodzovania cudzej veci.
Zavádzanie programu reformy ESO a pokračujúca informatizácia spoločnosti podľa autorov správy prinášajú do popredia potrebu riešenia významnej bezpečnostnej hrozby posledného obdobia – potrebu zvýšenej ochrany kybernetického priestoru.
SIS zaznamenala pokusy o kyberútoky
Národným garantom v tejto oblasti sa stal Národný bezpečnostný úrad. V úrade vytvorili Bezpečnostné a prevádzkové monitorovacie centrum, ktoré sa má stať plnohodnotným nástrojom pri ochrane utajovaných skutočností v elektronickej podobe.
V SIS vlani posilnili kapacity „určené na výkon spravodajských činností v kybernetickom priestore“. SIS vlani zaznamenala viaceré pokusy o kybernetické útoky (resp. ich prípravu) na internetové portály a počítačové systémy súkromných, verejnoprávnych aj štátnych inštitúcií. Služba v rámci SR spolupracovala pri ochrane kybernetického priestoru s vecne príslušnými štátnymi organizáciami.