BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Trvalý a udržateľný rast miezd vrátane minimálnej mzdy, ktorá stúpla od januára tohto roka z doterajších 480 eur na 520 eur, zostane podľa premiéra Petra Pellegriniho aj naďalej prioritou vlády.
„Vo vláde a v strane Smer-SD sme sa nikdy netajili tým, že základným nástrojom našej mzdovej politiky zostáva naďalej navyšovanie minimálnej mzdy, ktorú by sme chceli postupne zvyšovať tak, aby tvorila v budúcnosti 60 % priemerného platu v národnom hospodárstve,“ povedal na štvrtkovom sneme Konfederácie odborových zväzov SR predseda vlády SR.
Ďalšie zvyšovanie platov
Ako ďalej informoval Pellegrini, počas jeho vlády sa platy zvýšili vo verejnej a štátnej správe o 10 % a od budúceho roka to bude podľa neho ďalších 10 %.
Zmena sa premietla aj do nových mzdových tabuliek, pričom najnižšia platová tarifa je na úrovni minimálnej mzdy a ide podľa Pellegriniho o najvyššie zvyšovanie platov od roku 2004, odkedy funguje kolektívne vyjednávanie vyššieho stupňa.
V stavebníctve chýbajú pracovníci, problémom je aj zastaralá legislatíva a pomalý rast platov
„A hoci vieme aj o prípadoch následného krátenia osobného príplatku, musíme v tomto trende pokračovať,“ povedal Pellegrini.
Zamestnávanie migrantov
Podľa Pellegriniho sú tu ďalšie výzvy. Ako ďalej uviedol, žijeme v časoch nízkej nezamestnanosti a zároveň v čase vysokého dopytu po kvalifikovanej pracovnej sile. Podľa údajov z februára tohto roka bola na Slovensku miera evidovanej nezamestnanosti 5,16 % a celkovej nezamestnanosti 6,35 %.
„Zamestnávatelia za posledné roky čím ďalej tým viac bijú na poplach, že niet koho zamestnávať a súčasne žiadajú uvoľniť pravidlá na zamestnávanie ľudí z krajín mimo EÚ,“ povedal Pellegrini.
Nezamestnanosť na Slovensku klesla, Richter vidí problém najmä v zamestnávaní stredoškolákov
Podľa neho nemožno nič namietať voči tejto požiadavke zamestnávateľov, inou otázkou ale je, či zamestnávatelia urobili všetko preto, aby vyčerpali potenciál, ktorým Slovensko disponuje.
„Neriadená podoba takejto migrácie môže viesť k zníženiu štandardu kultúry práce v našej krajine,“ skonštatoval Pellegrini. Lepším riešením by bolo podľa neho naspäť získať Slovákov pracujúcich v zahraničí.
Prvý vyrovnaný rozpočet
V tomto roku má dosiahnuť rast slovenskej ekonomiky podľa revidovaných údajov Národnej banky Slovenska 3,5 %.
Napriek revíziám smerom nadol je možné podľa Pellegriniho konštatovať, že ekonomika Slovenska si zachováva solídny rast, čo vyzdvihuje aj Európska komisia v kontrolnej správe o SR.
„Historicky po prvýkrát máme na tento rok vyrovnaný rozpočet, čo vytvára všetky predpoklady na to, aby sa úroveň a kvalita života ľudí na Slovensku opäť výrazne zlepšila,“ uviedol Pellegrini.