BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Politika nie je pre premiérku Ivetu Radičovú primárne o moci.
„Moc je nástroj. Politika má byť o konkrétnych riešeniach a rozhodnutiach, ktoré po istom čase by občania mali vedieť pomerať, cítiť, vnímať. To je moje zrkadlo,“ povedala Radičová pre agentúru SITA na otázku, či sa pozerá do zrkadla, čo jej odporúčal jej predchodca Robert Fico pri odovzdávaní úradu.
„Najviac mi zrkadlo nastavujú médiá a občania, a to sledujem,“ dodala. Predsedníčka vlády v rozhovore priznala, že sa vie nazlostiť. „Dovolím si povedať, že veľa vydržím, ovládam sa, ale nie proti zdravej miere, ale zvažujem, či pomôže hnev, či výbuch . Ale mávam výbuchy, keď urobím chybu, tak ten hnev samej na seba je veľký,“ povedala. Keď sa nahnevá sama na seba, tak si nadáva. „Citovať sa nebudem, ale nadávam si a hľadám úpenlivo spôsob, ako to napraviť,“ dodala.
„Ľudia niekedy nerozumejú reformám“
Pred dvoma týždňami v Slovinsku hovorila o tom, že ľudia niekedy nerozumejú reformám. Nerozumejú prečo sa niektoré kroky musia udiať. „Európa je v desivej kríze. Ja nechcem denne občanom rozprávať, ako je zle. Mám povinnosť s vládou hľadať riešenia, aby sme sa postupne z toho dostali. Ale tu na Vašu otázku musím povedať pravdu a tá je naozaj zlá. Kríza má tak veľké rozmery, že hovoríme o krachu štátov, a takých, voči ktorým sme ešte donedávna vzhliadali ako ku vzoru, ktorý chceme dosiahnuť. Predsa nik by možno pred rokom, dvomi nepovedal, že také Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Taliansko, Grécko, budú zápasiť s existenciou,“ povedala.
Nikto nečakal, že v Paríži budú plné ulice protestujúcich, že vo Veľkej Británii, v kolíske demokracie a ekonomiky západnej civilizácie, budú občania rozbíjať obchody a banky. „Čo sa to vlastne deje? Čo to musíme vyriešiť? Načo to dávame odpoveď? Priepasť medzi ekonomikou, medzi tým, čo ľudia denne vyrábajú vo fabrikách, alebo vypestujú na poli, alebo poskytnú cez služby na jednej strane a sľubmi politikov na strane druhej, je neprekonateľná. Žili sme na obrovskú sociálnu hypotéku, a už nám na ňu nikto nechce požičiavať,“ povedala.
Ekonomika Slovenska je závislá od Západu
Pod tento stav sa podľa predsedníčky vlády podpísala nezodpovednosť. „Nezodpovednosť veľmi konkrétnych politikov, nezodpovednosť veľmi konkrétnych inštitúcií, aj spomínaných bánk, aj ratingových agentúr, aj inštitúcií Európy, ktoré mali monitorovať celú situáciu. A hlavne podvádzanie a klamanie,“ povedala.
Naša ekonomika je dnes veľmi závislá od úspešnosti Spolkovej republiky Nemecko, ale aj ostatných európskych krajín. A toto sa naozaj ťažko vysvetľuje. „Na koho má občan nadávať? Nadáva na vládu. Len myslím si, že dnes nadáva na tú nesprávnu vládu, pretože táto vláda nespôsobila, že sme prebrali Slovenskú republiku, keď dlh samospráv bol viac ako 540 miliónov eur, nezaplatené faktúry boli za 20 miliónov eur. Dlh železničných firiem bola takmer jedna miliarda. V rezorte spravodlivosti dlh vyše 18 miliónov eur, tam neboli zaplatení znalci, tlmočníci, svedkovia, ale dokonca ani odškodné pre obete trestných činov. Do konca minulého roka bol tento dlh vyplatený. V rezorte zdravotníctva, nemocnice s dlhom 150 miliónov, všeobecná zdravotná poisťovňa 50 miliónov, ďalší za 60 miliónov, a ani Sociálnu poisťovňu a ďalšie rezorty nejdem vymenúvať. Ktorý sektor sme, obrazne povedané, otvorili, našli sme ho s nezaplatenými faktúrami na stole,“ dodala.