- aktualizované 17. septembra 16:48
V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom v piatok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany predniesli svoje záverečné reči. Rozsudok súd vynesie v pondelok 20. septembra o 16:00. Uviedla to samosudkyňa Pamela Záleská.
Návrh na prepadnutie majetku
Ako v záverečnej reči uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, obžalovanému navrhuje úhrnný trest minimálne 13 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň navrhol prepadnutie jeho majetku.
Záverečná reč Dušana Kováčika
Podľa Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný. „V tomto prípade bolo vykonané komplexné dokazovanie,“ zdôraznil prokurátor.
Zároveň uviedol, že Kováčik sa v priebehu procesu snažil „úmyselne odkláňať smer dokazovania“. Robil tak podľa neho predkladaním množstva podaní, ktoré obsahovali rôzne „pseudodôkazy“.
Dôkazy vytvárajú presnú mozaiku
Zároveň Šúrek pripomenul, že Kováčik odmietol vypovedať, keď mal na to príležitosť a vyjadroval sa len k už vykonaným dôkazom, keď mohol svoje argumenty prispôsobiť dôkaznej situácii.
Na súde s Kováčikom vypovedal obvinený svedok Zeman (video)
Prokurátor tiež uviedol že výpovede rôznych svedkov proti Kováčikovi spolu obsahovo súhlasili. Takýmito svedkami boli napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, dnes už zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm, obvinený člen skupiny takáčovcov Matej Zeman aj bývalí kolegovia obžalovaného z ÚŠP.
Prokurátor tiež pripomenul, že v kancelárii obžalovaného boli zaistené spisy k trestným veciam, v ktorých nebol dozorovým prokurátorom. „Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku,“ skonštatoval Šúrek.
Jednostranné vyšetrovanie
Podľa obhajcu obžalovaného Erika Magála viedli v prípade Kováčika orgány činné v trestnom konaní jednostranné vyšetrovanie a odmietali dôkazy v prospech obžalovaného. „Skutky, ktoré sú predmetom obžaloby, sa nikdy nestali a z logických dôvodov sa ani nemohli stať,“ vyhlásil.
To, že súd zamietol viaceré návrhy dôkazov obhajoby, je podľa neho „devastáciou trestného konania“. Advokát pripomenul obvinenie viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry pre manipulovanie vyšetrovania. Jedným z nich bol aj Pavol Ďurko, ktorý mal na starosti prípad Kováčika.
Magál tiež pripomenul správu Slovenskej informačnej služby, ktorá hovorila o manipulácii medializovaných káuz. „Autentickosť tejto správy potvrdil aj súčasný šéf SIS Michal Aláč,“ povedal obhajca s tým, že z daného dôvodu požadovali vypočutie Aláča alebo jeho predchodcu Vladimíra Pčolinského.
Ich výpovede, ako aj výpovede iných navrhovaných svedkov napríklad z prostredia polície, mohli podľa neho priniesť fakty k prospechu Kováčika. Advokát zároveň navrhol oslobodenie obžalovaného v celom rozsahu.
Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.
Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.