BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Tyler a Cameron Winklevossovci, ktorí tvrdia, že jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg im ukradol myšlienku vytvorenia sociálnej siete, pôjdu s procesom na najvyšší súd. Ich právnik Jerome Falk Jr. uviedol, že v ich mene požiada najvyšší súd, aby im dal druhú možnosť na odstúpenie od mimosúdneho vyrovnania, ktoré uzavreli v súvislosti so súdnym procesom proti Zuckerbergovi.
Ako vysvetlil, ide o logický postup po tom, ako federálny odvolací súd v pondelok odmietol žiadosť dvojičiek o posúdenie ich prípadu 11-člennou porotou. V apríli trojčlenná porota rozhodla, že spor, ktorého sa prípad týka, sa „musí skončiť“, a odmietla žiadosť Winklevossovcov o ďalšie prehodnotenie rozsudku. Aj najvyšší súd má právo odmietnuť prípadom sa zaoberať.
Podľa právnika nespokojných bratov spoločnosť Facebook v čase, keď sa s ňou dohodli na vyplatenie 65 miliónov dolárov v rámci mimosúdneho vyrovnania, zadržiavala informácie o jej odhadovanej hodnote. Winklevossovci dohodu podpísali pred dvoma rokmi, čím od Facebooku získali 20 miliónov dolárov v hotovosti a 45 miliónov dolárov v akciách pri cene 36 dolárov za akciu.
Facebook si však v tom čase dal sám vypočítať odhadovanú hodnotu jednej akcie. Jeho odhad bol 9 dolárov za akciu. Pre Winklevossovcov by to tak znamenalo viac akcií z podniku, ktorý tento rok dosiahol hodnotu 50 miliárd dolárov. Facebook uviedol, že nebol povinný túto informáciu zverejňovať, ale ani ju úmyselne nezatajoval.
Bratia Winklevossovci tvrdia, že počas štúdií na Harvard University si v roku 2003 najali Zuckerberga, aby dokončil softvérový kód pre ich sociálnu internetovú sieť ConnectU. Zuckerberg, vtedy študent druhého ročníka, namiesto toho, aby dokončil dohodnutú prácu, vzal ich kód a myšlienku a vo februári 2004 spustil Facebook, uvádzajú dvojičky. Spoločnosť Facebook tieto tvrdenia odmieta.