Prezidentka ZSS očakávala návrh nástupcu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudcovské kladivko

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Jarmila Sopková Maximová očakávala, že nespokojní sudcovia navrhnú kandidáta na budúceho šéfa tejto stavovskej organizácie „zo skupiny sudcov s ich názorovým a ideovým presvedčením, čím by dosiahli zmenu v ZSS, ktorú si želajú. Ak by to urobili, neostal by im čas a priestor na strach zo mňa.“ Uviedla to v reakcii na stredajšiu výzvu, ktorú jej adresovali traja sudcovia: čestný prezident ZSS Ľudovít Bradáč, bývalý prezident a viceprezident ZSS Pavel Rohárik a Anton Jaček. Títo sudcovia ju žiadali, aby sa zasadila o jednoznačne formulované principiálne stanovisko ZSS k súčasnému stavu v justícii, ktoré by malo podľa nich zaznieť na pôde najvyššieho orgánu ZSS Hlavnom zhromaždení.

„Činíme tak preto, že ste verejne prezentovali, že na ďalšie funkčné obdobie už kandidovať nemienite, a toto by mohla byť Vaša dôstojná rozlúčka s funkciou, hodná mena, ktoré ZSS vždy malo, “ uviedli v otvorenom liste sudcovia, ktorí zároveň vyjadrili nesúhlas s doterajšími postojmi Sopkovej Maximovej k tejto otázke. „Považujeme ich za vyhýbavé, alibistické a skôr odhaľujúce Váš svetonázorový a ideový základ, než zásadný postoj k tak závažnej skutočnosti, ako je postavenie sudcu a súdnictva v našej spoločnosti,“ napísali. Prezidentka ZSS v reakcii uviedla, že aj od týchto troch kolegov očakávala pozitívny a konštruktívny prístup k Hlavnému zhromaždeniu ZSS. „Svoje slová a rozhodnutia starostlivo vážim, lebo viem, akú majú moc – preto ani moje rozhodnutie v súvislosti s kandidatúrou na funkciu prezidenta ZSS, ktoré kolegovia sudcovia zo ZSS poznajú, nemám dôvod meniť,“ dodala Maximová Sopková.

Sudcovia v otvorenom liste tvrdia, že udalosti v justícii navodili atmosféru, ktorú nemožno vnímať ako zdravú a priaznivú pre riadne plnenie jej ústavného poslania. „Javy ako nezmyselné návrhy na disciplinárne konania a neodôvodnené rozhodnutia o pozastavení výkonu činnosti na hrane ústavnosti voči určitej skupine sudcov a postihovanie za vyslovenie názorov na veci verejné, sú v demokratickej spoločnosti neprípustné“, konštatovali. To, že sa dejú, môže mať podľa autorov otvoreného listu viac dôvodov. „Jedným z nich je, že v spoločnosti, a najmä v sudcovskej verejnosti, chýba zatiaľ kritický počet oponentov ochotných a schopných otvorene pomenovať tento stav a jeho príčiny“. Podľa trojice sudcov sú signály, že čoraz viac členov ZSS, ktorí v minulosti predstavovali „pozitívnu energiu“ stavovskej organizácie, opúšťa jej rady pre nespokojnosť s pasivitou vlastných vrcholných predstaviteľov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Združenie sudcov Slovenska