PRETÓRIA 16. júna (WEBNOVINY – od vyslaného redaktora Miroslava Antola) – Zaujímavosti z piateho dňa XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike (11. 6. – 11. 7.):
* Nový Zéland strelil 15. júna na majstrovstvách sveta už tri góly. V utorok jeden v stretnutí F-skupiny MS 2010 proti Slovensku (1:1) a dva pred 28 rokmi v zápase proti Škótsku (2:5).
* Nový Zéland získal vďaka remíze so Slovenskom historicky prvý bod na svetových šampionátoch pri svojej druhej účasti, v roku 1982 prehrali „All Whites“ so Škótskom, Brazíliou aj ZSSR.
* Rovnako premiérový bod dosiahlo aj Slovensko, ktoré je však na MS nováčikom. Historický prvý gól SR na šampionáte strelil Róbert Vittek.
* Portugalsko nezvíťazilo už v štyroch stretnutiach MS za sebou, naposledy v utorok v G-skupine remizovalo s Pobrežím Slonoviny (0:0). Okrem toho majú Portugalčania v tejto nelichotivej sérii na konte dve prehry a jeden nerozhodný výsledok. Ich posledný triumf sa zrodil v osemfinále MS 2006 proti Holandsku. Vo štvrťfinále potom zdolali Anglicko až na pokutové kopy a následne prehrali v semifinále aj v zápase o 3. miesto.
* V doterajších 20 dueloch na MS remizovali Portugalčania len dvakrát – v utorok s Pobrežím Slonoviny a v spomenutom štvrťfinále v roku 2006 s Anglickom.
* Pobrežie Slonoviny si pripísalo svoj prvý duel na šampionátoch s remízovým koncom a zároveň premiérový bez streleného gólu.
* Pre trénera Pobrežia Slonoviny, Švéda Svena-Görana Erikssona, to bola piata remíza z 11 zápasov na MS. Všetky predchádzajúce duely si odkrútil na lavičke Anglicka na MS v rokoch 2002 a 2006.
* Šesťdesiattri percent brazílskych gólov – takmer dve tretiny – padlo v druhých polčasoch zápasov MS.
* Štyri z úvodných duelov Brazílie na MS, všetky v ostatných 30 rokoch, sa skončili výsledkom 2:1 (v roku 1982 proti ZSSR, 1998 proti Škótsku, 2002 proti Turecku a 2010 proti KĽDR). Ide o najčastejší rezultát „kanárikov“ v prvých zápasoch na šampionátoch.
* Brazília vyhrala všetkých osem svojich doterajších zápasov, ktoré sa uskutočnili na pôde Juhoafrickej republiky. Dvakrát tu uspela v príprave (1996 a 1997) a päťkrát na minuloročnom Pohári konfederácií FIFA.
* KĽDR nezvíťazila v ostatných siedmich stretnutiach, naposledy sa tešila po triumfe na Turkmenistanom.
SITA