- aktualizované 1. júla, 16:04
Zhruba 20 tisíc prevažne malých slovenských zamestnávateľov a podnikateľov v gastronómii a hotelierstve je podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) pre koronakrízu v kritickej situácii.
Tretina neotvoria prevádzky
Dôvodom je podľa asociácie nedostatočná štátna pomoc, ktorá je pre veľkú časť najviac ohrozených malých a stredných podnikov takmer úplne nedostupná.
Doležalovo ministerstvo má liek pre turizmus, pomôcť vraj môže nové kongresové centrum
Malí zamestnávatelia a podnikatelia v gastronómii a hotelierstve chcú „od vlády v týchto dňoch počuť, či im pomôže, napríklad znížením sadzby dane z pridanej hodnoty pre gastro prevádzky alebo preplácaním príspevku na rekreáciu namiesto zamestnávateľa“, vyhlásila AHRS v tlačovej správe, ktorú v stredu poskytla agentúre SITA.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„O skutočnej situácii hovoria neúprosné údaje. Tretina hotelov a reštaurácií ešte stále neotvorila svoje prevádzky. V marci a apríli prišlo o prácu viac ako 10 tisíc zamestnancov – kuchárov a kuchárok, čašníkov, chyžných či recepčných. Toto číslo ani zďaleka nie je konečné a rastie každý deň,“ konštatuje AHRS. Dodala pritom, že pokles cestovného ruchu pokračoval aj v máji a pravdepodobne sa nezastaví ani v letných mesiacoch.
Európske krajiny znížili DPH
„Rýchlu pomoc odvetviu cestovného ruchu rôznymi masívnymi opatreniami poskytla väčšina krajín EÚ, napríklad nižšou sadzbou dane z pridanej hodnoty na stravovacie služby, ktorú od dnešného dňa majú gastro prevádzky v 20 krajinách EÚ,“ uviedla v stredu AHRS a pripomenula, že aj v susednom Rakúsku v utorok schválili zníženie dane z priadnej hodnoty na 5 % pre služby cestovného ruchu.
„Na rozdiel od našich susedných krajín, a bezprostredných konkurentov, na Slovensku nebola prijatá žiadna špecifická pomoc, ktorá by pomohla naštartovať gastro prevádzky, hotely a penzióny,“ tvrdí Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska.
Reakcia ministerstva financií
Ministerstvo financií SR v reakcii na výzvu zamestnávateľov a podnikateľov v gastronómii a hotelierstve uviedlo, že analyzuje rôzne alternatívy, aby daňový mix na Slovensku podporoval hospodársky rast a pracovnú iniciatívu.
Zároveň však musí dbať na to, aby daňový systém produkoval dostatok príjmov na krytie verejných potrieb a zároveň bola zachovaná dlhodobá udržateľnosť verejných financií.
„Tá, ako dnes vieme, má nepriaznivý trend v dôsledku chýb bývalých vlád a aktuálnej pandémie, ktorou sú bolestivo zasiahnuté mnohé sektory slovenskej ekonomiky vrátane tzv. HORECA,“ reagoval pre agentúru SITA tlačový odbor rezortu.