TBILISI 3. októbra (WEBNOVINY) – Priebeh gruzínskych parlamentných volieb už okrem Ruska privítala aj Európska únia a Spojené štáty.
Kaukazská krajina môže byť podľa Washingtonu príkladom demokracie pre ostatné štáty v regióne.
Podobné slová zvolil aj Brusel, šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová však vyzvala budúcu opozíciu aj koalíciu, aby „pracovali spoločne v záujme Gruzínska“. Funkčná demokratická spoločnosť totiž podľa nej potrebuje „tak zodpovednú vládu, ako aj konštruktívnu opozíciu“.
Po spočítaní 97 percent hlasov stále jednoznačne vedie opozičná koalícia Gruzínsky sen miliardára Bidzinu Ivanišviliho so ziskom 55 percent.
Zjednotené národné hnutie súčasného prezidenta Saakašviliho oslovilo viac ako 40 percent zúčastnených voličov a tí ho tak poslali do opozície. Samotný Saakašvili už priznal porážku, odmietol však Bidzinovu výzvu, aby okamžite odstúpil z čela štátu.
S gruzínskymi voľbami je spokojné aj Rusko.
K Ivanišviliho gratulantom sa ešte v utorok pridal aj ruský premiér Dmitrij Medvedev, podľa ktorého sú výsledky znamením, že Gruzínci si želajú „konštruktívne“ vzťahy s Moskvou.
„Ak sa tento výsledok potvrdí, politická mapa Gruzínska sa stane pestrejšou,“ citujú Medvedeva ruské tlačové agentúry.
„To môžeme iba privítať, pretože to môže znamenať, že parlament sa zaplní konštruktívnejšími a zodpovednejšími silami,“ dodal.
Výsledky podľa neho ukázali aj to, že „ľudia si želajú zmenu“.
Terajší ruský premiér pritom ešte vo funkcii ruského prezidenta odmietal viesť priamy dialóg so svojím náprotivkom Saakašvilim.
Dôvodom bola päťdňová vojna z augusta 2008, po ktorej sa od zvyšku Gruzínska fakticky oddelili odštiepenecké regióny Abcházsko a Južné Osetsko.