Zastúpenie slovenských europoslancov na vysokých postoch v Európskom parlamente (EP) je najvyššie za posledné volebné obdobia. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal Dionýz Hochel, ktorý je poverený vedením Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Zorientovanejší voliči
Reagoval tak na to, že tento rok sa podarilo štyrom slovenským poslancom obsadiť posty v rámci EP. Podľa Hochela to môže byť spôsobené nárastom volebnej účasti.
Slovenskí poslanci odmietli Istanbulský dohovor, europarlament nesúhlas odsúdil
Nejde pritom len o to, že k urnám prišlo viac voličov, ale že boli aj zorientovanejší, pretože kampaň sa v eurovoľbách dostala viac do popredia.
Hochel pripomína, že oproti minulosti je rozdielne aj zastúpenie Slovákov vo frakciách. „Tradične sme mali najviac poslancov medzi ľudovcami a socialistami. Teraz nám po prvýkrát pribudli aj liberáli, máme aj poslancov, ktorí sa intenzívne venujú environmentálnym témam,” vysvetlil šéf slovenskej kancelárie EP.
Vrátili sa len dvaja europoslanci
Dodal, že na rozdiel od predchádzajúcich legislatívnych období zastúpenie nezískali zástupcovia maďarských menšinových politických strán zo Slovenska.
Oproti predošlému volebnému obdobiu ostali len dvaja slovenskí europoslanci, ktorí v parlamente v minulosti pôsobili.
Lexmann nečaká na brexit, predstavu o svojom prípadnom pôsobení v europarlamente má jasnú
Jednou je Monika Beňová (Smer-SD/S&D), ktorá je od leta kvestorkou a členkou predsedníctva EP. Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) sa tento rok stal spravodajcom pre Srbsko a šéfom delegácie pre Čiernu Horu, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR) predsedníčkou Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci a Michal Šimečka (PS/Renew) sa stal spravodajcom návrhu o dodržiavaní právneho štátu.