Serena Williamsová
Serena Williamsová životopis
Jedna z najlepších tenistiek sveta Serena Jameka Williamsová sa narodila dňa 26. septembra 1981 ( vek 37 rokov) v meste Saginaw v Michigane . Je najmladšou z piatich dcér Afroameričanky Oracene Priceovej. Sestry Yetunde Priceová (zomrela 14. septembra 2003), Lyndrea a Isha Price majú iného otca ako Serena. Jej vlastnou sestrou je staršia Venus Williamsová, ktorá je tiež tenistkou. Obe sestry ich otec Richard Williams viedol od malička k tenisu a spolu so ženou ich doma trénoval už od štyroch rokov. Mnohí predpovedali, že Venus bude prvou Williamsovou, ktorá vyhrá singlový titul Grand Slam, ale bola to práve Serena, ktorá to dosiahla, keď získala titul US Open v roku 1999.
Keď mala deväť rokov, jej rodina sa presťahovala do West Palm Beach na Floride, aby mohla navštevovať tenisovú akadémiu Ricka Macciho, ktorý rozpoznal výnimočný talent oboch začínajúcich tenistiek .
Otec ju však po roku prestal podporovať v účasti na turnajoch v rámci Spojených štátov, pretože chcel, aby sa venovala viac štúdiu. Ďalším dôvodom bol aj fakt, že sa stretol počas účasti na súťažiach s rasizmom. Od rodičov hráčok bielej pleti sa obom sestrám ušlo veľa hanlivých urážok.
Serena už ako žiačka vytvorila rekord v pomere vyhraných–prehraných turnajov, a to 46–3 v rámci Americkej tenisovej asociácie a umiestnila sa na prvej pcii rebríčka žiačok Floridy. V roku 1995 Richard Williams ukončil spoluprácu s tenisovou akadémiou a celkom prevzal trénovanie svojich dcér.
Serena Williamsová a profesionálna kariéra
Serena vstúpila do sveta profesionálneho tenisu v septembri 1995. Jej prvým profesionálnym turnajom bol Bell Challenge v Québecu. V prvom kole kvalifikácia prehrala vtedy so 149. hráčkou sveta Annie Millerovou za kratšie ako jednu hodinu a na odmenách zarobila 240 amerických dolárov.
Nasledujúci rok nehrala žiadny turnaj. Prvý úspech v hlavnej súťaži dvojhry sa dostavil v novembri 1997 na Ameritech Cup Chicago, kde vtedy ako 304. hráčka rebríčka WTA dokázala poraziť svetovú sedmičku Mary Piercovú i štvorku Moniku Selešovú.
Podarilo sa jej tak zvíťaziť nad hráčkami prvej svetovej desiatky ako najnižšie postavená tenistka v histórii otvorenej éry svetového tenisu. V ďalšom turnaji ju zastavila piata hráčka Lindsay Davenportová. Tieto víťazstvá ju aj tak posunuli medzi prvú stovku a skončila na 99. pozícii.
V roku 1998 sezónu odštartovala na turnaji Medibank International Sydney, kde ako kvalifikantka a 96. Hráčka vyhrala vo štvrťfinále nad vtedajšou svetovou trojkou Davenportovou, aby následne v semifinálovom duelu prehrala španielskej tenistke Arantxe Sánchezovej Vicariovej.
Jej prvým grandslamovým turnajom bol Australian Open. V prvom kole sa jej podarilo zvíťaziť nad šiestou nasadenou Irinou Spîrleaovou. Druhé kolo hrala so svojou sestrou Venus Williamsovou. Išlo o prvý vzájomný zápas na profesionálnom okruhu. Jej sestra ju však porazila.
Počas sezóny sa zúčastnila ešte ďalších šiestich štvrťfinálových turnajových účastí. Všetky však prehrala. Jedným zo zápasov bol premiérový turnaj proti svetovej jednotke, ktorou vtedy bola Martina Hingisová. Stretnutie sa uskutočnilo na turnaji Lipton International Players Championships v Key Biscayne.
Druhý zápas proti staršej sestre sa konal na Italian Open v Ríme. Na grandslamoch však nebola úspešná a neprebojovala sa do štvrťfinále. Najbližšie k tomu bola na French Open, kde v osemfinále podľahla Sánchezovej Vicariovej, do tretích kôl sa potom dostala vo Wimbledone a na US Open, keď na prvom z nich nestačila na Virginii Ruanovú Pascualovú, na druhom potom na Spîrleaovú.
Napriek tomu tento rok získala prvé grandslamové tituly. Prvý vybojovala v zmiešanej štvorhre vo Wimbledone, a potom aj na US Open. V oboch prípadoch bol jej spoluhráčom bieloruský tenista Max Mirnyj. V ženskej štvorhre sestry Williamsové prvý raz zvíťazili na turnaji. Išlo o podujatie na IGA Superthrift Classic v Oklahoma City. Stali sa tak treťou sesterskou dvojicou v histórii tenisu, ktorá vybojovala titul okruhu WTA. Počas roka dokázali získať ešte ďalšie dve výhry a Serena Williamsová na konci sezóny skončila na 20. pozícií rebríčka pre dvojhru.
Úvodný grandslam sezóny 1999 Australian Open jej nevyšiel a porazila ju Francúzka Sandrine Testudová. O mesiac neskôr, v sedemnástich rokoch, vybojovala svoj prvý titul v ženskej dvojhre, keď vo finále parížskeho Open Gaz de France vyhrala nad domácou hráčkou Améliou Mauresmovou, finalistku práve skončeného prvého grandslamu.
Úspešná bola aj jej osemnásťročná sestra. Päť hodín po parížskom víťazstve Sereny vybojovala titul na turnaji vzdialenom viac ako 8 000 kilometrov – IGA Superthrift Classic v Oklahoma City. Obom sa tak podaril nový tenisový historický rekord. Stali sa totiž prvými sestrami , ktoré triumfovali na turnajoch v rovnakom týždni a dni.
Serena bola úspešná aj v ďalšom mesiaci. Podarilo sa jej získať víťazstvo na svojom prvom turnaji kategórie WTA Tier I Evert Cup v Indian Wells, keď vo finále na ňu nestačila vtedajšia svetová sedmička Steffi Grafová.
Vyhrať v semifinále nad svetovou jednotkou Martinou Hingisovou sa jej podarilo na ďalšom podujatí tejto kategórie, a to na Lipton International Players Championships v Key Biscayne. Jej víťaznú šnúru šestnástich po sebe nasledujúcich zápasov ukončila vo finále staršia sestra Venus, ktorá dominovala v prvom vzájomnom turnajovom finále histórie okruhu WTA. V pondelok 5. apríla 1999 sa ocitla po prvýkrát v kariére medzi desiatimi najlepšími tenistkami sveta, keď obsadila deviate miesto rebríčku WTA.
Účasť na najpopulárnejšom turnaji sveta – Wimbledone Serena Williamsová kvôli zraneniu odriekla. Predtým, ako sa vrátila na okruh, vyhrala v dvojhre Fed Cupu a zúčastnila sa dvoch udalostí na tvrdom povrchu v rámci pravidelnej letnej časti 1999 v Severnej Amerike.
Turnaj JPMorgan Chase Open v Los Angeles vyhrala, keď v semifinále porazila svetovú jednotku Švajčiarku Hingisovú a vo finále si poradila s Júliou Halardovou-Decugisovou. Na US Open bola nasadená ako hráčka číslo sedem.
Na tomto turnaji bola vo výbornej forme. Postupne zdolala svetovú štvorku Selešovú, dvojku Davenportovú a jednotku Hingisovú, aby sa stala historicky druhou Afroameričankou (po Althee Gibsonovej, prvý titul na French Open 1956), ktorá kedy vyhrala singlový titul Grand Slamu.
Úspešný turnaj sa jej podarilo zavŕšiť spoločne so sestrou, keď sestry Wiliamsové vybojovali prvenstvo v ženskej štvorhre. Jednalo sa o ich druhý spoločný grandslam.
Serana a Venus na konci roka okrem toho prispeli k finálovej výhre amerického družstva vo Fed Cupe nad Ruskom v pomere 4 – 1.
Vo finálovom stretnutí Grand Slam Cup v Mníchove si obe zmerali sily. Serena vyhrala v troch setoch. Na turnaji vo Filderstadte však prehrala v druhom kole. Sezónu ukončila na 4. priečke rebríčka. Išlo tak o jej druhú, v ktorej odohrala celý rok na okruhu.
Štart novej sezóny v roku 2000 jej nevyšiel. Na Australian Open prehrala v osemfinále so šestnástou nasadenou ruskou tenistkou Jelenou Lichovcevovou. Titul na antukovom French Open a tvrdom povrchu v Indian Wells neobhájila. Mohlo za to z časti aj zranenie.
Úspech sa dostavil, keď vybojovala titul na Faber Grand Prix v Hannovere. French Open vynechala kvôli poraneniu. Vrátila sa na tretí grandslam sezóny vo Wimbledone, kde v semifinále nestačila na svoju sestru, budúcu víťazku Venus Williamsovú.
V ženskej štvorhre však Williamsové zvíťazili. V auguste sa jej podarilo obhájiť víťazstvo na turnaji v Los Angeles. V semifinálovom stretnutí si poradila so svetovou jednotkou Hingisovou a vo finále zdolala dvojku Davenportovú.
Vo finále si zahrala aj na podujatí Du Maurier Open, ktorý sa v roku 200 odohrával v Montrealy. V poslednom zápase sa ocitla proti Švajčiarke Hingisovej, ale za stavu 0–6, 6–3, 3–0 pre jej súperku musela kvôli zraneniu stretnutie odložiť.
Obhajoba titulu z Medzinárodného majstrovstva USA vo Flushing Meadows jej nevyšla. Stopla ju v štvrťfinále druhá nasadená Davenportová.
Účasť na prvých olympijských letných hrách v roku 2000 v Sydney priniesla obom sestrám zlato, ktoré vybojovali v súťaži ženskej štvorhry.
Tretí singlový titul sezóny sa Serene podarilo získať v Tokiu na turnaji Toyota Princess Cup. Rok uzavrela na 6. mieste rebríčka.
Na začiatku novej sezóny 2001 sa zúčastnila dvoch turnajov v Austrálii, keď na oboch podujatiach Medibank International Sydney a Australian Open v Melbourne nezvíťazila vo štvrťfinále nad prvou hráčkou sveta Hingisovou. So sestrou Venus triumfovali na prvom grandslame v sezóne v ženskej štvorhre. Víťazstvom sa tak zaradili medzi päť dvojíc histórie, ktoré získali všetky štyri tituly grandslamových turnajov v tejto kategórii.
Konflikt na Indian Wells Masters
V roku 2001 sa Serena Williamsová zúčastnila turnaja Indian Wells Masters kategorie Tier I. Vo finále porazila Belgičanku Kim Clijstersovou pomerom 4–6, 6–4 a 6–2. Do finále sa dostala bez boja, pretože pár minút pred semifinálovým zápasom jej súperka sestra Venus odstúpila kvôli zraneniu.
Tento dôvod vzbudil podozrenie a stretol sa s nesúhlasom divákov. Počas finále diváci pokrikovali po Sereninom otcovi a oboch sestrách Williamsových, keď sa Venus ukázala v hľadisku. Rovnaký nesúhlas zaznel aj na slávnostnom vyhlásení. Otec a tenisový tréner oboch dcér Richard Williams to neskôr označil za prejav rasizmu. Žiadna z jeho dcér sa potom nasledujúcich ročníkov nezúčastnila. Bojkot Indian Wells Masters skončila v roku 2015 Serena, keď odohrala dvojhru, ktorá sa konala v Miami. Staršia sestra sa pridala nasledujúci rok a nastúpila na BNP Paribas Open 2016.
Sezónu 2002 odštartovala neskôr, lebo bola kvôli zraneniu nútená vynechať Australian Open. Prvé víťazstvo prišlo na americkom turnaji State Farm Women’s Tennis Classic vo Scottsdale, keď vo finále vyhrala nad svetovou dvojkou Jennifer Capriatiovou. Titul získala aj na turnaji kategórie WTA Tier I Miami Masters v Key Biscayne. Vybojovala si tak prvé víťazstvo na tomto podujatí a stala sa tiež treťou tenistkou v otvorenej ére, ktorá na jednom turnaji zdolala tri hráčky rebríčka WTA. Postupne totiž porazila trojku Martinu Hingisovú vo štvrťfinále, dvojku svoju sestru Venus v semifinále a vo finále zdolala prvú tenistku sveta Capriatiovú. Víťazstvo nad sestrou v pomere 6–2, 6–2 bola len iba druhou vzájomnou výhrou.
Svoj premiérový antukový titul kariéry dosiahla, keď si v semifinále Italian Open, ktorý sa konal v Ríme, poradila s Capriatiovou a vo finále na ňu nestačila Heninová. Posledné výsledky ju vyniesli na doterajšie maximum, a to na 3. miesto.
Ako tretia nasadená na French Open prešla až do finále so stratou len dvoch setov, v semifinále vyhrala nad obhajkyňou trofeje a svetovou jednotkou Capriatiovou. Vo finále si potom vybojovala víťazstvo nad sestrou Venus 7–5, 6–3. Zaistila si tak zisk druhého grandslamu a posunula sa o jednu pozíciu vyššie na rebríčku WTA za svojou staršou sestrou.
Rok 2002 bol pre ňu úspešný aj vo Wimbledone, po prvý raz sa totiž prebojovala do finále, keď si hladko poradila v semifinálovom stretnutí s Améliou Mauresmovou 6–2, 6–1. Finálový duel bol opäť s jej sestrou, ktorá obhajovala titul. Poradila si s ňou v dvoch setoch 7–6(4), 6–3 a vyhrala tak svoj tretí grandslam bez straty jediného setu.
Po tomto turnaji sa prvýkrát stala najlepšou hráčkou planéty, keď sa umiestnila na rebríčku WTA na prvej pozícii. Na druhej pozícii sa umiestnila jej sestra Venus Williamsová. V histórii tenisu bola tak druhou Afroameričankou, ktorá toto umiestnenie dosiahla v rámci WTA.
Sestry v Londýne dosiahli ďalší titul v štvorhre. Bola to ich piata grandslamová výhra.
Pred US Open jej sériu 21 výhier prerušila počas štvrťfinálového duelu na stretnutí v rámci JPMorgan Chase Open v Los Angeles krajanka Chanda Rubinová.
Serena Williamsová ako prvá nasadená hráčka na US Open zvíťazila v semifinále nad obhajkyňou titulu Lindsay Davenportovou a dostala sa tak už tretí raz po sebe do finále grandslamu. Opäť sa v ňom stretla so sestrou Venus, ktorá s ňou prehrala 6–4, 6–3. Serena si pripísala druhú trofej na US Open a štvrtú celkovo.
Víťazstvo vybojovala aj na dvoch turnajoch nasledujúcich za sebou, a to tokijský Toyota Princess Cup, kde vo finále vyhrala nad Kim Clijstersovou a druhý Sparkassen Cup v nemeckom Lipsku, po finálovej výhre nad Ruskou Anastasiou Myskinovou.
Na turnaji pre najlepšie tenistky sveta Home Depot Championships neuspela. Zastavila ju piata nasadená Clijstersová a prerušila tak jej ďalšiu sériu osemnástich víťazstiev v poradí.
Pomer výhier – prehier na konci sezóny 2002 bol 56–5. Serena Williamsová získala osem turnajových titulov v dvojhre a rok zakončila na prvom mieste rebríčka WTA. Stala sa tak prvým Afroameričanom ( aj medzi mužmi), ktorému sa to od roku 1958 (Althea Gibsonová ) podarilo . Odniesť si tri grandslamové tituly zo štyroch sa podarilo naposledy Hingisovej v roku 1997.
Na Australian Open v roku 2003 bola v prvom kole len tri údery od vypadnutia. Išlo o duel s Émilie Loitovou.V semifinále jej opäť hrozilo vyradenie v pomere 5 – 2. Zápas sa jej však podarilo obrátiť v prospech seba. Vo finále sa už po štvrtýkrát stretla so svojou staršou sestrou Venus. A po štvrtý raz ju porazila 7–6(4), 3–6, 6–4.
Dosiahnutím titulu sa stala iba šiestou ženou v otvorenej ére tenisu, ktorá získala Grand Slam, všetky štyri najprestížnejšie tenisové turnaje, a to dokonca v poradí za sebou, i keď čistý grandslam musí byť získaný v rámci jedinej sezóny. Vstúpila tak do klubu tenisových legiend po boku Billie Jean Kingovej, Chris Evertovej, Martiny Navrátilovej, Steffi Grafovej a Margaret Courtovej. Stala sa tiež piatou tenistkou, ktorá vyhrala grandslamové turnaje v poradí. Pred ňou takýto úspech získali Maureen Connollyová, Courtová, Grafová a Navrátilová.
Sestry Williamsové si z tohto Australian Open odniesli svoju šiestu grandslamovú trofej v ženskej štvorhre.
Víťazstvá Williamsovej v tomto roku ani zďaleka nekončili. Bodovala na Open Gaz de France v Paríži a na turnaji Miami Nasters v Key Biscayne, na ktorom porazila v semifinále Clijstersovú a vo finále neskôr Capriatiovú.
O týždeň neuspela vo finále antukového stretnutia Family Circle Cup v Charlestone a prehrala s Heninovou. Bola to jej prvá prehra sezóny po 21 víťazstvách. Nedarilo sa jej ani v semifinále s Mauresmovou na rímskom Internazionali BNL d’Italia.
Napriek neúspechom na druhý grandslamový turnaj roku French Open nastupovala ako najvyššie nasadená hráčka. Aj keď zvíťazila vo štvrťfinálovom súboji nad piatou nasadenou Mauresmovou, v semifinále nestačila na budúcu víťazku Heninovú, s ktorou prehrala v troch setoch 6–2, 4–6, 7–5. Išlo o jej prvú grandslamovú prehru od roku 2001.
Vo Wimbledone sa jej darilo viac. V semifinále vrátila prehru Heninovej a obhájila titul, keď vo finále zvíťazila nad svojou sestrou Venus 4–6, 6–4, 6–2. Získala tak druhý titul v poradí a v dvojhre celkovo šiesty grandslamový.
Do konca sezóny sa Serena už nezúčastnila žiadneho turnaja . Dôvodom bolo poranenie kolena a následne podstúpenie chirurgického zákroku.
Chýbajúca účasť na turnajoch ju stála prvé miesto v rebríčku WTA, ktorému nepretržite vládla 57 týždňov. Prvenstvo získala Kim Clijstersová. Na konci sezóny figurovala na 3. pozícii so štyrmi titulmi z posledného roku.
Dňa 14. septembra 2003 sa stala tragická udalosť, ktorá zasiahla celú rodinu Williamsových. Najstaršia nevlastná sestra Yetunde Price bola zastrelená počas pouličného incidentu neďaleko kurtov v Comptone na predmestí Los Angeles, kde jej najmladšie sestry začínali kariéru. Toto miesto je známe svojou pochybnou povesťou a drogovými gangmi.
Tridsaťjedenročná Yetunde bola rozvedená matka troch detí, vlastnila kadernícky salón a svoje úspešné sestry často sprevádzala po svete. Bola ich asistentkou a dôverníčkou.
Australian Open v roku 2004 vynechala kvôli zdravotným dôvodom. Keď odriekla i ďalšie turnaje, začali sa objavovať špekulácie, že Serena stratila motiváciu hrať tenis.
Nakoniec po ôsmich mesiacoch ukončila svoju pauzu a vrátila sa na kurty účasťou na turnaji kategórie WTA Tier I NASDAQ-100 Open v Key Biscayne na Floride. Podarilo sa jej uspieť v štvrtom kole a vyhrala nad šestnásťročnou ruskou hráčkou Mariou Šarapovovou. Vo finále zdolala hladko ôsmu nasadenú tenistku sveta Jelenu Dementevovú v dvoch setoch 6–1, 6–1. Získala tak po tretí raz v poradí víťazstvo v tomto turnaji a tým sa úspešne vrátila na okruh WTA.
Počas prípravy na druhý grandslam French Open sa zúčastnila na troch turnajoch. Vo štvrťfinále Bausch & Lomb Championships vo floridskom Amelia Island sa jej nepodarilo zvíťaziť. Po týždni sa znovu objavili komplikácie s kolenom a Serena odstúpila z turnaja Tier I Family Circle Cup v Charlestone.
Po mesačnej pauze sa vrátila na antukové turnaje Tier I Rome Masters, kde v semifinále nestačila na svetovú deviatku Jennifer Capriatiovú 6–4, 6–4. Napriek tomu, že sa umiestnila až na siedmom mieste, nastupovala na French Open ako dvojka. Vo štvrťfinále ju zastavila Capriatiová v troch setoch 6–3, 2–6, 6–3. Išlo o jej prvé vyradenie pred semifinále grandslamu od Wimbledonu 2001.
Pre Serenu Williamsovú to znamenalo prepad na desiatu pozíciu rebríčka WTA. To usporiadateľom neprekážalo, aby ju nasadili ako prvú hráčku turnaja vo Wimbledone.
Vo štvrťfinále vrátila prehru Capriatiovej a zvíťazila nad ňou v dvoch setoch. V semifinále prešla cez štvrtú nasadenú Améliu Mauresmovú po ťažkom boji 6–7(4), 7–5, 6–4. Serenina prehra vo finále šokovala všetkých. Obhajkyňa titulu totiž nestačila na trinástu nasadenú mladú ruskú tenistku Šarapovovú 6–1, 6–4. Táto prehra ju prvý raz od začiatku roka 1999 vyradila z elitnej desiatky rebríčku WTA.
Tretie finále sezóny Serena Williamsová hrala na tvrdom povrchu turnajov JPMorgan Chase Open, ktoré sa konali v Los Angeles. Ani tu sa jej nedarilo. Vyradila ju Lindsay Davenportová 6–1, 6–3. Bola to prvá prehra s touto krajankou od US Open 2000.
Na Acura Classic v San Diegu sa nezúčastnila. Dôvodom bolo poranenie ľavého kolena. Kvôli tomu nemohla štartovať ani na ďalších turnajoch kategórie Tier I Rogers AT&T Cup v Montreale a Letných olympijských hrách 2004 v Aténach.
Tretí grandslam US Open Serene neunikol. Napriek tomu, že na rebríčku WTA bola na jedenástom mieste, organizátori ju nasadili ako hráčku číslo tri. Vo štvrťfinále sa znova stretla s ôsmou tenistkou sveta Capriatiovou, s ktorou prehrala 2–6, 6–4, 6–4. Počas tohto zápasu zaznelo niekoľko chybných výrokov čiarových rozhodcov, vrátane jedného sporného výroku, ktorý viedol k zákazu rozhodovania do konca turnaja pre hlavného rozhodcu zápasu. Toto stretnutie tiež k zavedeniu takzvaného jastrabieho oka do profesionálneho tenisu.
Na China Open v Pekingu sa jej podarilo vybojovať druhý titul sezóny. Vo finále si dokázala poradiť s aktuálnou víťazkou US Open Svetlanou Kuznecovovou. Napriek tomu, že vypadla už v druhom kole na lineckom turnaji, kedy prehrala nad sedemnástou hráčkou rebríčku WTA, dokázala sa kvalifikovať na Tour Championships – turnaj WTA, ktorý uzatváral sezónu.
Vo svoje skupine dokázala poraziť svetovú päťku Dementevovú, prehrala s jednotkou Davenportovou a zvíťazila nad trojkou Anastasiou Myskinovou. Zo skupiny postúpila do semifinále, kde si poradila s dvojkou Mauresmovovou v troch setoch 4–6, 7–6(2), 6–4, ale rovnako ako vo Wimbledone ju vo finále zdolala šiesta v rebríčku WTA Šarapovová s výsledkom 4–6, 6–2, 6–4.
Za stavu 2–5 v druhej sade si vyžiadala prestávku na ošetrenie poranenia brucha, ktoré jej spôsobovalo komplikácie najmä počas podania. Podarilo sa jej aj napriek ťažkostiam viesť nad súperkou v rozhodujúcom sete 4–0 na gamy. No nasledoval zvrat a Šarapovová získala šesť hier v poradí a posledný duel vyhrala. Serena sa na konci sezóny ocitla na siedmej pozícii rebríčku WTA a nevyhrala žiadny grandslam v dvojhre, a to prvýkrát od roku 2001.
Potom čo podobný neúspech sprevádzal aj jej sestru Venus, keď vypadla na začiatku Australian Open, sa začali objavovať názory, že sestry Williamsové sú už na ústupe . Podarilo sa jej to však vyvrátiť výhrou vo štvrťfinále nad Mauresmovou 6–2, 6–2. V semifinále zvíťazila nad štvrtou nasadenou Šarapovovou s výsledkami 2–6, 7–5, 8–6. Vo finále zdolala svetovú jednotku Davenportovú 2–6, 6–3, 6–0 a vybojovali si tak druhý titul z prvého grandslamu v ženskej dvojhre a siedmy celkovo. Vďaka tomu sa Serena Williamsová vyšplhala až na druhú pozíciu rebríčku WTA.
No žiadny zázračný návrat sa nekonal. Na ďalších piatich turnajoch sa neprebojovala ani raz do finále. Open Gaz de France vynechala pre žalúdočné problémy. Na turnaji Dubai Duty Free Women’s Open zrušila semifinále s Jelenou Jankovićovou kvôli natiahnutej šľache na pravom ramene.
O mesiac ju čakala prehra v štvrťfinále kategórie Tier I turnaje NASDAQ-100 Open v Key Biscayne so staršou sestrou Venus v dvoch setoch 6–1, 7–6(8). Bola to jej prvá prehra s ňou od roku 2001. Pre ďalšie zranenie ľavého členka odstúpila z účasti na Bausch & Lomb Championships v Amelia Island. Jej výkon sa nezlepšil ani v ďalšom období. V druhom kole kategórie Tier I rímskeho Internazionali BNL d’Italia vypadla s domácou Francescou Schiavoneovou 7–6(2), 6–1. Ani ďalšej grandslamovej udalosti French Open sa nezúčastnila kvôli zraneniu nohy.
Na Wimbledone nastúpila ako štvrtá nasadená. V treťom kole ju vyradila osemdesiata piata tenistka sveta Jill Craybasová 6–3, 7–6(4).
Po výhre v prvom kole turnaja na Tier I Rogers Cupu v Toronte sa odhlásila, pretože sa k slovu opäť prihlásilo zranenie kolena. V poslednom grandslame sezóny v roku 2005 US Open ju porazila sestra Venus a v štvrtom kole prehrala 7–6, 6–2. Išlo o ich vzájomný zápas po dlhom čase, keď sa spolu stretli v osemfinále akéhokoľvek grandslamu od ich prvého spoločného zápasu vôbec ( na Australian Open v roku 1998).
Prvý raz od roku 1998 sa tiež nekvalifikovala na záverečný Turnaj majsteriek. Na konci sezóny skončila na jedenástom mieste rebríčka WTA.
V roku 2006 pred Australian Open nehrala žiadny zápas. Avšak obhájiť na tomto turnaji minuloročné víťazstvo sa jej nepodarilo. Vyradila ju v treťom kole Slovenka Daniela Hantuchová v dvoch setoch 6–1, 7–6(5).
Po skončení Australian Open sa odhlásila z Toray Pan Pacific Open, ktorý sa konal v Tokiu. Dôvodom bola podľa nej nedostatočná kondícia. Nehrala ani na dubajskom Dubai Duty Free Women’s Open, a tiež Tier I NASDAQ-100 Open v Key Biscayne.
Jej slabá kondícia a neúčasť na turnajoch spôsobila, že 10. apríla 2006 vypadla z prvej stovky rebríčka WTA (TOP 100), po prvý raz od 16. novembra 1997. Krátko na to vyhlásila, že kvôli problematickému zraneniu kolena nebude hrať ani na dvoch grandslamoch, a to French Open a Wimbledon. Na odporúčanie lekárov bude mimo hru až „do konca leta“.
Nakoniec si nenechala ujsť v júli turnaj Western & Southern Financial Group Women’s Open v Cincinnati. Jej pozícia na rebríčku bola na 139. mieste. Serena vyhrala v prvom kole na svetovou jedenástkou Myskinovou 6–2, 6–2. Aj keď sa prebojovala do semifinále, prehrala s víťazkou turnaja Verou Zvonarevovou. Semifinálovú účasť dosiahla aj v Los Angeles, kde podľahla dvadsiatej ôsmej hráčke sveta Jankovićovej v dvoch setoch.
Na US Open nastupovala ako nenasadená hráčka, a to po prvý raz od roku 1998 a usporiadatelia jej museli prideliť divokú kartu, pretože jej miesto na rebríčku WTA bolo príliš nízke. V treťom kole zvíťazila nad sedemnástkou Srbkou Anou Ivanovićovou, v osemfinále ju zastavila najvyššie nasadená Mauresmová 6–4, 0–6, 6–2. Išlo o jej posledný zápas sezóny, rok uzavrela na 95. pozícii rebríčku, najnižšia od roku 1997. Za celú sezónu sa zúčastnila iba štyroch turnajov.
V roku 2007 bola Serena Williamsová plná elánu znovu sa vrátiť medzi svetovú tenisovú špičku. Avšak takmer nikto jej neveril . Turnaj Moorilla Hobart International v Hobarte skončil pre ňu vo štvrťfinále.
Na Australian Open nastupovala ako nenasadená hráčka. Vzhľadom na jej slabé predchádzajúce výsledky, väčšina odborníkov či laickej verejnosti predpovedala, že je „mimo hru“. Napriek nedôvere si poradila s piatou nasadenou Nadeždou Petrovovou. Dosiahla tak prvé víťazstvo nad elitnou tenistkou z prvej desiatky od výhry s Lindsay Davenportovou vo finále Australian Open 2005 pred dvoma rokmi. Vo štvrťfinále ju delili len dve lopty od vyradenia so Šachar Pe’erovou. Podarilo sa jej však zápas otočiť. Vo finále potom získala víťazstvo nad najvyššie nasadenou Mariou Šarapovou hladko v dvoch setoch 6–1, 6–2. Touto výhrou vyvrátila špekulácie o nemožnosti jej návratu.
V dvojhre sa jednalo o tretí titul z Melbournu a celkovo ôsmy grandslamový v single. Venovala ho svojej zavraždenej sestre Yetunde. Magazín TENNIS.com označil jej finálový zápas za „jeden z najlepších výkonov jej kariéry“ a BBC Sport uviedol, že sa „pravdepodobne jednalo o najsilnejšie pojatie hry, aké kedy bolo v ženskom tenise k videniu.“
Na turnaji Tier I floridský Miami Masters v Key Biscayne si v štvrtom kole vybojovala výhru nad svetovou dvojkou Šarapovovou 6–1, 6–1 a vo finále si poradila s jednotkou Justine Heninovou, nad ktorou vyhrala výsledkom 0–6, 7–5, 6–3.
Úspech sa jej podaril aj o niekoľko dní, a to svojou prvou výhrou v dvojhre v prvom kole Fed Cupu. Avšak druhé kolo vynechala. Ako dôvod uviedla, že nechcela veľmi namáhať koleno.
Serena Williamsová sa šetrila na druhý grandslam sezóny French Open, preto pred ním odohrala iba jeden turnaj, a to v Ríme Tier I Internazionali BNL d’Italia. Podarilo sa jej prebojovať do štvrťfinále, kde prehrala so štrnástou nasadenou švajčiarskou tenistkou Patty Schnyderovou v troch setoch 6–3, 2–6, 7–6(5).
Tento výsledok ju znovu vrátil do prvej desiatky, konkrétne na deviate miesto. Na French Open nastupovala ako ôsma nasadená, vo štvrťfinále si však nedokázala poradiť s budúcou víťazkou Heninovou 6–4, 6–3. Ako sama uviedla neskôr, za tento výkon sa hanbila.
Prehra na French Open neovplyvnila to, že ju vo Wimbledone považovali za jednu z favoritiek. Počas štvrtého kola proti Daniele Hantuchovej spadla, pretože dostala kŕč do nohy. Napriek tomu po prestávke dokázala podržať svoj servis a sadu doviesť do tiebreaku. Stretnutie bolo opäť prerušené , tentoraz kvôli dažďu. Po dvoch hodinách sa vrátila na kurt a nad Slovenskou zvíťazila 6–2, 6–7(2), 6–2.
Trofej z Wimbledonu sa jej však znovu získať nepodarilo. Vo štvrťfinále Serenu zastavila svetová jednotka Heninová s výsledkom 6–4, 3–6, 6–3. Na stretnutie nastúpila s pevnou bandážou lýtka a musela hrať pomalý jednoručný bekhend, pretože ju naviac obmedzovalo poranenie palca ľavej ruky. Po zápase sa jej ušla kritika za nešportové vyjadrenie, keď vyhlásila, že by Heninovú porazila, keby bola zdravá. V rebríčku WTA sa ocitla na siedmom mieste. Išlo o jej najvyššiu pozíciu od roku 2005.
Spomínané poranenie ľavého palca bolo príčinou, že odriekla všetky turnaje medzi Wimbledonom a US Open. Neuspela však ani na poslednom grandslame sezóny, napriek tomu že si poradila s Marion Bartoliovou, na Belgičanku Heninovú stále nenašla recept a po tretí raz za sebou s ňou prehrala vo štvrťfinále 7–6(3), 6–1.
Tretiu finálovú účasť počas sezóny sa jej podarilo získať na turnaji kategórie Tier I moskovský Kremlin Cup, na ktorom v semifinále oplatila predchádzajúcu prehru Kuznecovovej a vo finále ju vyradila ďalšia ruská tenistka Jelena Dementevová. Vďaka posledným výsledkom postúpila na piatu priečku rebríčka a mohla sa zúčastniť na záverečnom turnaji majsteriek Sony Ericsson Championships in Madrid.
Na tomto turnaji sa však dlho neohriala. Odohrala prvý set premiérového stretnutia s Annou Čakvetadzeovou a zápas i celý turnaj predčasne ukončila pre zranenie . Na konci sezóny obsadila siedme miesto ako najvyššie postavená Američanka.
Sezónu 2008 začala svojou premiérovou účasťou na turnaji so zmiešanými družstvami, a to na Hopmanovom poháre v austrálskom Perthe. V Melbourne nastúpila ako siedma nasadená. Na Australian Open vypadla vo štvrťfinále so štvrtou nasadenou hráčkou sveta a treťou nasadenou Jelenou Jankovićovou 6–3, 6–4. Už po štvrtýkrát za sebou tak prehrala vo štvrťfinále na grandslamovom turnaji.
Po Australian Open sa Serena troch turnajov nezúčastnila kvôli stomatologickému operačnému zákroku. Vrátila sa v dobrej forme a podarilo sa jej odniesť si trofeje z troch turnajov. Prvý z nich získala na indickom turnaji kategórie Tier II Bangalore Open v Bengalúru, kde v semifinále porazila Venus 6–3, 3–6, 7–6(4), potom, čo odvrátila duel odvrátením mečbolu za stavu 5–6 v treťom sete. Išlo o ich prvý vzájomný zápas od osemfinále na US Open 2005.
Vo finále zvíťazila nad Patty Schnyderovou. Úspech sa dostavil aj na Tier I Sony Ericsson Open v Key Biscayne, kde získala celkovo piaty titul z tohto typu turnaja. Podaril sa jej vyrovnať rekord Nemky Steffi Grafové. Serena konečne našla recept na svetovú jednotku Heninovú a vo štvrťfinále ju konečne zdolala po troch predchádzajúcich neúspešných pokusoch. V semifinále vybojovala víťazstvo s dvojkou Kuznecovovou a vo finále so štvorkou Jankovićovou. Triumf v Key Biscayne sa stal jubilejným tridsiatym titulom z dvojhry na okruhu WTA.
Darilo sa jej aj v turnaji Tier I Family Circle Cup v Charlestone, kde vyhrala vo štvrťfinále po štvrtýkrát v poradí nad druhou nasadenou Šarapovovou. Nasledovala výhra nad ďalšou ruskou tenistkou Verou Zvonarevovou, ktorou zavŕšila svoj desiaty vyhraný turnaj v kategórii WTA Tier I a prvý hraný na antuke od French Open 2002. Jej šnúru sedemnástich výhier za sebou ukončila vo štvrťfinále turnaja Tier I Qatar Telecom German Open v Berlíne Dinara Safinová po setoch 2–6, 6–1, 7–6(5).
Ako piata nasadená na rímskom Tier I Internazionali BNL d’Italia prešla tiež medzi posledných osem. Zápas s Alizé Cornetovou však zrušila, pretože sa sťažovala na zranenie chrbta.
Na French Open jej najväčšia súperka štvornásobná šampiónka Heninová nečakane ukončila profesionálnu kariéru. Serena Williamsová nastúpila ako piata nasadená a zo začiatku sa jej darilo. Avšak turnaj nedotiahla do úspešného konca. V treťom kole ju zastavila dvadsiata siedma nasadená Slovinka Katarína Srebotniková 6–4, 6–4.
Na najprestížnejšom grandslamovom turnaji Wimbledon však dopadla lepšie. Po prvý raz za posledné štyri roky sa dostala do semifinále. V treťom kole získala výhru nad wimbledonskou víťazkou z roku 2006 Améliou Mauresmovou. Vo finále ju zastavila jej staršia sestra víťazstvom v dvoch setoch. Naposledy sa Williamsové stretli vo finále v roku 2003. V ženskej štvorhre boli úspešné a obe si odniesli víťazstvo bez straty jediného setu. Vybojovali si tak prvý grandslamový titul v tejto súťaži od roku 2003.
V americkej profesionálnej tenisovej lige World Team Tennis si zahrala na štyroch stretnutiach a svojmu tímu – klub Washington Kastles pripísala 49 bodov.
Na kalifornskom turnaji Bank of the West Classic ju nasadili ako prvú hráčku. Prebojovala sa až do semifinále, ale turnaj nedotiahla opäť do konca. Zápas proti Alexandre Wozniakovej musela za stavu 6–2, 3–1 zrušiť kvôli problémom s kolenom.
Na Letných olympijských hrách 2008 v Pekingu nastupovala do súťaže ženskej dvojhry ako štvrtá nasadená. Medailu si však z tejto olympijskej disciplíny neodniesla. Vo štvrťfinále prehrala piatej nasadenej a neskoršej olympijskej víťazke Jelene Dementevovej v troch setoch 3–6, 6–4, 6–3.
V ženskej štvorhre si však spolu so sestrou Venus zopakovali triumf z LOH 2000 v Sydney a druhý raz si odniesli olympijskej zlato. Vo finále na ne nestačili Španielky Anabel Medinaová Garriguesová a Virginia Ruanová Pascualová.
Po olympiáde nasledoval turnaj US Open, na ktorý Serena Williams nastupovala ako štvrtá nasadená hráčka. Vo štvrťfinále oplatila prehru svojej sestre Venus, ktorá nastupovala na zápas ako siedma nasadená tenistka 7–6(6), 7–6(7).
V semifinále sa jej podarilo vybojovať víťazstvo nad Safinovou a vo finále zdolala druhú nasadenú Jankovićovú. Jednalo sa o jej tretiu trofej na US Open v ženskej dvojhre a celkovo deviaty singlový grandslam. Tento triumf jej zaistil návrat na svetový trón ženského tenisu – prvé miesto rebríčku WTA, kde bola naposledy v roku 2003.
Na turnaji Tier II Porsche Tennis Grand Prix prehrala v druhom kole ako najvyššie nasadená hráčka s tridsiatou tenistkou Li Na 0–6, 6–1, 6–4. Na turnaji si tiež zahrala so sestrou štvorhru, ale víťazstvo nezískali. Museli odstúpiť kvôli zraneniu Sereninho členka.
Prvé miesto v rebríčku WTA si však dlho neužila, lebo kvôli zdravotných problémov sa odhlásila aj z ďalšieho turnaja Tier I Kremlin Cupu v Moskve.
Na poslednom turnaji majsteriek Sony Ericsson Championships v Dauhá najskôr vyhrala v Robinovej skupine nad Safinovou, potom však nestačila na svoju sestru 5–7, 6–1, 6–0 a do plánovaného tretieho stretnutia proti Dementevovej vôbec nenastúpila pre poranenie brušného svalstva. Na konci sezóny 2008 skončila na druhom mieste rebríčku WTA. Aj tak išlo o jej najlepšie umiestnenie od roku 2003.
Sezóna 2009 začala pre Serenu turnajom Medibank International v Sydney, na ktorom štartovala z pozície najvyššie nasadenej hráčky. V prvom kole mala problémy s austrálskou tenistkou Samanthou Stosurovou, keď odvrátila štyri mečboly za stavu 5–4 v tretej sade pre podávajúcu súperku. Podarilo sa jej nakoniec zvíťaziť pomerom 6–3, 6–7(4), 7–5. Poradila si aj s mladou dánskou hráčkou Carolinou Wozniackou 6–7(5), 6–3, 7–6(3), s ktorou sa stretla vo štvrťfinále. Titul si však neodniesla. Zastavila ju v semifinále už po tretí raz po sebe Ruska Jelena Dementevová 6–3, 6–1.
Australian Open sa neobišiel tiež bez ťažkostí, ale nakoniec ju čakal úspech. Len tri lopty po dvoch stretnutiach Serenu delili od vyradenia. Vo štvrťfinále vyhrala nad ôsmou nasadenou hráčkou Svetlanou Kuznecovovou a v semifinále konečne porazila štvorku Dementevovú. Vo finálovom stretnutí , ktoré trvalo iba 59 minút, si ľahko vybojovala víťazstvo a tým aj svoju desiatu grandslamovú trofej z dvojhry nad ruskou tenistkou Dinarou Safinovou po setoch 6–0, 6–3.
Vďaka tejto výhre sa vrátila na prvé miesto rebríčka WTA a získaná finančná odmena z nej spravila najlepšie zarábajúcu športovkyňu v histórii. Pripísala si viac peňazí ako druhá najlepšie zarúbajúca športovkyňa, a to hráčka golfu Annika Sörenstamová. Spolu so sestrou sa im navyše podarilo získať titul v ženskej štvorhre.
Open GDF SUEZ v Paríži už pre ňu nebol tak úspešný ako Australian Open. Pred semifinálovým zápasom s Dementevovou skončila pre zranenie kolena.
Na turnaji Barclays Dubai Tennis Championships z kategórie Premier 5 v rámci okruhu WTA 2009 štartovala ako najvyššie nasadená tenistka. Štvrťfinálový zápas s bývalou svetovou jednotkou Srbkou Anou Ivanovićovou vyhrala, neprešla však cez sestru Venus, ktorá nad ňou vyhrala pomerom 6–1, 2–6, 7–6(3).
Sony Ericsson Open v Key Biscayne z kategórie Premier Mandatory bol pre ňu zo začiatku víťazný. Porazila všetky tri najlepšie čínske hráčky. Najskôr svetovú tridsať štvorku Pcheng Šuaj, nasledovala výhra nad sedemnástou najlepšou hráčkou Čeng Ťie a nakoniec si poradila so štyridsiatkou Li Na. Vďaka tomu sa dostala do finále, kde vrátila prehru svojej staršej sestre 6–4, 3–6, 6–3. Napriek zraneniu stehna to dotiahla do finálového zápasu, kde ju porazila jedenásta nasadená hráčka Bieloruska Viktória Azarenková.
Za touto prehrou nasledovali ďalšie a Serene sa na antukovom povrchu nasledujúcich turnajov opäť nedarilo, a to konkrétne na turnaji kategórie Premier 5 Internazionali d’Italia v Ríme a Premier Mandatory Mutua Madrilena Madrid Open.
Dňa 20. apríla ju na poste svetovej jednotky vystriedala ruská tenistka Safinová. Na druhom grandslame sezóny French Open sa jej napriek predchádzajúcim slabším výkonom podarilo prebojovať až do štvrťfinále, v ktorom podľahla budúcej víťazke Svetlane Kuznecovovej po vyrovnanom zápase 7–6 (4), 5–7, 7–5.
Na Wimbledone už Serena Williamsová hrala lepší tenis. Aj keď v semifinále musela proti štvrtej nasadenej Ruske Dementevovej odvracať mečbol, stretnutie vyhrala v pomere 6–7(4), 7–5, 8–6.
Vo finále si poradila so svojou sestrou 7–6(3), 6–2 a podarilo sa jej tak vybojovať už tretiu trofej z dvojhry na najprestížnejšom tenisovom turnaji sveta. Išlo celkovo o jej jedenásty grandslam. Víťazstvo však nestačilo na to, aby sa umiestnila na pozícii svetovej jednotky, na ktorej bola stále Safinová . Sestrám Williamsovým sa podarilo obhájiť aj titul v ženskej štvorhre a získali tak celkovo deviaty grandslam v tejto kategórii.
Na US Open bola nasadená ako druhá tenistka. Grandslam však nevyhrala. V semifinále ju porazila budúca víťazka Belgičanka Kim Clijstersová, ktorá sa na kurty vrátila po osemnásťmesačnej materskej dovolenke . Stretnutie bolo plné napínavých chvíľ. V momente keď Serena Williamsová podávala za stavu 15–30 pri pomere 4–6 a 5–6, čiarová rozhodkyňa zahlásila počas jej druhého podania prešľap. To automaticky znamenalo dva mečboly v prospech
súperky. Serena vybuchla a začala rozrušene mávať raketou. Neodpustila si tiež poznámku, že čiarovej rozhodkyni napchá loptu do krku. Kvôli tomuto nešportovému správaniu bola penalizovaná hlavnou rozhodkyňou stretnutia, ktorá jej udelila trestnú loptu. Išlo už o druhý prehrešok. Ešte predtým bola varovaná za hodenie rakety. Duel tak skončil bez aktívnej dohry na kurte, výsledkom 6–4, 7–5 pre jej súperku Clijstersovú.
Toto nešportové konanie ju na druhý deň stálo 10 500 dolárov, pretože dostala najvyššiu možnú pokutu. Incident bol neskôr vyšetrovaný Grandslamovým výborom. V novembri 2009 vydal prehlásenie, že Williamsová musí zaplatiť pokutu vo výške 175 000 dolárov, inak jej bude zakázaný štart na ďalších grandslamových turnajoch.
Okrem toho dostala dvojročné skúšobné obdobie, počas ktorého sa nesmie dopustiť počas grandslamu žiadneho agresívneho alebo nezdvorilého správania. Ak sa v stanovenom období nedopustí žiadneho prehrešku, finančná pokuta sa jej môže znížiť na 82 500 dolárov. Počas tlačovej konferencie po zápase sa Serena odmietla čiarovej rozhodkyni ospravedlniť. Neurobila tak ani prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia vydanom v nasledujúci deň. Ospravedlnila sa až dva dni po stretnutí.
Napriek tomu si mohla zahrať so svojou sestrou štvorhru . Američankám sa podarilo vyhrať tretiu ženskú štvorhru zo štyroch možných v aktuálnej sezóne a z turnaja si odniesli svoju desiatu spoločnú trofej.
Po US Open nasledoval turnaj z kategórie Premier Mandatory China Open v Pekingu, kde ju v treťom kole vyradila ruská hráčka Nadežda Petrovová a nakoniec turnaj majsteriek WTA Tour Championships v katarskom Dauhá, na ktorom v Robinovej skupine postupne zdolala svetovú sedmičku Venus Williamsovú, piatu Dementevovú a tretiu hráčku sveta Kuznecovovú.
V zápase s Venus sa jej podarilo odvrátiť mečbol v tiebreaku tretieho rozhodujúceho setu. Semifinálový zápas zostal nedohraný, pretože aktuálna finalistka z US Open Wozniacká za stavu 6–4, 0–1 stretnutie prerušila kvôli zdravotným problémom.
Vo finále získala víťazstvo nad sestrou, s ktorou odohrala duel už druhýkrát počas štyroch dní . Zápas skončil výsledkom 6–2, 7–6(4). Serena si odniesla tak druhé singlové víťazstvo z turnaja majsteriek.
Túto sezónu sa jej podarilo úspešne zakončiť už druhýkrát v kariére prvenstvom v rebríčku WTA. Odohrala počas nej šestnásť zápasov, čo bolo doteraz najviac . Podarilo sa jej tiež prekonať rekord Justine Heninovej z roku 2007, ktorý sa týkal výšky zárobku za jednu sezónu. Na odmenách získala 6 545 586 dolárov. V štvorhre sa umiestnila rovnako so sestrou na druhom mieste, napriek tomu, že odohrali iba šesť zápasov v porovnaní so šestnástimi ostatných hráčok.
V sezóne 2009 získala päť grandslamových víťazstiev, z toho dve v dvojhre a tri v štvorhre. Celkovo ich mala na konte dvadsaťtri.
Agentúra Associated Press vyhlásila Serenu Športovkyňou roka. Pred svojimi súperkami suverénne viedla. Získala 66 z celkových 158 hlasov – žiadny iný kandidát nemal viac ako osemnásť hlasov. Medzinárodná tenisová federácia ju potom vyhlásila za majsterku sveta v dvojhre, ale aj v štvorhre.
Sezónu 2010 odštartovala turnajom v Sydney. V semifinálovom zápase porazila francúzsku hráčku Aravane Rezaïovú po setoch 3–6, 7–5, 6–4, aj napriek tomu, že už v druhej sade prehrávala 2–5 a od vypadnutia ju delili dva body. Vo finálovom stretnutí nestačila však na obhajkyňu titulu a piatu svetovú hráčku Jelenu Dementevovú 6–3, 6–2.
Turnaj na Australian Open bol pre ňu opäť úspešný a podarilo sa jej obhájiť trofej z minulého roka z dvojhry a spoločne so sestrou aj zo štvorhry, kde vo finále ľahko zdolali svetové jednotky Liezel Huberovú a Caru Blackovú 6–4, 6–3. Stala sa tak prvou, ktorej sa podarilo obhájiť víťazstvo od dablu Jennifer Capriatiovej v rokoch 2001 a 2002.
Do štvrťfinále sa jej podarilo prebojovať bez jedinej straty servisu i setu. Poradila si s Bieloruskou Viktóriou Azarenkovou po náročnom zápase 4–6, 7–6, 6–2, keď v druhom sete prehrávala 0–4 a ocitla sa blízko prehry. Počas semifinálového stretnutia bola jej súperkou šestnásta nasadená Li Na 7–6(4), 7–6(1). Zápas vyhrala potom, čo premenila až piaty mečbol, ktorý znamenal postup do piateho singlového finále tohto turnaja a celkovo pätnásteho v kariére.
Vo finále sa jej postavila šampiónka z roku 2004 Belgičanka Justine Heninová, nad ktorou vyhrala v troch sériách 6–4, 3–6, 6–2 a vybojovala si svoj dvanásty grandslam v dvojhre. Týmto víťazstvom v rámci otvorenej éry predbehla austrálsku tenistku Margaret Courtovú s 11 titulmi.
V ďalších piatich turnajoch si nezahrala. Dôvodom bolo zranenie nohy. Vynechala aj dva turnaje kategórie Premier 5 Barclays Dubai Tennis Championships a kategórie Premier Mandatory Sony Ericsson Open vo floridskom Key Biscayne.
Po prestávke bol jej prvým turnajom až rímsky Internazionali BNL d’Italia, kde sa prebojovala do semifinále, v ktorom podľahla Srbke Jelene Jankovićovej po setoch 4–6, 6–3, 7–6(5). Za stavu 5–4 v tretej sérii mala mečbol, ktorý sa jej však nepodaril premeniť a nevyužila ani nádejný stav vedenia 5–2 v rozhodujúcom tiebreaku.
Na turnaji Mutua Madrileña Madrid Open zažila druhé kolo najdlhšie v jej kariére. Urobila v ňom 73 nevynútených chýb. Stretnutie trvalo tri hodiny a dvadsaťšesť minút. Nakoniec sa jej predsa len duel s ruskou hráčkou Verou Duševinovou podarilo vyhrať v pomere setov 6–7(2), 7–6(5), 7–6(5). V druhej sade odvrátila za stavu 5–6 mečbol súperky a v úvode tretieho setu si poranila ruku. Nasledujúce stretnutie prehrala so šestnástou nasadenou Nadeždou Petrovovou 4–6, 6–2, 6–3. V štvorhre sa jej so sestrou naopak darilo a spoločne ju vyhrali.
Úvodom druhého grandslamu sezóny French Open prechádzala celkom hladko. V osemfinále porazila Šachar Pe’erovou, avšak vo štvrťfinále ju zastavila austrálska hráčka Samanta Stosurová v pomere 6–3, 6–7(2), 8–6. V zápase odohrala 46 nevynútených chýb a výhru zmarila nevyužitou šancou premeniť mečbol za stavu 5–4 v rozhodujúcom sete. Tento grandslam bol prvý, ktorý nevyhrala alebo nebola porazená budúcou víťazkou turnaja od French Open 2008.
Od roku 2003 sa na tomto turnaji neprebojovala ďalej ako do štvrťfinále. Spolu s Venus nastupovali v štvorhre ako prvé nasadené. V semifinále sa im podarilo vyhrať nad Huberovou a Anabel Medinaovouu Garriguesovou . Prvýkrát si tak zaistili 1. miesto na rebríčku WTA pre štvorhru. A to napriek tomu, že mali za sebou odohraných oveľa menej zápasov oproti súperkám. Vo finále si poradili so Slovinkou Katarínou Srebotnikovou a českou hráčkou Květou Peschkeovou 6–2, 6–3 a odniesli si svoj štvrtý grandslam v ženskej štvorhre za sebou.
Wimbledon začala vynikajúcim prvým servisom v úvodnom kole, v ktorom porazila portugalskú hráčku Michelle Larcherovou de Britovou 6–0, 6–4. Darilo sa jej aj v druhom kole, kde si hladko poradila s Annou Čakvetadzeovou 6–0, 6–. Nasledovala ďalšia výhra so slovenskou hráčkou Dominikou Cibulkovou 6–0, 7–5. Počas stretnutia mala výnimočný servis s dvadsiatimi zahranými esami.
V osemfinálovom zápase sa stretla s bývalou víťazkou Wimbledonu Mariou Šarapovovou. Stretnutie dotiahla do úspešného konca v pomere 7–6(9), 6–4, keď v prvej sade odvrátila tri setbaly a celkovo nastrieľala devätnásť es. Štvrťfinálové stretnutie bolo pre Serenu takisto úspešné. Porazila v ňom čínsku hráčku Li Na po setoch 7–5, 6–3. V semifinále sa stretla s Češkou Petrou Kvitovou, ktorá na wimbledonskom turnaji prekvapila svojimi výkonmi. Serena ju však porazila výsledkom 7–6(5), 6–2.
Spoločne so sestrou Venus však v štvorhre nezískali hetrik. Na ceste za trofejou ich v štvrťfinále zastavili Rusky Jelena Vesninová a Vera Zvonarevová 3–6, 6–3, 6–4.
Prehru Zvonarevovej však Serena vrátila, ale tentoraz v dvojhre. Dňa 3. júna 2010 ju hladko porazila vo finále po setoch 6–3, 6–2. Ruska si nevytvorila ani jednu brejkbalovú šancu, zato Serena až trikrát prelomila jej podanie.
Podarilo sa jej tak vybojovať 13. grandslamový titul v dvojhre. Deväťnásobná víťazka dvojhry vo Wimbledone Martina Navrátilová označila jej servis za najlepší, aký kedy od ženy videla. S celkovo zahranými osemdesiatimi deviatimi esami zdolala rekord v najvyššom počte zahraných es tenistkou na jednom grandslamovom turnaji.
Finalistka Zvonarevová vyhlásila, že Serena Williamsová často mení umiestnenie, rotáciu a silu pri podaní. Podľa Navrátilovej dokonca Američanka patrí medzi päť najlepších tenistiek histórie, pretože „veľkosť hráča nespočíva iba v počte vyhraných grandslamov či turnajov, ale tiež v jeho komplexnom pojatí hry. A vo všetkých týchto kvalitách dosiahla vrchol.“
Vďaka tejto trofeji z Wimbledonu bola na obálke časopisu Sports Illustrated. Každý očakával, že bude úspešná aj na poslednom grandslame sezóny. Serena však svojich fanúšikov pred US Open sklamala, keď vyhlásila, že sa na odporúčanie lekárov tohto turnaja nezúčastní.
Dlhodobá absencia ju stála prvé miesto v rebríčku WTA. Dňa 11. októbra ju vo vedení vystriedala dvadsaťročná dánska tenistka Caroline Wozniacká. Keďže do konca sezóny neodohrala už žiadny zápas, na konci roka skončila na štvrtej pozícii singlového rebríčka.
Kvôli rekonvalescencii po zranení nohy nenastúpila na Hopmanov pohárom, ani na Australian Open. Zdravotné problémy však Serenu sprevádzali i naďalej. Dňa 2. marca 2011 potvrdila správu, že hematóm a pľúcnu embóliu.
Jej prvý turnaj po nútenej prestávke sa konal v Eastbourne AEGON International. V prvom zápase získala výhru nad Cvetanou Pironkovovou. V druhom kole však prehrala s treťou nasadenou ruskou tenistkou Verou Zvonarevovou po troch hodinách hry.
Na Wimbledone mala obhájiť predchádzajúce víťazstvo. Napriek tomu, že na rebríčku sa prepadla na dvadsiate šieste miesto, na prestížne podujatie nastupovala ako siedma.
Prvé kolo vyhrala nad Francúzkou Aravane Rezaïovou. Víťazstvo získala aj v zápase s rumunskou hráčkou Simonou Halepovou a s Máriou Kirilenkovou. Osemfinálový zápas s turnajovou deviatkou Marion Bartoliovou však skončil pre Serenu prehrou.
Počas leta si zahrala z pozície nenasadenej hráčky na turnaji v Stanforde. Prvé a druhé kolo vyhrala. Jej súperkami bola Anastasia Rodionovová a Kirilenková. Zvíťazila aj nad wimbledonskou finalistkou Mariou Šarapovou a semifinalistkou Sabine Lisickou. Vo finále sa jej postavila Bartoliová, nad ktorou vyhrala. Vybojovala si tak prvý titul sezóny a 38. víťazstvo na okruhu WTA v dvojhre.
Úspech sa dostavil na kanadskom Rogers Cupe, kde po vyradení Aljony Bondarenkovej postúpila bez straty setu tiež cez Nemku Juliu Görgesovú. Poradila si aj s Čeng Ťie a Luciou Šafářovou a s bieloruskou hráčkou Viktóriou Azarenkovou. Prebojovala sa tak do druhého finále v poradí, v ktorom sa stretla s austrálskou hráčkou Samanthou Stosurovou a získala tak svoj 39. singlový titul kariéry.
V roku 2011 US Open nevynechala a nastupovala naň ako dvadsiata ôsma. Víťazstvo vybojovala najskôr v súboji s mladou Srbkou Bojanou Jovanovskou. Poradila si aj s holandskou hráčkou Michaëllua Krajicekovou či Bieloruskou Azarenkovou. A vďaka dvom setom získala tiež výhru aj nad Anou Ivanovićovou a Anastasiou Pavljučenkovovou. V semifinálovom stretnutí na jej rakete skončila svetová jednotka Caroline Wozniacká.
Trofej z US Open v roku 2011 si však neodniesla. Vo finále nad ňou vyhrala Samantha Stosurová po výsledku 2–6 a 3–6. Williamsová mala počas tohto zápasu opäť incident tentoraz s hlavnou gréckou rozhodkyňou stretnutia Evou Asderakiovou, ktorá v prvej hre druhého dejstva spravila kontroverzné rozhodnutie. Počas výmeny za stavu 30:40, ktorá znamenala breakbol pre austrálsku hráčku, Williamsová po odohratí víťazného úderu zakričala „Come on!“ skôr, než súperka stihla bezmocne priložiť raketu k lopte. Rozhodkyňa to označila za úmyselné vyrušenie počas hry a Stosurovej pridelila loptu, ktorá tak získala prvú hru.
Serena napriek protestom neuspela a počas celého zápasu mala na rozhodkyňu nepríjemné narážky. Po skončení stretnutia jej odmietla podať ruku a pri poslednom komentári úder označila „za víťazný (winner), ktorý ale nebol započítaný“. Nakoniec vyviazla s pokutou 2 000 dolárov. Keďže na US Open zarobila 2,3 miliónov dolárov, neznamenala táto suma pre ňu veľa.
Ďalších turnajov sa už Williamsová nezúčastnila a na konci sezóny sa umiestnila na dvanástej pozícii s dvoma titulmi a bilanciou dvoch výhier a troch prehier. Počas roka odohrala iba šesť zápasov.
Sezónu 2012 odštartovala premiérovou účasťou na Brisbane International v rámci prípravy na Australian Open. Počas stretnutia s Bojanou Jovanovskou si v geme, keď už podávala na víťazstvo v zápase, zranila pravý členok. Z turnaja musela odstúpiť .
Australian Open si však nenechala ujsť a nastúpila ako dvanásta nasadená. Aj keď v úvodných troch kolách neprišla o žiadny set, v osemfinále ju vyradila ruská hráčka Jekaterina Makarovová pomerom 2–6 a 3–6. Potom odohrala víťaznú dvojhru za americký tím v úvodnom kole Svetovej skupiny II Fed Cupu nad Anastasiou Jakimovovou po setoch 5–7, 6–1 a 6–1, čím pomohla Američankám k víťazstvu nad Bieloruskom 5:0 na zápasy a postupu do baráže o Svetovú skupinu.
Na floridskom Miami Masters ako desiata nasadená vrátila prehru z US Open austrálskej tenistke Stosurovej, keď nad ňom vyhrala výsledkom 7–5 a 6–3. Víťazstvo jej zaistilo návrat do elitnej svetovej desiatky. V štvrťfinále však nestačila na Dánku Caroline Wozniacku 4–6 a 4–6.
O týždeň sa prvýkrát v sezóne ocitla vo finále na turnaji v Charlestone, ktorý sa odohrával na zelenej antuke. V semifinále si hladko poradila so Stosurovou 6–1 a 6–1 a v boji o titul ďalším jednoznačným výsledkom 6–0 a 6–1 vyhrala nad Luciou Šafářovou. Jednalo sa o jubilejný 40. titul Sereninej kariéry v dvojhre na okruhu WTA. Na rebríčku tak postúpila na deviatu pozíciu.
Prvý turnaj v Európe pre Serenu bol na modrej antuke podujatia Mutua Madrileña Madrid Open, kde si ako deviata nasadená už po druhý raz zahrala finálový zápas. V treťom kole bola jej súperkou Caroline Wozniacká, nad ktorom vyhrala pomerom 1–6, 6–3 a 6–2. Štvrťfinálový zápas odohrala so svetovou dvojkou Mariou Šarapovou. Skončil víťazstvom pre Serenu po setoch 6–1, 6–3. V ďalšom zápase sa stretla s Češkou Luciou Hradeckou a vo finále si ľahko poradila so svetovou jednotkou Viktóriou Azarenkovou výsledkom 6–1 a 6–3, čím získala 41. singlové turnajové víťazstvo.
Na ďalšom turnaji Rome Masters nastupovala ako deviata nasadená a prebojovala sa do semifinále. Pred jeho začiatkom z turnaja odstúpila pre zranenie chrbta a Číňanka Li Na prešla do finále bez boja. Na rebríčku sa vyšplhala na piate miesto. Parížsky French Open skončil pre ňu negatívnym osobným rekordom. Serena ako piata nasadená a jedna z favoritiek skončila už v úvodnom kole na rakete 111. hráčky sveta Francúzky Virginie Razzanovej po setoch 6–4, 65–7 a 3–6, čo pre ňu znamenalo prvú prehru v úvodnom kole dvojhry Grand Slamu v kariére.
Do zmiešanej štvorhry potom nastúpila prvýkrát od Australian Open 1999. Jej partnerom bol Američan Bob Bryan, avšak vypadli hneď v úvode. Víťazným párom sa stali Argentínčania Gisela Dulková a Eduardo Schwank po setoch 5–7, 6–3 a [6–10].
Na Wimbledone štartovala ako šiesta nasadená. V úvodnom kole vyradila českú hráčku Barboru Záhlavovú-Strýcovú a potom Maďarku Melindu Czinkovú. V treťom kole odohrala zápas s dvadsiatou piatou nasadenou čínskou tenistkou Čeng Ťie. Vo víťaznom trojsetovom stretnutí nastrieľala dvadsaťtri es, čo bol nový ženský wimbledonský rekord.
V osemfinále vybojovala víťazstvo s kazachstanskou hráčkou Jaroslavou Švedovovou a poradila si aj s českou obhajkyňou titulu Petrou Kvitovou, ktorej nepovolila ani jeden set. V semifinálovom zápase vyhrala nad svetovou dvojkou Viktoriou Azarenkovou pomerom 6–3 a 7–6(6) a znova posunula svoj nedávny rekord na 24 es zahraných v jednom stretnutí.
V boji o misu Venus Rosewater narazila na tretiu hráčku svetovej kvalifikácie Polku Agnieszku Radwańskú, pre ktorú to bola debutová účasť v grandslamovom finále. Williamsová zvíťazila výsledkom 6–1, 5–7 a 6–2. Išlo o jej štrnásty singlový grandslam kariéry a piaty wimbledonský, čím sa vo wimbledonskej štatistike vyrovnala staršej sestre Venus.
Vo wimbledonskej ženskej štvorhre nastúpila po boku Venus. Jednalo sa o ich prvý deblový turnaj od Wimbledonu 2010. Vo finále porazili šiesty nasadený pár českých hráčok, a to Andreu Hlaváčkovú a Luciu Hradeckú výsledkom 7–5 a 6–4. Spoločne si tak odniesli svoju piatu trofej v tejto súťaži a celkove trinásty grandslamový titul.
Týždeň po londýnskom turnaji sa zúčastnila na tenisovej udalosti v Stanforde, kde obhajovala titul z pozície nasadenej jednotky. Do finále sa dostala so stratou iba desiatich gemov z predošlej časti turnaja. Prvý raz od roku 2004 sa v boji o titul na americkom ženskom turnaji stretli dve Američanky. Williamsová vyhrala nad krajankou Coco Vandewegheovou výsledkom 7–5 a 6–3. Víťazstvo pre ňu znamenalo 43. titul na okruhu.
Na Letných olympijských hrách v Londýne odohrala semifinálový zápas v ženskej dvojhre s bieloruskou svetovou jednotkou Azarenkovou, ktorý pre ňu znamenal hladké víťazstvo pomerom 6–1, 6–2. Vo finále potom deklasovala v najjednoznačnejšom zápase o olympijské zlato v histórii Mariu Šarapovovú 6–0 a 6–1.
Počas šiestich zápasov Williamsová stratila iba 17 hier, čo znamenalo pomer 81 % vyhraných gemov. V celom turnaji, vrátane ženskej štvorhry, neprehrala ani jeden set. Ziskom zlatej medaile v dvojhre sa po Steffi Grafovej stala druhou tenistkou histórie, ktorá zavŕšila Golden Slam, tj. zvíťazila na všetkých štyroch grandslamoch a tiež súťažiach olympijských hier v dvojhre.
V ženskej štvorhre nastúpila so sestrou Venus a celú súťaž opäť vyhrali, ako tri týždne predtým vo Wimbledone. Finálový zápas mal dokonca rovnaké zloženie, a to štvrté nasadené Češky Hlaváčková a Hradecká. Zlatú medailu získali Američanky výhrou v dvoch sériách 6–4 a 6–4. Stali sa tak prvými tenistkami, vrátane mužských kategórií, ktoré dokázali vyhrať konkrétnu olympijskú súťaž trikrát. Predchádzajúce dva tituly získali v rokoch 2000 a 2008. Súčasne obe sestry dokázali ako prvé tenistky či tenisti získať na olympijských turnajoch štyri zlaté medaile.
Na US Open štartovala z pozície štvrtej nasadenej. Predchádzajúcu formu z letnej časti potvrdila sériou 23 víťazných gemov, ktoré zahájila za stavu 4–4 v prvom sete stretnutia tretieho kola s Jekaterinou Makarovovou a ukončila ju až pri pomere 3–0 prvej sady štvrťfinále proti Ane Ivanovićovej. V semifinále si poradila s Taliankou Erraniovou a v boji o titul zvíťazila nad svetovou jednotkou Azarenkovou v troch setoch, napriek tomu, že v rozhodujúcej hre prehrávala 3–5 na gemy. Podarilo sa jej však vyhrať štyri hry a stretnutie doviedla do víťazného konca. Zaradila sa tak po boku Steffi Grafovej a staršej sestry Venus Williamsovej, ako tretia tenistka histórie, ktorá dokázala v jednej sezóne vyhrať Wimbledon, letné olympijské hry a US Open.
Sezónu uzavrela istanbulským Turnajom majsteriek, do ktorého vstupovala ako tretia nasadená. Potom, čo v základnej skupine porazila Kerberovú, Li i Azarenkovú, postúpila do semifinále, kde zdolala Agnieszku Radwańskú. V boji o titul zdolala Šarapovovú po setoch 6–4 a 6–3. Pripísala si tak tretie víťazstvo z tohto typu podujatia.
Počas sezóny 2013 Serena Williamsová v ženskom tenise kraľovala. Podarilo sa jej získať jedenásť singlových titulov, čo je najviac vo svojej kariére počas jedného roka. Vo februári zaujala prvé miesto v rebríčku WTA a na antuke neprehrala žiadny zápas. V tom čase mala Serena 31 rokov. WTA zároveň konkretizovala, že len druhý raz od zavedenia počítačového poradia je jednotkou vo dvojhre aj štvorhre tridsiatnička. V debli prvú pozíciu obsadila Roberta Vinciová. Predtým takáto situácia platila od októbra 1986 do augusta 1987, postarala sa o ňu Američanka Martina Navrátilová – vtedy líderka v oboch sekciách.
Rok 2013 Serena Williamsová odštartovala titulom na Brisbane International, kde vo finále zdolala Anastasiu Pavljučenkovú 6–2, 6–1. V celom turnaji stratila iba 17 hier a na Australian Open prišla ako hlavná favoritka. V úvodnom kole ženskej dvojhry proti Gallovitsovej-Hallovej si však poranila členok. Napriek tomu sa prebojovala do štvrťfinále, v ktorom skončila na rakete Sloane Stephensovej 6–3, 5–7 a 4–6.
Na Qatar Total Open sa Serene podarilo vyhrať vo štvrťfinále nad Petrou Kvitovou. To jej už po šiestykrát zabezpečilo miesto na čele klasifikácie WTA. Vo finále nestačila na Viktóriu Azarenkovú 6–7, 6–2 a 3–6. Po prehre však odštartovala šnúru tridsaťštyrizápasovej neporaziteľnosti na Sony Open Tennis, kde po výhre nad Máriou Šarapovovou 4–6, 6–3, 6–0, oslavovala zisk trofeje. Séria pokračovala víťazstvom na Family Circle Cupe, kde sa vo finále stretla s Jelenou Jankovićovou 3–6, 6–0, 6–2, trofejou z Mutua Madrid Open, kde na ňu nestačila opäť Šarapovová 6–1, 6–4 a ďalšou turnajovou výhrou na rímskom Internazionali BNL d’Italia, kde si poradila s Azarenkovou 6–1, 6–3.
Druhý titul z French Open len potvrdil Sereninu vynikajúcu formu. V rozhodujúcom zápase zdolala obhajkyňu titulu Šarapovovú 6–4 a 6–4. Po Martine Navrátilovej, Chris Evertovej a Steffi Grafovej sa stala štvrtou ženou, ktorá vyhrala každý z grandslamových turnajov aspoň dvakrát. Jej neporaziteľnosť ukončila až v esemfinále Wimbledonu Nemka Sabine Lisická.
V roku 2013 sa jej podarilo prvýkrát získať aj trofej na turnaji v kategórii International na Swedish Open, kde vo finále zvíťazila nad švédskou Johannou Larssonovou 6–4, 6–1. Trofej znamenala, že v sezóne 2013 zostala na antuke neporazená.
Letnú US Open Series rozohrala na Rogers Cupe, na ktorom získala ôsmy triumf roku po finálovom víťazstve nad Sorane Cîrsteaovej 6–2, 6–0. Do boja o titul sa dostala o ďalší týždeň na Cincinnati Masters a finálová účasť jej zaistila výhru v celej sérii US Open. Turnaj však nevyhrala, keď v poslednom zápase bola nad jej sily Viktória Azarenková. Sedemnástou grandslamovou trofejou kariéry bolo víťazstvo na US Open, kde vo finálovom stretnutí vrátila Azarenkovej čerstvú prehru.
Na čínskom China Open potom triumfovala desiatykrát v roku. Vo finále hladko porazila Jelenu Jankovićovú 6–2, 6–2. Ako najvyššie nasadená hráčka si s osmičkou poradila za 98 minút. Prvý raz v kariére tak počas jednej sezóny Serena dosiahla na dvojciferný počet titulov z dvojhry. Za víťazstvo v Pekingu zinkasovala prémiu 860 tisíc USD a pripísala si 1000 bodov do príslušného rebríčka.
Druhýkrát za sebou vyhrala všetkých päť stretnutí na záverečnom Turnaji majsteriek v Istanbule. Ako najvyššie nasadená obhajkyňa titulu turnaj odštartovala jasným víťazstvom nad nemeckou tenistkou Angelique Kerberovou, osmičkou turnaja, na úvod diania v základnej Červenej skupine dvojhry za 65 minút presvedčivo 6:3, 6:1. V semifinále sa stretla s Jankovićovou a vo finále jej súperkou bola čínska turnajová štvorka Na Li, ktorú na tvrdom povrchu TEB BNP Paribas WTA Championships zdolala za 130 minút v troch setoch 2:6, 6:3, 6:0.
Sedemnásťnásobná singlová grandslamová šampiónka Williamsová si z tohto turnaja odniesla 2 145 000 amerických dolárov a pripísala si svoj 11. tohtoročný primát a 57. celkovo.
V roku 2013 bola okrem toho vyhlásená Medzinárodnou asociáciou športovej tlače (AIPS) za najlepšiu športovkyňu roka . Serena vyhrala v roku 2013 jedenásť turnajov a mala výnimočnú bilanciu 78 víťazstiev – 4 prehry. Od novinárov z celého sveta dostala 915 bodov (22,25 %) a triumfovala pred ruskou kráľovnou v skoku o žrdi Jelenou Isinbajevovou (644 bodov, 15,66 %) a jamajskou šprintérkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou (551, 13,4 %).
V úvode sezóny 2014 predĺžila svoju neporaziteľnosť úspešnou obhajobou Brisbane International na dvadsaťdva zápasov. V semifinále už po štrnásty krát v poradí získala víťazstvo nad štvrtou nasadenou hráčkou rebríčku Mariou Šarapovovou a vo finále zdolala svetovú dvojku Viktoriu Azarenkovú po dvojsetovom priebehu.
Na Australian Open sa Serene hralo horšie. Dôvodom bolo zranenie. V osemfinále ju vyradila srbská hráčka Ana Ivanovićá. Neskôr sa vyjadrila, že uvažovala o odstúpení z turnaja už pred tretím kolom proti Hantuchovej.
V turnaji na Dubai Tennis Championships došla medzi štvorku najlepších tenistiek. Nestačila však na francúzsku hráčku Alizé Cornetová. Prvý raz od augustového Western & Southern Open 2012, okrem grandslamu, tak bola vyradená ešte pred finále a prehrala zápas bez zisku jedinej sady.
Turnaj Indian Wells Masters opäť bojkotovala a na Miami Masters nastupovala ako obhajkyňa titulu. V semifinále sa jej znova podarilo vyradiť Šarapovovú. Nasledovalo finále, v ktorom tridsaťdvaročná líderka svetového rebríčka zvíťazila nad čínskou dvojkou renkingu Na Li za 120 minút 7:5, 6:1.
Získala tak rekordný siedmy titul z floridskej súťaže a prekonala Agassiho výkon. Na zelenej antuke Family Circle Cupu prekvapivo vypadla vo svojom úvodnom stretnutí so Slovenkou Janou Čepelovou. Svoju prehru odôvodnila aj poranením dolnej končatiny.
Následne uviedla, že sa cíti byť vyčerpaná a na niekoľko týždňov si potrebuje od tenisu odpočinúť. Na dvorce sa vrátila turnajom Madrid Masters, kde pred štvrťfinále s Češkou Petrou Kvitovou odstúpila pre zranenie ľavého stehna. Zo šiestej na druhú pozíciu v rebríčku WTA Race pre turnaj majsteriek sa posunula po treťom úspešne obhájenom titule v sezóne, a to Rome Masters.
V semifinále vrátila prehru z januárového grandslamového stretnutia Ivanovićovej. Vo finále jej súperkou bola svetová jedenástka Sara Erraniová, ktorá na ňu zahrala len tri gemy.
V druhom kole Roland Garros v Paríži Serena šokujúco prehrala so Španielkou Garbine Muguruzovou Blancovou za 64 minút hladko v dvoch setoch 2:6, 2:6.
Wimblendon odštartovala turnajmi s Annou Tatišviliovou a Chanelle Scheepersovou, ktoré vyhrala. Avšak vypadla v tretej fáze, kde ju prekvapivo vyradila Francúzka Alizé Cornetová. Išlo už o druhú Sereninu prehru s touto hráčkou v roku a jej najrýchlejšie wimblendonské vypadnutie od roku 2005.
Sestrám Williamsovým sa ani v štvorhre nepodarilo získať trofej. Stretnutie druhého kola zrušili kvôli vírusovému ochoreniu Sereny. Následne sa odhlásila aj zo Swedish Open.
Po krátkej prestávke nasledovala Serenina víťazná šnúra, keď vyhrala 19 z 20 ďalších zápasov na amerických tvrdých povrchoch. Na turnaji Bank of the West Classic v Stanforde sa jej podarilo získať svoj štvrtý titul v sezóne. Nestačili na ňu hráčky z elitnej dvadsiatky ako Ivanovićová, Petkovicová a Kerberová.
Dňa 11. augusta 2014 sa stala piatou hráčkou v histórii klasifikácie WTA, ktorá sa udržala na čele rebríčka viac ako 200 týždňov.
Na Canada Masters však nebodovala. Po vyradení hráčok, ako sú Samantha Stosurová, Lucie Šafářová a Caroline Wozniacká, nestačila počas semifinálového zápasu na vlastnú sestru, po prvý raz od roku 2009 po sérii piatich výhier.
Na tenisovom turnaji WTA Premier 5 Western & Southern Open v americkom Cincinnati v Ohiu potvrdila Serena svoju úlohu favoritky. Vo finále si s prehľadom poradila s deviatkou pavúka, 26-ročnou Anou Ivanovićovou zo Srbska za 63 minút 6:4, 6:1. Celkovo získala prvý titul v Cincinnati na šiesty pokus. Za zisk 62. singlovej trofeje v kariére, piatej v tejto sezóne, si do príslušného rebríčka pripísala 900 bodov.
US Open v New Yorku dopadol pre Serenu skvele a podaril sa jej zavŕšiť víťazný hetrik. Jej súperky ju nepripravili ani o jeden set. V semifinálovom zápase zvíťazila nad víťazkou debla Jekaterinou Makarovovou a vo finále hladko zdolala desiatu nasadenú Dánku Caroline Wozniacku za 75 minút 6:3, 6:3.
Odniesla si tak osemnásty grandslam v kariére z dvojhry, ktorý znamenal posun na 2. priečku štatistík otvorenej éry po boku Evertovej a Navrátilovej. Vyrovnala tiež rekord šiestich titulov Evertovej na US Open. Serena zinkasovala k tomuto dátumu najvyššiu prémiu v histórii tenisu (vrátane mužov) 3 milióny amerických dolárov za triumf na US Open plus miliónový bonus za celkové víťazstvo v rámci podujatí zahrnutých do letného zaoceánskeho „hardového“ okruhu Emirates Airline US Open Series 2014.
Ako prvá žena týmto zárobkom tiež prekročila hranicu 60 miliónov dolárov, ktoré v kariére zarobila.
Úvod Turnaja Majsteriek v Singapure bol pre Serenu debaklom. Jej víťaznú šnúru šestnástich neprehraných zápasov zastavila debutantka na tomto turnaji Rumunka Simona Halepová. Bola to Američankina najťažšia prehra za posledných šestnásť rokov, keď jej štvrtá nasadená Halepová uštedrila kanára v základnej Červenej skupine za 65 minút až šokujúco hladko 6:0, 6:2. Web Tenisovej asociácie žien označil Rumunkino počínanie za veľkolepé.
Zostávajúce dva duely nad Bouchardovou a Ivanovićovou svetová jednotka vyhrala a postúpila do semifinále. V ňom zdolala Caroline Wozniacku až v tiebreaku rozhodujúcej sady. Vo finále potom oplatila čerstvú prehru Halepovej výsledkom 6–3 a 6–0. Získala tak piaty titul z Turnaja majsteriek, tretí v poradí, a štvrtýkrát v kariére zakončila rok na prvom mieste rebríčku WTA.
V priebehu sezóny neopustila jeho čelo ani na jeden týždeň. Williamsová sa stala piatou hráčkou histórie, ktorá si udržala post svetovej jednotky počas celého kalendárneho roka. Pripomenula Chris Evertovú z rokov 1977 a 1981, Martinu Navrátilovú (1983, 1984, 1986), Steffi Grafovú (1988, 1989, 1990, 1994, 1996) a Monicu Selešovú (1992). Stala sa tak najlepšou tenistkou okruhu WTA.
Sezónu 2015 do tretice rozohrala ako členka amerického tímu na Hopmanovom pohári. Základnú skupinu vyhrala spolu s Johnom Isnerom, keď zdolala Pennettaovú, Šafářovú a hladko podľahla Bouchardovej. Vo finále proti Poľsku zaistila jediný bod víťazstvom nad Agnieszkou Radwańskou, ale v rozhodujúcom mixe Američania prehrali a obsadili druhé miesto.
Na Australian Open nastupovala ako najvyššie nasadená. V úvodných troch kolách uštedrila každej súperke po jednom „kanáre“. Vo štvrtom kole odohrala duel s Garbiñe Muguruzaovou. Vo štvrťfinále zdolala finalistku predchádzajúceho ročníka Dominiku Cibulkovú. Nezastavila ju ani svetová dvojka devätnásťročná semifinalistka Madison Keysová. V boji o titul zvíťazila nad svetovou dvojkou Mariou Šarapovovou pomerom 6–3 a 7–6. Získala tak šestnáste vzájomné víťazstvo v poradí a devätnásty grandslamový titul zo singlu, čo znamenalo posun na druhé miesto otvorenej éry za 22 titulov Steffi Grafovej. V 33 rokoch sa tiež stala najstaršou víťazkou Australian Open open éry, rovnako ako šiestou melbournskou trofejou navýšila svoj rekord v otvorenej ére. S Venus Williamsovou sa odhlásili zo súťaže štvorhry.
Nasledujúci víkend odohrala v Buenos Aires stretnutie amerického tímu v druhej svetovej skupine Fed Cupu proti Argentíne. K výhre 4:1 na zápasy prispela víťazstvom nad Maríou Irigoyenovou.
V roku 2015 sa Serena konečne rozhodla ukončiť štrnásťročný bojkot súťaže Indian Wells Masters a zúčastniť sa na ňom. Úlohu pri jej návrate do Indian Wells zohrala aj samotná WTA, ktorá tvrdo bojuje proti rasizmu. Napriek tomu Američanka priznala, že mala pred účasťou obavy. „Pred niekoľkými mesiacmi ruský funkcionár Šamiľ Tarpiščev mal rasistické a sexistické poznámky o mne aj Venus. WTA aj USTA to okamžite odsúdili. Uvedomila som si, kam sa naše odvetvie odvtedy posunulo, ja tiež. O návrate do Indian Wells som počas tej odmlky uvažovala často. Niekoľkokrát som vyhlásila, že tam už nikdy nebudem hrať. Verte mi, v tej chvíli som to vždy myslela vážne. Mala som z toho prípadného návratu hrôzu. Čo ak by som vstúpila na kurt a celé publikum by ma vybučalo? Nočná mora by sa vrátila…,“ vysvetlila Serena.
V úvodnom stretnutí zápasu pri návrate na kalifornský turnaj ju publikum privítalo ováciami v stoji.
Tridsaťtriročná Serena mala v 1. kole ako jednotka podujatia voľný žreb, v 2. kole zdolala 27-ročnú Rumunku s neortodoxným štýlom Monicu Niculescovú 7:5, 7:5.
Pred semifinále proti svetovej trojke Simone Halepovej odstúpila pre zranenie pravého kolena.
Počas účasti na Miami Open dosiahla štvrťfinálovou výhrou nad Sabine Lisickou jubilejného 700. víťazného zápasu na okruhu WTA Tour výsledkom 7:6 (4), 1:6 a 6:3. Stala sa tak ôsmou hráčkou otvorenej éry, ktorej sa tento výkon podaril. Medzi poslednou štvoricou tenistiek zdolala Halepovú po tesnom trojsetovom boji. Vo finále vyhrala nad dvanástou nasadenou Carlou Suárezovou Navarrovou 6–2 a 6–0. Predĺžila tak sériu neporaziteľnosti na dvadsaťjeden zápasov. Z Miami Masters si pripísala rekordný ôsmy titul, čím sa stala štvrtou tenistkou histórie, ktorá vyhrala jeden turnaj aspoň osemkrát.
Zaradila sa tým po boku Chris Evertovej, Steffi Grafovej a Martiny Navrátilovej. V týždni od 20. apríla 2015 figurovala 114. týždeň na čele rebríčka WTA bez prerušenia, čo znamenalo posun na tretiu pozíciu za 186 týždňov Grafovej a 156 týždňov Navrátilovej.
Počet víťazstiev americkej tenistky Sereny Williamsovej sa zastavil na čísle 27. O prvú prehru 19-násobnej grandslamovej šampiónky od 22. októbra 2014 sa postarala svetová štvorka Češka Petra Kvitová počas semifinálového zápasu na antukovom Mutua Madrid Open. Kvitová triumfovala výsledkom 6:2, 6:3, zápas trval 74 minút. „Dnes som bola pomalá, po servise som sa nepohybovala tak dobre, ako by som mala. Nebola som dnes tá stará Serena, to bol hlavný dôvod prehry,“ vyjadrila sa k prehre Williamsová.
Na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži vytvorila Serena semifinálovú dvojicu v „pavúku“ dvojhry so Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou . Napriek zdravotným problémom zápas vyhrala. Vo finále sa jej postavila česká trinástka podujatia Lucia Šafářová. Poradila si s ňou za 121 minút 6:3, 6:7 (2), 6:2.
„Lucie zahrala veľmi dobre, kládla mi statočný odpor. Pre mňa je to víťazstvo ako zo sna,“ povedala šampiónka na slávnostnom ceremoniáli. „Serena, dnes si bola úžasná, si skvelá bojovníčka, gratulujem,“ adresovala Češka slová chvály svojej premožiteľke a dodala: „Pre mňa to boli výborné dva týždne.“
Serena výhrou získala svoj tretí titul v singli vo francúzskej metropole po sezónach 2002 a 2013 a jubilejný 20. na veľkej štvorke. Na Majors sa presadila tretí raz v rade po US Open 2014 a Australian Open 2015.
Postupom do štvrtého kola French Open cez Viktóriu Azarenkovú sa stala prvou ženou otvorenej éry , ktorá vyhrala aspoň 50 zápasov na každom zo štyroch Grand Slamov. V ňom vyradila krajanku Sloane Stephensovú. Počas svojho 40. grandslamovém štvrťfinále si hladko poradila s Erraniovou. Medzi poslednou štvorkou dokázala otočiť nepriaznivý priebeh so Švajčiarskou Timeou Bacsinszkou, keď stratila prvý set i podanie v druhej sade. V závere si však pripísala desať gemov v poradí.
V treťom kole Wimbledonu sa ocitla na prahu vyradenia, keď v zápase proti Heather Watsonovej strácala za stavu 0–3 dve prehrané podania. Britka na servise však nevyužila gamebol na vedenie 4–0, a potom ani vedenie 5–4, keď išla podávať na ukončenie zápasu. Po výhre 6–2, 4–6 a 7–5 sa Serena vyjadrila : „Budem úprimná. Neviem, ako sa mi podarilo vyhrať. Sama som v to rozhodne nedúfala.“
V osemfinálovom stretnutí si poradila so svojou sestrou Venus Williamsovou za 67 minút, keď využila štyri z deviatich brejkových príležitostí a aktívny pomer vzájomných duelov zvýšila na 15–11. V semifinále zdolala Mariu Šarapovovú, ktorá si nevypracovala žiadnu brejkovú príležitosť. Bolo to jej siedme vzájomné víťazstvo za sebou a celkový pomer zvýšila na 18–2.
Po šiestykrát zdvihla misu Venus Rosewater nad hlavu po finálovom víťazstve nad španielskou debutantkou v takejto fáze na veľkej štvorke Garbine Muguruzovou-Blancovou za 82 minút 6:4, 6:4. Stala sa prvou ženou v histórii, ktorá vybojovala po šesť titulov na troch grandslamoch.
Patrickom Mouratoglouom trénersky dozorovaná Serena druhý raz vo svojej kariére dobyla tzv. Serena Slam (v jednej chvíli je úradujúcou šampiónkou na všetkých štyroch súčastiach). Vo veku 33 rokov a 289 dní sa stala najstaršou šampiónkou Grand Slamu open éry, keď prekonala vekový rekord Martiny Navrátilovej, ktorá vyhrala Wimbledon 1990 vo veku 33 rokov a 263 dní. Na okruhu WTA Tour si pripísala 68. trofej a dotiahla sa na štvrtú priečku austrálskej hráčky Evonne Goolagongovej.
V rebríčku WTA z 13. júla dosiahla, ako prvá tenistka od jeho zavedenia, v úlohe svetovej jednotky viac než dvojnásobný počet bodov pred druhou ženou v poradí. Po Wimbledone získala siedmykrát víťazstvo v ankete ESPY a stala sa najlepšou tenistkou roku. Pred zápasom druhého kola na Swedish Open s Klárou Koukalovou odstúpila pre zranenie lakťa.
Pre nedoliečené zranenie sa odhlásila z augustového Bank of the West Classic, kde mala obhajovať trofej. V semifinále Canada Masters ukončila jej devätnásťzápasovú neporaziteľnosť mladá osemnásťročná švajčiarska hráčka a svetová dvadsiatka Belinda Bencicová.
Išlo o druhú prehru v sezóne a prvú na tvrdom povrchu od WTA Finals 2014. Ďalší týždeň obhájila trofej na Cincinnati Masters po výhre nad svetovou trojkou Simonou Halepovou. 69. trofej na okruhu WTA Tour znamenala odpútanie sa od Goolagongovej a zotrvanie na piatej pozícii open éry.
Účasť na US Open bola pre ňu výzvou, aby zavŕšila kalendárny či pravý Grand Slam. Víťazstvom na tomto turnaji by sa zaradila po boku troch hráčok histórie, ktorým sa to doteraz podarilo.
Vďaka víťazstvu v troch setoch nad staršou sestrou sa prebojovala do semifinále. Avšak trofej si neodniesla. Prvou 4-násobnou miestnou šampiónkou bez prerušenia od takéhoto kúsku krajanky Chris Evertovej a sezón 1975 – 1978 sa jej však stať nepodarilo. Vyradila ju štyridsiata tretia žena v rebríčku Roberta Vinciová, napriek tomu, že úvodný set získala pomerom 6–2. Talianka však dokázala otočiť priebeh a ďalšie dva sety si pripísala zhodne 6–4, aj keď v rozhodujúcom dejstve doháňala stratu gemov 0–2.
Stanica ESPN to označila za jednu z najväčších výhier v histórii športu a periodikum The Five Thirty Eight za najväčšie víťazstvo v ére moderného tenisu. Williamsová tak prvý raz v sezóne prehrala grandslamový zápas, čím zavŕšila svoju 26zápasovú neporaziteľnosť, respektíve 33zápasovú vrátane i triumfu na US Open 2014. Vinciová výhru komentovala ako najlepší moment svojho života. V predchádzajúcich štyroch vzájomných stretnutiach nedokázala zahrať proti Serene žiadny set. Prehra Američankinu pozíciu v čele rebríčka WTA však neohrozila a skončila tak po piaty raz na konci roka na prvej priečke.
Dňa 1. októbra oznámila ukončenie sezóny kvôli zdravotným problémom. „Hrala som zranená väčšinu sezóny, či už to bol lakeť, koleno alebo – krátko po stretnutí vo Flushing Meadows – srdce. Som bojovníčka a chcem hrať tak dobre, ako dokážem, čo najdlhšie, ako sa len dá. Toto bolo veľmi ťažké rozhodnutie, ale nakoniec som ho urobila z lásky k tenisu,“ vyjadrila sa Williamsová. Američanka sa tak nezúčastnila obhajoby titulu na Turnaji majsteriek.
V roku 2015 sa stala druhou najlepšie zarábajúcou športovkyňou sveta, keď na turnajových odmenách získala plat 11,6 miliónov dolárov a ďalších 13 miliónov zarobila na reklamách. V decembri 2015 bola časopisom Sports Illustrated vyhlásená za športovkyňu roka a podľa Tenisovej asociácie žien (WTA) sa stala tiež už štvrtýkrát po sebe Hráčkou roka 2015.
Rok 2016 pre Serenu Williamsovú začal účasťou na Hopmanovom pohári, kde mala hrať spolu s tenisovým partnerom Jackom Sockom. Avšak na prvý zápas nenastúpila kvôli zápalu kolena. Vystriedala ju 656. hráčka rebríčka Victoria Duvalová. Druhý singel proti Jarmile Wolfeovej z tímu Zlatej Austrálie nehrala po prehranom prvom sete. Mix potom odohrala Duvalová. Serena nakoniec z turnaja odstúpila.
Ako obhajkyňa titulu na Australian Open sa jej podarilo prebojovať do finále bez straty setu. V dvadsiatom šiestom finálovom zápase na Grand Slame nečakane zvíťazila siedma nasadená nemecká tenistka Angelique Kerberová. Americkú líderku zdolala za 128minút 6:4, 3:6, 6:4. Pre Serenu to bola prvá prehra po siedmych finále na Australian Open.
Ďalším turnajom pre Williamsovú bol marcový BNP Paribas Open, na ktorom postúpila do finále prvý raz od roku 2001, keď v Indian Wells triumfovala. Následne kalifornský turnaj mnoho rokov ignorovala . Vo štvrťfinále vyradila Simonu Halepovú a potom Agnieszku Radwańsku. Vo finále však prehrala s trinástou nasadenou Viktoriou Azarenkovou, ktorú predtým päťkrát za sebou porazila bez straty setu. Prvý raz od roku 2004 tak prehrala dve finále za sebou.
Na Miami Open bola rovnako neúspešná a nepodarilo sa jej obhájiť titul. Zastavila ju v štvrtom kole Svetlana Kuznecovová. Znamenalo to jej prvú prehru v Miami od roku 2012 a koniec tamojšej 20-zápasovej neporaziteľnosti.
Jubilejný 70. singlový titul získala na Internazionali BNL d’Italia v Ríme. Vo štvrťfinále vrátila prehru Kuznecovovej, keď Ruska získala len dva gemy. Po semifinálovej výhre nad Irinou-Cameliou Beguovou zvládla i záverečný duel proti svetovej dvadsiatej štvrtej krajanke Madison Keysovej za 86 minút 7:6 (5), 6:3. Williamsová mala v úvode duelu manko 0:2 a aj 1:3, dokázala ho však zmazať a v tajbrejku získala prvý set. V druhom dejstve viedla Serena 3:0, a aj keď súperke dovolila skorigovať na 2:3, napokon v deviatej hre premenila prvý mečbal.
Serena si tak z Rome Masters odniesla štvrtú trofej. Na výhru čakala 265 dní. Finále bolo prvým čisto americkým finále na antuke okruhu WTA Tour po 14 rokoch. Naposledy sa v tejto fáze antukového turnaja stretli Serena a Venus Williamsové na French Open 2002.
Počas postupu do finále French Open stratila jediný set vo štvrťfinále proti kazašskej šesťdesiatej tenistke rebríčka Julii Putincevovej. Po otočení priebehu a zisku zostávajúcich dvoch sad si v semifinále poradila s prekvapením turnaja Holanďankou Kiki Bertensovou.
Na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži Serenu vo finálovom zápase zdolala svetová štvorka Španielka Garbine Muguruzová-Blancová 7:5, 6:4.
Williamsová tak po prvýkrát v kariére prehrala dve grandslamové finále za sebou. Pomer vzájomných zápasov španielska hráčka znížila na 2–3.
Na ceste do finále londýnskeho Wimbledonu stratila jediný set, keď otočila duel druhého kola proti krajanke Christine McHaleovej. Následne uštedrila „kanár“ nemeckej hráčke Annice Beckovej a trinástej nasadenej Svetlane Kuznecovovej. Vo štvrťfinále si poradila s Pavljučenkovovou a v ďalšom zápase aj s Ruskou Jelenou Vesninovou.
Vo finále vrátila prehru štvrtej nasadenej Angelique Kerberovej v dvojsetom duely 7:5, 6:3, ktorú zdolala za 81 minút. Na štvrtý pokus si odniesla dvadsiaty druhý grandslamový titul z dvojhry, vďaka ktorému vyrovnala rekord Steffi Grafovej v počte výhier v otvorenej ére tenisu. Nemku a Dorotheu Lambertovú Chambersovú vyrovnala tiež v počte wimbledonských vavrínov, keď sa jej podarilo triumfovať vo Wimbledone po siedmykrát.
Po Margaret Courtovej (11–1) držala druhú najvyššiu úspešnosť v grandslamových finále open éry (22–6). Vo veku 34 rokov a 288 dní sa stala tiež najstaršou výherkyňou turnaja v tejto ére. Zopakovala tak scenár Martiny Navrátilovej z roku 1987, ktorá ako jediná pred ňou zvíťazila na londýnskom grandslame po dvoch prehrách vo finále grandslamu počas jedinej sezóny.
Z Londýna si odviezla double, keď po štyroch rokoch vybojovala s Venus Williamsovou šiestu wimbledonskú trofej a štrnástu grandslamovú z ženskej štvorhry. Všetky finálové zápasy od debutového vavrínu na French Open 1999 pritom vyhrali. V štatistikách obsadili druhú priečku za dvojicou Martina Navrátilová a Pam Shriverová s dvadsiatimi deblovými trofejami.
Z turnaja WTA Premier 5 Coupe Rogers présentée par Banque Nationale na tvrdom povrchu v kanadskom Montreale sa odhlásila pre zápal ramena.
Na letných olympijských hrách v Riu de Janeiru mala Serena obhájiť dve zlaté medaile. V singlovej súťaži však v osemfinálovom treťom kole šokujúco podľahla Ukrajinke Eline Svitolinovej 4:6, 3:6.
Spolu so sestrou Venus neuspela ani v 1. kole štvorhry proti Češkám Barbore Strýcovej a Lucii Šafářovej (3:6, 4:6). Williamsové tak prišli o svoju neporaziteľnosť v olympijských zápasoch , ktorá od roku 2000 predstavovala šnúru pätnástich víťazstiev (15–0).
Z Western & Southern Open sa Serena odhlásila pre pretrvávajúce ťažkosti s ramenom. Na US Open zopakovala semifinálový výsledok, keď v tejto fázy prehrala s desiatou nasadenou Karolínou Plíškovou v dvoch setoch.
Napriek tomu sa vďaka výhre nad švédskou hráčkou Johannou Larssonovou stala najúspešnejšou ženou v štatistike víťazných zápasov na Grand Slame. Celkove 307. víťazstvom pokorila rekord Navrátilovej . Jej pozápasová bilancia činila 307–42. Víťazný zápas s kazašskou hráčkou Jaroslavou Švedovovou znamenal 308. vyhraný duel a posun na prvé miesto historických štatistík Grand Slamu. Dňa 5. septembra 2016 vyrovnala rekord Steffi Grafovej v počte 186 týždňov na čele klasifikácie bez prerušenia.
V sezóne 2016 sa do októbra stala najlepšie zarábajúcou športovkyňou sveta, keď jej majetok časopis Forbes odhadol na 28,9 miliónov dolárov, vrátane reklamných kontraktov. Po 11 rokoch vystriedala konkurentku z tenisovej scény Mariu Šarapovovú, ktorá sa priznala k pozitívnemu dopingovému testu a klesla tak v zárobkoch na 21,9 mil. USD, keď prišla o 8 miliónov.
Sezónu 2017 prvý raz vo svojej kariére začala na ASB Classic, kde po víťazstve nad francúzskou hráčkou Pauline Parmentierovou skončila na rakete krajanky Madison Brengleovej.
Na Australian Open ako nasadená dvojka si poradila s bývalými členkami elitnej svetovej desiatky Belindou Bencicovou, Luciou Šafářovou i Johannou Kontovou. V semifinále jej odobrala len tri gemy Chorvátka Mirjana Lučičová Baroniová.
V deviatom vzájomnom finálovom stretnutí grandslamu jej súperkou bola sestra Venus Williamsová a prvý raz v open ére sa v takomto zápase stretli dvaja tenisti starší ako 35 rokov.
Nad Venus zvíťazila za 81 minút 6:4, 6:4 a vybojovala si tak rekordnú dvadsiatu tretiu grandslamovú trofej z dvojhry v otvorenej ére, rovnako tak i siedmu z Melbourne Parku. Ako prvý tenista histórie zvíťazila na dvoch podujatiach sedemkrát. Bodový zisk ju už po siedmykrát posunul do čela rebríčka WTA, ako najstaršiu nastupujúcu svetovú jednotku.
Z marcových BNP Paribas Open a Masters Open sa odhlásila pre zranenie ľavého kolena. Po skončení prvého z nich sa 20. marca do čela klasifikácie vrátila Kerberová.
V polovici apríla 2017 Serena oznámila, že je v 20. týždni tehotenstva, čo znamenalo predĺženie herného výpadku.
Do oficiálneho súťažného diania po 13 mesiacoch odmlky a septembrovom pôrode sa vrátila 11. februára 2018 – už za rozhodnutého stavu (3:0) proti Holandsku vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny po boku sestry Venus podľahli Lesley Kerkhoveovej a Demi Schuursovej 2:6, 3:6.
Úplne prvým zápasom po narodení dcérky bol pre Serenu exhibičný duel na 10. ročníku turnaja Mubadala World Tennis Championship (MWTC) v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Súperkou jej bola víťazka French Open 2018 Jelena Ostapenková z Lotyšska. Návrat bol však neúspešný a Serena podľahla Lotyške 2:6, 6:3, 5:10 (zápasový tajbrejk).
Po výkone v Abú Zabí sa rozhodla, že svoje minuloročné víťazstvo na Australian Open nebude obhajovať. „Po vystúpení v Abú Zabí som si uvedomila, že aj keď som veľmi blízko, nie som tam, kde by som osobne chcela byť. Môj tréner a tím mi vždy hovorili: ,Choď len na turnaje, keď si pripravená prejsť celú cestu.´ Môžem súťažiť – ale nechcem len to, chcem to urobiť oveľa lepšie, aby som tak mohla urobiť, budem potrebovať trochu viac času,“ vysvetlila Američanka.
Vo februári 2018 si Serena prevzala prestížne športové ocenenie Laureus World Sports Awards za rok 2017. Športovkyňou roka sa stala celkovo päťkrát a raz získala ocenenie Návrat roka.
Na Indian Wells zvládla turnajový návrat a v prvom kole hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA Premier Mandatory BNP Paribas Open vyhrala nad Kazaškou Zarinou Dijasovou za 92 minút 7:5, 6:3.
V americkom Miami na Floride sa Serena už po 1. kole rozlúčila s hlavnou súťažou dvojhry na turnaji WTA Premier Mandatory Miami Open presented by Itaú. Nestačila na mladú Japonku Naomi Osakovú a za 77 minút jej podľahla 3:6, 2:6.
Na Roland Garros sa jej darilo viac. V prvom kole dvojhry žien na grandslamovom turnaji v Paríži zvíťazila nad českou hráčkou Kristýnou Plíškovou, a to za 105 minút 7:6 (4), 6:4. Avšak trofej si z Paríža neodniesla. Z turnaja odstúpila pre svalové zranenie.
Na tráve vo Wimbledone nastupovala ako tridsiata druhá nasadená. Z tejto pozície vytlačila Dominiku Cibulkovú. Serene sa podarilo postúpiť do desiateho wimbledonského finále, keď v semifinálovom súboji zdolala trinástu nasadenú Nemku Juliu Görgesovú 6:2, 6:4.
Vo finále sa stretla s ďalšou nemeckou hráčkou Angelique Kerberovou, ktorá ju porazila výsledkom 6:3, 6:3. Kerberová sa tak stala prvou nemeckou šampiónkou po 22 rokoch a triumfe Steffi Grafovej.
V 1. kole dvojhry na turnaji WTA Premier na tvrdom povrchu v kalifornskom San Jose utŕžila Serena Williamsová nečakaný výprask 1:6, 0:6 od Britky Johanny Kontovej. Keďže po prvý raz v kariére uhrala iba jediný gem, išlo o výsledkovo vôbec najťažšiu prehru 23-násobnej grandslamovej šampiónky vo dvojhre v celej profesionálnej kariére. V roku 2014 v základnej skupine výberového majstrovského turnaja WTA Finals v Singapure uhrala proti Rumunke Simone Halepovej dva gemy (0:6, 2:6). Zápas trval iba 52 minút.
Úvod na poslednom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku dopadol pre Serenu dobre. Poľke Magde Linettovej uštedrila „kanára“ 6:4, 6:0 a postúpila tak do boja o rekordný dvadsiaty štvrtý grandslamový titul.
Po hladkom víťazstve nad Venus 6:1, 6:2 v 3. kole dvojhry ju čakalo osemfinále, kde jej súperkou bola Estónka Kaia Kanepiová. Serena Williamsová jej uštedrila „kanára“ 6:0, 4:6, 6:3 a po pätnásty raz sa prebojovala do štvrťfinále dvojhry US Open, kde zdolala ôsmu nasadenú českú hráčku Plíškovú 6:4, 6:3. V semifinálovom zápase nedala šancu semifinálovej debutantke na turnajoch „veľkej štvorky“ Lotyške Anastasiji Sevastovovej, ktorú zdolala za niečo vyše hodinu 6:3, 6:0.
Vo finále však nenašla recept na turnajovú devätnástku Japonku Naomi Osakovú, ktorá získala víťazstvo za 69 minút 6:2, 6:4. Tridsaťšesťročná Williamsová sa mohla stať najstaršou grandslamovou šampiónkou, a možno aj preto svoju prehru niesla ťažko. Rozplakala sa a po zápase dokonca odmietla podať ruku empajrovému rozhodcovi. Neskôr ho obvinila zo sexizmu.
Skúsená americká tenistka sa dostala prvýkrát do konfliktu s rozhodcom v prvom sete, keď ju upozornil na nepovolený koučing od trénera Patricka Mouratogloua. Druhé upozornenie prišlo v druhom sete. Serena za stavu 3:1 prišla o svoje podanie, v návale zlosti roztrieskala raketu a za trest prišla o fiftín. Za toto nešportové správanie dostala pokutu vo výške 17-tisíc amerických dolárov, no za účasť vo finále zinkasovala neporovnateľne viac – šek na 1,85 milióna USD.
V septembri predčasne ukončila sezónu 2018.
Serena Williamsová a jej štýl hry
Pre túto fenomenálnu tenistku je charakteristický agresívny spôsob hry sprevádzaný vysokým počtom nevynútených chýb. Túto nevýhodu vyrovnáva silným a dobre umiestneným servisom, ktorý vie úspešne použiť najmä v krízovom okamžiku a v rozhodujúcich chvíľach tenisového stretnutia.
Podstatou hry Sereny Williamsovej sú tiež údery od základnej čiary dvorca, ktorými sa snaží kontrolovať výmenu. Má silné podanie, prvý servis hrá stabilne s dobrou úspešnosťou (niektoré názory považujú tento úder za vôbec najlepší v ženskom tenise). Najvyššiu rýchlosť, akú dosiahol, bola rýchlosť 206,5 km/h, čo je druhé najrýchlejšie podanie v histórii ženského tenisu. V roku 2008 ju v tomto parametre predstihla iba sestra Venus Williamsová.
Jej ďalšou tenisovou zbraňou sú silné základné údery z oboch strán – forhend i bekhend.
Napriek tomu, že jej forhend patrí medzi najtvrdšie údery na ženskom okruhu, tak bekhend obidvoma rukami sa pokladá za ešte lepší. Vďaka nemu sa radí medzi najlepšie predstaviteľky v tejto charakteristike po boku Justine Heninovej. Mnohokrát vie z bekhendovej strany zakončiť výmenu z každej pozície kurtu, po lajne či krosovým úderom, dokonca i z obranného postavenia pod tlakom. Obidva údery hrá zväčša z otvoreného postoja.
Mnoho odborníkov Serenu zaraďuje medzi útočné tenistky, ale zvláda aj veľmi kvalitnú obrannú hru. I vďaka nej sa jej darí vyhrávať.
Príchod sestier Williamsových je spájaný s nástupom novej éry ženského tenisu, ktorá nastolila väčšiu silu a usilovnosť.
Spolu so sestrou v rámci ženskej dvojhry Grand Slamu Serena odohrala pätnásť zápasov, z toho deväť finálových. Na ďalších turnajoch okruhu WTA Tour sa s ňou stretla štrnásťkrát. V zápasoch drží aktívnu bilanciu výhier a prehier 17–12. Sestry sú jedinými tenistkami v otvorenej ére svetového tenisu, ktoré spolu odohrali štyri po sebe idúce finále grandslamu, a to od French Open 2002 po Australian Open 2003, z ktorých vyšla štyrikrát víťazne Serena Williamsová. Naposledy sa stretli v marci 2018 na BNP Paribas Open, kde sa mladšia zo sestier vrátila po ročnej prestávke pre materské povinnosti. Venus Williamsová triumfovala 6–3 a 6–4.
Serena Williamsová a súkromný život
Serena Williamsová je vydatá. Manžel úspešnej tenistky Alexis Ohanian ( vek 35 rokov) je internetový podnikateľ známy najmä ako spoluzakladateľ siete Reddit. Dňa 1. septembra 2017 sa im narodila dcérka Alexis Olympia.
Zásnuby oznámila v roku 2016 básňou, ktorú pridala na sieť Reddit: „Prišla som domov a našla som si zbalenú tašku s odkazom smer Rím. Odviezol ma presne na to isté miesto, kde sa naše hviezdy prvýkrát stretli. Vtedy to bola náhoda, ale teraz už zámer. Náš kruh sa definitívne uzatvára. Pokľakol a povedal iba štyri slová. A ja som odpovedala áno.“
Svadba sa konala o rok neskôr, dňa 16. novembra 2017 v Centre súčasného umenia v New Orleanse v USA. Podľa magazínu People medzi svadobčanmi boli známe osobnosti ako Beyoncé, Kim Kardashianová, Eva Longoriová s manželom Josém Bastónom či dánska kolegyňa z kurtov Caroline Wozniacka so snúbencom – basketbalistom Davidom Leeom.
Je americká profesionálna tenistka. Niektoré názory odbornej verejnosti ju považujú za najlepšiu hráčku v doterajšej histórii tenisu. Na rebríčku WTA bola svetovou jednotkou v ženskej dvojhre i štvorhre. Je jedinou tenistkou, ktorá získala Zlatý Grand Slam v dvojhre a vo štvorhre výhrou všetkých štyroch grandslamových turnajov a olympijských hier v oboch súťažiach. Ako jediná tenistka na odmenách zarobila viac než 80 miliónov dolárov. Je tiež tenistkou, ktorá v tomto športe zarobila najviac počas svojej kariéry. Tenistka Venus Williamsová je jej staršia sestra.