Vláda dúfa, že schváleným balíkom úsporných opatrení presvedčia zahraničných veriteľov, aby krajine poskytli ďalší, v poradí už tretí balík záchrannej finančnej pomoci.
Grécko vo štvrtok ochromil generálny štrajk. V centre Atén pochodovalo vyše 100 000 demonštrantov. Vláda v obave z nepokojov rozmiestnila v uliciach policajné posily.
Navrhovaná dôchodková reforma v Grécku naráža na odpor zo strany rôznych profesijných zoskupení. Predpokladá škrty v priemere o 15 percent pre všetkých ľudí, ktorí odídu do dôchodku, ako aj výrazné zvýšenie odvodov na dôchodky.
Experti veriteľov začnú dôkladne kontrolovať úsporné opatrenia novej gréckej vlády koncom mesiaca. Iba v prípade, že s nimi budú súhlasiť, dostanú Atény ďalšie prostriedky z rámcového úveru 86 miliárd eur.
Grécku zostáva na prvú revíziu záchranného programu čas do konca novembra, ktorá je podmienkou na to, aby sa začali rozhovory o odľahčení dlhového zaťaženia krajiny. Atény, ktoré sa len tesne vyhli bankrotu, si od úpravy dlhu sľubujú, že sa už v roku 2017 vrátia na kapitálové trhy.
Vystúpenie staronového premiéra mohli Gréci sledovať v priamom prenose na televíznych obrazovkách. Z Tsiprasových úst si vypočuli, že premiér chce chrániť sociálne slabších a nájdením úsporných možností v iných sférach nahradiť niektoré z tvrdých reštriktívnych opatrení.
Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že rozdiel v podpore strany SYRIZA a opozičnej Novej demokracie je veľmi tesný, pričom žiadna z nich zrejme nezíska dostatok parlamentných kresiel, aby mohla sama vytvoriť vládu.
Podľa médií sa grécky premiér Alexis Tsipras okrem iného usiluje o získanie nového mandátu ešte predtým, ako sa v Grécku prejavia tvrdé dôsledky nových úsporných programov.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz dostal list od gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, v ktorom ho žiada o priame a plné pripojenie sa Európskeho parlamentu ako piateho hráča k tzv. kvartetu veriteľov.
Po tom, čo takmer tretina poslancov strany Syriza gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa odmietla podmienky tretieho záchranného programu, sa zdá byť samozrejmým, že vláda požiada parlament o vyslovenie dôvery.