PARÍŽ 15. marca (WEBNOVINY) – Súd v Paríži poslal v piatok na 25 rokov do väzenia bývalého rwandského vojaka Pascala Simbikangwu, ktorý je prvým človekom stíhaným vo Francúzsku za podiel na genocíde v africkej krajine.
Po necelých šiestich týždňoch sa tak skončil proces označovaný aktivistami za prelomový, keďže francúzske orgány boli predtým dlho kritizované pre svoju nečinnosť.
Zločiny proti ľudskosti
Bývalého vojaka a tretieho najvýznamnejšieho predstaviteľa rwandskej spravodajskej služby zadržali v roku 2008 na francúzskom ostrove Mayotte a okrem genocídy sa zodpovedal i z podielu na ďalších zločinoch proti ľudskosti spáchaných v Rwande, ktorej vtedajšia vláda s Parížom spolupracovala. Obžalovaný pripútaný na invalidnom vozíku obvinenia popieral, pričom sa označoval za obeť „honu na čarodejnice“ zinscenovaného protivníkmi.
Francúzsko v minulosti opakovane odmietlo vydať osoby podozrivé z genocídy do Rwandy pre obavy, že by prišli o právo na spravodlivý súd, viacerí z nich však skončili v rukách Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu v Tanzánii.
Video: Francúzsky súd poslal Rwanďana do väzenia na 25 rokov
https://www.youtube.com/watch?v=SLEBdOInJiA
Genocída napriek ochrnutiu
V roku 2010 Paríž zriadil nový útvar pre vyšetrovanie prípadov genocídy a zločinov proti ľudskosti, v ktorých vystupujú osoby zadržané vo Francúzsku. Simbikangwa narodený v roku 1959 bol podozrivý z členstva v neformálnom spolku extrémistov plánujúcich a uskutočňujúcich genocídu.
Na vyvražďovaní v roku 1994 sa mal podieľať napriek tomu, že po autonehode v roku 1986 je ochrnutý. Podnetom pre konanie vo Francúzsku je žaloba podaná miestnym združením rwandských
Počas genocídy v Rwande prišlo v priebehu niekoľkých mesiacov o život približne 800-tisíc ľudí, prevažne z radov menšinových Tutsiov. Vtedajšie udalosti sú preto považované za najhoršie masové vyvražďovanie od konca druhej svetovej vojny.