BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Tím britských a čínskych paleontológov objavil v severovýchodnej Číne 120 miliónov rokov starú fosíliu samice suchozemskej jašterice, v ktorej tele sa nachádzalo minimálne 15 takmer plne vyvinutých embryí. Ide o vôbec najstaršiu známu fosíliu gravidnej jašterice.
Približne 30 centimetrov dlhá jašterica patrí do rodu Yabeinosaurus a podľa odborníkov zomrela len niekoľko dní pred pôrodom. Fosília je tak dobre zachovaná, že pod mikroskopom mohli vedci rozoznať aj miniatúrne zuby nenarodených jašteríc.
Tento objav je významný predovšetkým preto, že šlo o živorodý druh suchozemského jaštera. V súčasnosti iba dvadsať percent jašterov a hadov rodí živé mláďatá, pričom vedci si doteraz mysleli, že u pravekých plazov sa živorodosť vyskytovala iba u morských druhov z nadčeľade Mosasauroidea. „Tento jedinec je najstarším gravidným jašterom, akého poznáme. Tento objav nám naznačuje, že fyziologické adaptácie ako adekvátny prísun krvi a veľmi tenká alebo žiadna škrupina sa vyvinuli už veľmi dávno,“ uviedla Susan Evans z University College London, ktorá však priznala, že si mláďatá v tele jašterice najprv nevšimla. Upozornil ju na ne jej kolega Juan Wang z Čínskej akadémie vied. „Keď som tú fosíliu videla prvýkrát, tak som jej nevenovala veľkú pozornosť. Po preskúmaní pod mikroskopom som si však všimla všetky tie mláďatá,“ dodala Evans, ktorá spolu s Wangom zverejnila tento objav v časopise Naturwissenschaften.
Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.