OSLO 9. decembra (WEBNOVINY) – Napätie medzi Západom a Čínou sa v predvečer odovzdania Nobelovej ceny mieru zvyšuje. Nobelov výbor podporovaný drvivou väčšinou európskych krajín a USA sa však napriek tomu snaží situáciu upokojovať a jeho predseda Thorbjorn Jagland do Pekingu odkázal, že udelenie prestížnej ceny čínskemu disidentovi nie je krokom proti najľudnatejšej krajine sveta, ba práve naopak. Čína však takéto tvrdenia odmieta a trvá na tom, že Liou Siao-po je zločinec a udelenie prestížnej ceny do jeho rúk je nepriateľským krokom s cieľom napadnúť komunistický režim.
„S mocou prichádza zodpovednosť, to bol odkaz, ktorý sme chceli do Číny poslať. Ďalší ekonomický rozvoj musí totiž byť spojený s politickými reformami,“ povedal Jagland, ktorý zopakoval, že udelenie ceny Liouvi nie je namierené proti Číne. „Táto cena je ocenením pre ľudí v Číne. A to, že sa tak stalo a prečo sa tak to stalo, sa v čínskej spoločnosti rozšíri. Dnes je totiž nemožné uzatvoriť krajinu pred vonkajším svetom,“ dodal predseda Nobelovho výboru.
Odlišný pohľad Číny na vec však dokumentuje štvrtkové vydanie denníka blízkeho vládnej komunistickej strane. Ten píše, že Západ „preukázal veľkú tvorivosť v konšpiráciách voči Číne“ a chce prostredníctvom Nobelovej ceny „vyjadriť svoje námietky voči čínskej ideológií“ s cieľom podkopať základy budúceho ekonomického rozvoja v krajine. „Západ neprestal zastrašovať Čínu všetkými možnými trikmi, akým je napríklad aj Nobelova cena. Ide o sprisahanie západných krajín voči Cíne?“ pýta sa periodikum blízke komunistickej strane.
Na piatkovej slávnosti udelenia Nobelovej ceny v Osle sa zúčastní väčšina krajín, ktoré majú svojich veľvyslancov v nórskej metropole. Neúčasť potvrdila takmer dvadsiatka z nich vrátane Srbska či Ruska. Ich zástupcovia tak nebudú svedkom historicky druhého prípadu neodovzdania ceny, keďže Liou sedí vo väzení a jeho najbližšia rodina nemôže opustiť krajinu. Víťaza symbolicky zastúpi prázdna stolička, jeho fotka a prečítanie úryvku z jednej jeho prác.