Návrh s kompromisom nemá nič spoločné, tvrdí Sloboda o novele ústavného zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Sloboda
Predsedu Výboru NR SR Vladimír Sloboda. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Návrh novely ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorý v parlamente prešiel do druhého čítania, neobsahuje podľa predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimíra Slobodu žiadne zásadné zmeny.

Na návrhu novely sa podieľala skupina poslancov v rámci pracovnej komisie, ktorá bola na tento účel zriadená predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS. Komisiu viedol podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD).

Priznávanie všetkých príjmov poslancov

„Naše najdôležitejšie návrhy neboli prijaté, takže súhlasiť sme s ňou nemohli. Tento návrh s kompromisom nemá nič spoločné. To, čo je doňho zahrnuté, sú drvivou väčšinou technické požiadavky,“ uviedol Sloboda v rozprave k návrhu ústavného zákona.

Sloboda priblížil, že v komisii navrhovali, aby limit na priznávaný majetok či záväzky bol nižší, namiesto 35-násobku minimálnej mzdy iba 20- násobok.

„Čo znamená, že by sa hodnota tohto priznaného majetku znížila na necelých desaťtisíc eur. Takisto sme navrhli, aby boli priznávané povinne všetky príjmy poslancov, nielen príjmy z verejnej funkcie, či iných funkcií a zamestnaní. Koaličný návrh obsahuje priznávanie darov či iných výhod, ktoré prijal verejný funkcionár. Limit na priznávanie darov je však približne od päťtisíc eur, čo je však tak vysoké, že nebudú priznávané prakticky žiadne dary. Navyše chýba požiadavka na uvádzanie údajov o darcovi,“ uviedol.

Povinný oznámiť prijatie darov

Pri daroch spomenul návrh Etického kódexu, ktorý pravdepodobne bude na programe najbližšej schôdze. „V ňom je navrhnutá veta, že ´poslanec nie je povinný oznámiť prijatie darov poskytnutých pri osobných výročiach poslanca´. ´Osobným výročím´ poslanca môže byť pritom hocijaký deň, keďže to nie je nikde zadefinované. Hlavne však navrhovaný Etický kódex obsahuje viacero ustanovení, ktoré sú v rozpore s touto navrhovanou novelou,“ priblížil.

Ďalším jeho návrhom bolo priznávanie užívania cudzej hnuteľnej či nehnuteľnej veci. „Navrhli sme limit už od desaťnásobku minimálnej mzdy. Takýto limit by zohľadňoval predpokladané sumy, ktoré verejný funkcionár vynaloží na prenájmy. Koaličný návrh pritom obsahuje limit 35-násobku minimálnej mzdy, čo je zhruba 1 400 eur za mesiac. Tým sa stáva táto položka úplne bezpredmetná, pretože takéto sumy vynakladajú akurát tak verejní funkcionári bývajúci v Bonaparte,“ podotkol Sloboda.

Návrh prešiel do druhého čítania

Poslanci parlamentu 7. decembra posunuli do druhého čítania návrh novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorý predložili poslanci vládnej koalície.

Dôvodom návrhu novely je vážny nedostatok spočívajúci v absencii možnosti preskúmania rozhodnutí orgánov konajúcich v konaniach o ochrane verejného záujmu a zamedzeniu rozporu záujmov.

„Odvtedy sa evidujú viaceré pokusy o jeho novelu, ktoré však skončili neúspešne. Ochrana verejného záujmu je súčasne terčom neustáleho záujmu spoločnosti o čo najlepšiu úpravu právneho rámca tejto problematiky. Predložený návrh na novelu ústavného zákona vychádza z požiadaviek na sprísnenie podmienok ochrany verejného záujmu a má snahu splniť i ďalšie požiadavky spoločnosti v tejto oblasti,“ uviedol jeden z predkladateľov, poslanec za Smer-SD Miroslav Číž.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoMartin GlváčVladimír Sloboda
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky