Masívne vysádzanie zmiešaných lesov môže byť v prípade správneho uchopenia dobrá myšlienka, avšak len za predpokladu, že sa tak bude diať mimo národných parkov a rezervácií a, že sa budú v maximálnej možnej miere zohľadňovať ekologické poznatky.
Iniciatíva My sme les tak reagovala na iniciatívu šéfa rezortu životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) v súvislosti s tragickou udalosťou v Monkovej doline v Belianskych Tatrách. Aktivisti v tejto súvislosti upozorňujú, že vysádzaniu nových stromov musí predchádzať plošný výrub.
Zalepenie oči verejnosti
“Máme obavy, že avizované vysádzanie stromov bude len zeleným náterom na zalepenie očí verejnosti. V skutočnosti pôjde v prvom rade o veľkoplošný výrub, ktorý musí vysádzaniu predchádzať a je zároveň výnosným biznisom,“ povedal zástupca iniciatívy Ondrej Kameniar.
Taraba chce v Monkovej doline napraviť vzniknuté škody, na obnovu územia bude potrebných viac ako pol milióna eur (video)
Doplnil, že je neakceptovateľným a neodborným zavádzaním predstavovať bezzásah v chránených lesoch ako príčinu nešťastia a využívať ju na obhajovanie zásahov v národných parkoch, v ktorých má na väčšine plochy platiť bezzásahový režim.
Podľa opozičnej poslankyne Tamary Stohlovej (Progresívne Slovensko) súčasné vedenie envirorezortu všetkými svojimi aktivitami pripravuje pôdu pre rozsiahle holoruby a presadzuje zastaralé a babrácke spracovanie kalamít.
Tragédia v Monkovej doline
„Hovoria o obnove, ale chystajú ťažbu,“ zdôraznila Stohlová. Podľa vedúceho ochranného obvodu Tatranská Javorina Jána Slivinského sa v Monkovej doline vypomstilo vyhlasovanie obrovských bezzásahových území, bez zvažovania dôsledkov.
Skrytá privatizácia vody môže pripraviť obce o kontrolu nad kritickou infraštruktúrou, PS vyzýva Tarabu k činom (video)
„V súčasnosti je dolina plná popadaných suchárov, ktoré zbehli dole. Tam by som pozval všetkých ekológov, je to učebnicový príklad, ako nám príroda vie tú nešetrnosť zaobchádzania ukázať, nastaviť zrkadlo,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii s ministrom Tomášom Tarabom.
Tragédia v Monkovej doline sa stala vo štvrtok 11. júla, keď sa počas silnej búrky zosunula pôda a zasiahla turistický prístrešok, pod ktorým sa ukrývalo šestnásť turistov. O život prišli dve ženy, 50-ročná Slovenka a 51-ročná Češka, ďalší štyria turisti sa zranili. Na mieste vtedy zasahovali všetky záchranné zložky. Ako krátko po tom informoval vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Štefan Pecuch, prístrešok sa zrútil v dôsledku podmytia podložia terénu svahu. Polícia vedie v prípade trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.