Vrakunská skládka smeruje ku konečnému riešeniu, Tarabovo ministerstvo zvolilo sanáciu pomocou termickej desorpcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 22. schôdze
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas brífingu s novinármi v rámci rokovania 22. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 29. október 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predložilo na rokovanie vlády informáciu o návrhu riešenia krízovej situácie spôsobenej starou environmentálnou záťažou v bratislavskej Vrakuni, ktorú vláda SR schválila. Cieľom je komplexná sanácia vrakunskej skládky známej ako CHZJD pomocou technológie termickej desorpcie.

„Tento princíp, aplikovaný v uzatvorenom systéme v inertnej atmosfére, predstavuje jedinú metódu reálne aplikovateľnú pre spracovanie veľkých objemov odpadov a kontaminovaných zemín,“ uviedlo MŽP SR v predloženom iniciatívnom materiáli.

Definitívne vyriešenie ekologickej záťaže

Termická desorpcia je fyzikálny separačný proces, ktorý umožňuje oddelenie organických kontaminantov bez chemickej zmeny látok, čím sa zníži množstvo materiálu smerujúceho do koncového zariadenia. Proces dekontaminácie sa zameria na najviac znečistené miesta, tzv. hotspoty, čo umožní ekonomicky efektívny a selektívny prístup k rôznym úrovniam znečistenia.

Podľa správy „Manažment riešenia lokalít s výskytom POPs zmesí“ z roku 2015, bude vďaka tomuto postupu potrebné menej finančných prostriedkov, ako bolo pôvodne odhadnuté v Analýze rizika znečisteného územia. Envirorezort uviedol, že po ukončení sanácie a eliminácii kontaminantov sa očakáva, že ekologická záťaž bude definitívne vyriešená bez potreby významných dodatočných prevádzkových nákladov.

Zdroj financovania sanácie

„Navrhované technológie sú overené a vhodné pre zmes kontaminantov prítomných na lokalite,“ objasnilo MŽP SR. Ako envirorezort uviedol, zdroj financovania sanácie environmentálnej záťaže bude zabezpečený z Európskych fondov a Environmentálneho fondu.

„Prioritne budú finančné zdroje čerpané z Európskych fondov v rámci Programu Slovensko (2021 – 2027) v závislosti od disponibilných zdrojov. Vzhľadom na to, treba dodržať pravidlá čerpania finančných zdrojov a predísť vzniknutým povinnostiam vrátiť poskytnuté finančné prostriedky z fondov Európske únie a príp. súvisiace penále,“ uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR