Tarabovo ministerstvo vykúpilo ďalšie pozemky pod skládkou vo Vrakuni za vyše 113-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia SR vykúpilo ďalšie pozemky pod envirozáťažou v bratislavskej Vrakuni. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba sa dohodol s majiteľmi pozemkov v bezprostrednej blízkosti skládky na ich odkúpení.

Envirorezort uzavrel s vlastníkmi kúpne zmluvy na odkúpenie takmer 7 300 štvorcových metrov pozemkov do vlastníctva štátu za viac 113-tisíc eur. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva. Podľa Tarabu dobiehame neschopnosť exministra Jána Budaja, ktorý vlastnou vinou nevyvlastnil pozemky pod envirozáťažou.

„Predošlé vedenie rezortu pod Budajom nezaplatilo načas poplatok za vyvlastnenie pozemkov, čím spôsobili odklad projektu sanácie,“ uviedol minister s tým, že súčasné vedenie envirorezortu uskutočňuje aktívne kroky na vyhodnotenie celkovej právnej a finančnej situácie týkajúcej sa envirozáťaže vo Vrakuni.

Kúpna cena pozemkov, ktoré ministerstvo odkúpilo od spoločností JAN.SON a FISEBI, bola odvodená od znaleckého posudku, ktorý v septembri minulého roka vypracovala Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Skládka vo Vrakuni, ktorá ohrozuje spodné vody Žitného ostrova, vznikla medzi rokmi 1966 až 1979, keď do Mlynského ramena Malého Dunaja ukladali odpady z Chemických závodov Juraja Dimitrova v Bratislave. Envirorezort rozhodol, že pri sanácii skládky sa vráti k projektu enkapsulácie, ktorou sa obsah skládky zaizoluje od okolitého prostredia.

Vybuduje sa podzemná tesniaca stena a nepriepustné prekrytie povrchu skládky. Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská technická univerzita v Bratislave