Važecká jaskyňa oslavuje 100. výročie svojho objavenia, má bohatú výzdobu či jazierka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Važecká jaskyňa
Reprofoto: www.facebook.com

Správa slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky si slávnostným zhromaždením pripomína 100. výročie objavenia Važeckej jaskyne neďaleko Liptovského Mikuláša.

Podujatie zorganizovala SSJ v spolupráci s obcou Važec, Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva, Slovenskou speleologickou spoločnosťou a Domom Jana Hálu vo Važci patriacim pod Liptovskú galériu Petra Michala Bohúňa. Obyvatelia Tatranskej oblasti poznali jaskyňu pod názvom Diery pod vŕškami, ďalšie časti jaskyne boli objavené až v roku 1922.

Najmenšia jaskyňa

Ondrej Adolf Húska a Adolf Somra dňa 8. júna 1922 sa dostali do hlavných priestorov jaskyne. Maliara Františka Havránku natoľko zaujala, že si ju od važeckého urbáru prenajal a sprístupnil v roku 1928, otvorená bola až v roku 1934.

Ide o najmenšiu jaskyňu s prehliadkovou trasou 530 metrov a patrí medzi biospeleologické lokality európskeho významu.

Sídlo netopierov a bezstavovcov

Važecká jaskyňa bola vytvorená vodami Bieleho Váhu pred státisícimi rokov, má bohatú výzdobu s mnohými formami stalaktitov, bŕk, sintrových jazierok a stalagmitov. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý jaskyňu celoročne obýval a odchovával tu svoje mláďatá. V súčasnosti je jaskyňa sídlom sedem druhov netopierov a až 70 druhov bezstavovcov,“ uvádza riaditeľ Správy slovenských jaskýň Ján Zuskin.

Z jaskynných bezstavovcov je pozoruhodný nález šťúrovky, ktorý predstavuje najsevernejší výskyt zástupcu tohto radu pavúkovcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Zuskin
Firmy a inštitúcie Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom MikulášiŠOP Štátna ochrana prírodySpráva slovenských jaskýň