Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozornila na špekulatívne nákupy poľnohospodárskej pôdy, pričom jej využitie na produkciu potravín je často otázne. „Mali by sme chrániť to, čo tu ešte máme – kvalitnú pôdu,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Komora si urobila prieskum, z ktorého zistila, že firmy rozposielajú poľnohospodárom po Slovensku listy s ponukou na výhodný nákup pôdy. Tieto ponuky sa najčastejšie týkajú regiónov ako Liptov, Martin, Levice, Dunajská Streda, Levoča a Trenčín.
Neférové praktiky
„Tieto firmy často vo svojom názve používajú slová ako „agro“ či „farma“, ale poľnohospodárskej prvovýrobe sa podľa predmetu nevenujú a dokonca majú sídlo aj mimo SR,“ uviedla SPPK.
Pôdohospodárska agentúra už vyplatila preddavky na priame podpory za 167 miliónov eur
„Zaznamenali sme prípady, kedy tieto subjekty nakúpenú pôdu ponúkajú na ďalší predaj za oveľa vyššie sumy. Samozrejme nijakým spôsobom nemôžeme rozporovať nákup pôdy a následný predaj za účelom zisku. Považujeme však za neférové, ak obchodovanie s pôdou zakrýva tvrdeniami o poľnohospodárskej produkcii, hoci pravda môže byť aj úplne iná,“ objasnil Gajdoš.
Informačné kampane
Podmienky Európskej únie (EÚ) však znemožňujú prísnejšiu reguláciu predaja pôdy. V niektorých regiónoch preto poľnohospodári spustili informačné kampane ako protireakciu na tieto praktiky.
„Informujeme obce a občanov prostredníctvom rozhlasu a listov, ktoré rozdávajú brigádnici, že niektoré firmy nemajú seriózny zámer produkovať potraviny,“ opísal situáciu Martin Švajda, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Trenčín.
Produkcia agrosektora Európskej únie vlani klesla o 1,5 %
SPPK zdôrazňuje, že pre každého zodpovedného hospodára by mala byť prioritou ochrana poľnohospodárskej pôdy ako základného prostriedku na produkciu potravín. „Pôda by nemala byť považovaná za bežný kapitálový prostriedok,“ uzavrel Gajdoš a vyzval na zváženie štátnej ochrany pôdy podobne ako v iných krajinách EÚ.