Na Slovensku pribudlo prvé odberné miesto na zálohované obaly v národnej kultúrnej pamiatke hradu Beckov.
Správca zálohového systému (SZS) informoval, že k štandardným miestam chce postupne pridávať aj alternatívne miesta odberu zálohovaných fliaš a plechoviek.
Hrad Beckov sa tak stal prvým alternatívnym miestom na Slovensku, kde sa spustil odber zálohovaných obalov.
Dostupnejší systém zálohovania
Podľa SZS je pre úspešnosť zálohového systému dôležitá aj dostupnosť odberných miest. A to zvlášť v letnom turistickom období, kedy dochádza k zvýšenej spotrebe nápojov a hromadením obalov.
Správca zároveň dodal, že v uplynulom roku sa upriamil na frekventované lokality národných parkov a aktuálne sa zameral aj na kultúrne pamiatky.
Väčšina Slovákov oslavuje Deň Zeme, snažia sa čoraz viac obmedzovať používanie plastov
„Pre dosiahnutie cieľov zálohového systému je dôležité, aby spotrebitelia zálohovaniu porozumeli a systém zálohovania bol pre nich dostupnejší. Snažíme sa preto identifikovať rôzne typy miest, kde sezónne či celoročne dochádza k hromadeniu prázdnych zálohovaných nápojových obalov a práve tam vytvárať nové alternatívne miesta odberu,“ vysvetlil Marián Áč, riaditeľ SZS.
Čistota v okolí kultúrnych pamiatok
Správca zálohovania dodal, že hrad Beckov je príkladom environmentálneho zodpovedného prístupu k svojim návštevníkom. Riaditeľ SZS spresnil, že medzi nádoby na triedený zber pribudla ďalšia na zálohované fľaše a plechovky.
Deň Zeme je tiež pripomienkou toho, ako zlyhávame. Podľa inicitívy je ešte šanca presadiť zmeny
„Veríme, že pilotnou spoluprácou pre tento typ miesta inšpirujeme aj ostatné kultúrne pamiatky na Slovensku. Touto aktivitou chceme eliminovať vznik voľne pohodeného odpadu a podporiť rozvoj, ochranu a čistotu v okolí kultúrnych pamiatok. Navyše návštevníci kultúrnych dominánt darovaním zálohu podporia ich obnovu,“ povedal Áč.
Spolupráca s riaditeľom hradu
Riaditeľ SZS doplnil, že táto iniciatíva vznikla v spolupráci s riaditeľom hradu Beckov Petrom Pastierom a posilňovaním záujmu o ochranu kultúrneho dedičstva a zároveň zapájania do zálohovania.
U Vlčanovej skládky v Iži išlo o snahu zdefraudovať vyše dva milióny eur, ministerstvo posunulo podklady NAKA
„Svojich návštevníkov učíme nielen histórii, ale aj zmýšľať ekologicky. Vnímame však, že je nesporné dôležitá dostupnosť triedených košov, či miest kde sa dajú vrátiť zálohované plastové fľaše a plechovky späť do zálohového systému. Rozhodli sme sa preto posilniť naše triediace stanice o nádoby určené práve tomuto typu obalov. Veríme, že touto aktivitou motivujeme aj ostatné kultúrne pamiatky,“ vysvetlil Pastier.