Sonda Voyager 1 má problémy s komunikáciou. Náprava najvzdialenejšej ľudskej sondy od Zeme môže trvať týždne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonda Voyager 1
Foto: TW, twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sonda Voyager 1 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má pre technickú chybu problémy s komunikáciou a na Zem posiela nezmyselné údaje. Odborníci sa snažia problém vyriešiť, aby 46-ročná sonda mohla opäť posielať dáta zo svojej cesty dosiaľ neprebádaným kozmickým teritóriom za Slnečnou sústavou. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Voyager 1 má tri počítače, vrátane systému letových údajov, ktorý zhromažďuje informácie z vedeckých prístrojov a spája ich s technickými údajmi, ktoré odrážajú aktuálny stav sondy. Riadenie misie na Zemi prijíma tieto údaje v binárnom kóde – sérii jednotiek a núl. Tím misie Voyageru 1 si však 14. novembra všimol, že systém letových údajov začal posielať opakovaný vzorec jednotiek a núl, ako keby uviazol v slučke. ​

Podobný problém už mali

Sonda môže stále prijímať a vykonávať príkazy vysielané tímom misie, avšak problém s telekomunikačnou jednotkou znamená, že sa na Zem nevracajú žiadne vedecké ani technické údaje z Voyageru 1. Tím cez víkend poslal sonde príkazy, aby sa reštartoval jej systém letových údajov, ale zatiaľ neprišli žiadne použiteľné údaje, uvádza NASA.

Hovorkyňa Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadene Calla Cofield uviedla, že inžinieri NASA sa v súčasnosti snažia zhromaždiť viac informácií o základnej príčine problému predtým, ako určia ďalšie kroky na jeho prípadnú nápravu. Tento proces však môže trvať týždne.

Tím Voyageru 1 chce zvážiť všetky potenciálne dôsledky pred odoslaním ďalších príkazov sonde, aby sa ubezpečil, že jej operácie nebudú ovplyvnené neočakávaným spôsobom. Voyager 1 už zažil niekoľko technických problémov a podobný problém so systémov letových údajov mal aj v roku 1981, povedala Cofield.

Najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme

Zatiaľ čo tím dúfa, že sa mu podarí obnoviť pravidelný tok údajov odoslaných späť z Voyageru 1, hlavná hodnota misie spočíva v jej dlhom trvaní, povedala Cofield. Vedci chcú napríklad vidieť, ako sa menia častice a magnetické polia, keď sa sondy vzďaľujú od heliosféry. Ale tento súbor údajov bude neúplný, ak Voyager 1 nebude môcť vrátiť informácie.

Voyager 1 je v súčasnosti najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme a nachádza sa zhruba 24 miliárd kilometrov od planéty. Jej dvojča Voyager 2 už precestovala 20 miliárd kilometrov.

Obe sondy sa nachádzajú v medzihviezdnom priestore a sú jediné stroje, ktoré kedy fungovali aj spoza heliosféry, a teda obalu častíc obklopujúcich Slnko presahujúceho Pluto. Tiež sú dve najdlhšie fungujúce sondy v histórii, hoci mali pôvodne vydržať len päť rokov.

Voyager 1 je v súčasnosti tak ďaleko, že trvá 22,5 hodiny, než zo Zeme dostane príkaz. Na získanie reakcie musí jeho tím čakať 45 hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA)