- aktualizované 3. októbra, 13:04
Najvyšší súd SR v utorok v prípade vraždy právnika a mestského poslanca v Žiari nad Hronom Mareka Rakovského z roku 2013 právoplatne oslobodil obžalovaného Petra Paľova.
Úkladná vražda a zločin všeobecného ohrozenia
Zamietol totiž odvolanie prokurátora voči skoršiemu oslobodzujúcemu rozsudku Špecializovaného trestného súdu z roku 2020. Podľa odvolacieho súdu postupoval prvostupňový súd správne, keď v prípade obžalovaného aplikoval zásadu „In dubio pro reo“, teda v prípade pochybností v prospech obžalovaného.
Najvyšší súd vytýčil dátum verejného zasadnutia v prípade vraždy žiarskeho poslanca
„Máme za to, že v tejto veci vznikol stav dôkaznej núdze,“ povedal v utorok predseda senátu najvyššieho súdu Pavol Farkaš. Podľa neho prokuratúra v trestnom konaní proti obžalovanému predložila len nepriame dôkazy, ktoré však netvorili ucelenú reťaz. Jedným z dôkazov bola napríklad výpoveď utajeného svedka označeného ako „Strom“.
Ten vypovedal, že mu obžalovaný tvrdil, že v minulosti niekam priniesol bombu. Zároveň však svedok skonštatoval, že tomuto tvrdeniu neveril, keďže obžalovaný sa rád chválil a rád klamal.
„Začal tomu veriť až vtedy, keď bol vypočúvaný políciou,“ povedal Farkaš. Samotný Paľov rozhodnutie súdu komentoval len tak, že sedel (vo väzbe) dva roky za niečo, čo neurobil.
Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v tomto prípade ešte v júni 2020 oslobodil Petra Paľova obžalovaného pre úkladnú vraždu a tiež zločin všeobecného ohrozenia.
Prepustenie obžalovaného z väzby
Podľa prvostupňového súdu totiž nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný. Prokurátor podal proti rozhodnutiu odvolanie. Vzhľadom na oslobodzujúci rozsudok vydal zároveň predseda senátu príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby na slobodu.
Poslanca Rakovského zavraždili v júli 2013 tak, že použili nástražný výbušný systém, ktorý umiestnili na spodnú časť jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo, pričom Rakovský utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív vraždy poslanca nie je známy. Nebol trestným advokátom, venoval sa občiansko-právnym záležitostiam. Petrovi Paľovovi hrozilo v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Svoju vinu pred súdom odmietal.