BRATISLAVA 30. júna (WBN/PR) – Jakub Klein & spol., zakladatelia priemyselnej výroby papiera v slovenskom Ružomberku, nemali v roku 1880 potuchy, čo bude ich myšlienka znamenať o 130 rokov neskôr. Bohaté zdroje dreva v okolí Ružomberka dali tie najlepšie možnosti na rozvoj výroby papiera – veci, bez ktorej si život vieme len ťažko predstaviť. Aj teraz drží každý čitateľ výtlačok novín vďaka papieru, ktorý je nositeľom informácií už od čias, kedy starí Egypťania vynašli papyrus.
Stotridsať rokov od začiatkov Jakuba Kleina je Ružomberok stále slovenskou mekkou výroby papiera. Závod Mondi SCP, patriaci ku globálnemu hráčovi Mondi Group, ho vyrába ročne vyše pol milióna ton. Niektoré veci sa nemenia. Guľatina stále vchádza bránami podniku a najkvalitnejšie papierové výrobky sú výsledkom celého procesu. Pozerajúc však na kvantitu vyrobeného papiera, vyvstáva neutíchajúca otázka: Aký obrovský dopad toto musí mať na životné prostredie? Je tomu naozaj tak?
Niekoľko slov s tými, ktorí sú vo veci zasvätení a mýtus papierenského znečisťovateľa sa rozplynie ako para nad podnikom viditeľná, keď popri ňom prechádzame, často zamieňaná za dym. “Výroba papiera vyžaduje paru. Veľa pary, ktorá je viditeľná, keď prechádzate popri plote nášho podniku”, vysvetľuje prezident spoločnosti, Roman Senecký. Ako sám hovorí, neznamená to automaticky spotrebu fosílnych palív. Cez 95% vyrobeného tepla pochádza z biomasy– kôry a čierneho lúhu, čo sú vedľajšie produkty spracovania dreva a celulózy. Zvyšných 5% je druhá najlepšia alternatíva z pohľadu prírody – zemný plyn.“ Inštaláciou moderných turbín roztáča para, používaná pri výrobe celulózy a papiera, tieto turbíny, aby sme vyrobili vlastnú elektrinu, vďaka čomu sme v tejto oblasti takmer sebestační,” hovorí Roman Senecký. Len 20% celej spotreby elektriny je nákup z vonkajšieho trhu. “Celkovo počítajúc, cez 77% energie v našej výrobe je z biogénnych zdrojov”, spočítava predstaviteľ spoločnosti. Nezabúdajúc na následné poskytovanie tohto zeleného tepla mestu Ružomberok.
V poriadku, poviete si. Ale čo to obrovské množstvo spracovaného dreva? Stratíme o pár rokov slovenské lesy?
Apokalyptickí proroci zostanú opäť sklamaní. Táto časť výrobného reťazca je istená certifikáciou lesov. Čo to znamená? Zjednodušene povedané, certifikáty dreva FSC a PEFC zabezpečujú, že nezávislé úrady potvrdzujú, že o lesy je dobre postarané. A viac než 65% guľatiny prichádzajúcej do Mondi SCP má na sebe pečiatku s logom jedného z týchto dvoch certifikátov. “Naším záujmom nie je ničiť lesy, naopak,” hovorí R.Senecký: “ Naším prvoradým záujmom je mať čo najviac krajiny zalesnenej, keďže tak je zabezpečená naša hlavná obnoviteľná surovina.”
Nakoniec prechádzať Ružomberkom už nie je to čo bývalo. Už žiadne vnútorné okruhy v aute kvôli zápachu, už nie dym, ale para viditeľná nad závodom a certifikované drevo uložené v drevosklade pri hlavnej ceste. Veľké zlepšenie od roku 1880 a Jakuba Kleina & spol. A nevyhnutný evolučný krok pre trvalo udržateľnú spoločnosť. Držať v rukách papier vyrobený v Mondi bude teraz pre vás iné. Napriek tomu, že uvidíte snehobiely papier, budete vedieť, že je zelený.