Móda loftov (bytov prestavaných z nevyužitých priemyselných alebo skladových priestorov) už pred časom dorazila konečne aj k nám.
A je to výborné – loftové bývanie môže poskytnúť pri dobrom riešení interiéru komfort, ktorý ocenia aj najväčší „gurmáni“. Priestory loftov bývajú veľké a ponúkajú nekonečné množstvo možností, ako interiér usporiadať.
Pre niekoho výzva a radosť, pre niekoho však peklo na zemi. Tej druhej skupine ľudí odporúčame loft nekupovať, alebo ak aj, nechať ho na starosti dizajnérom a architektom. A pre prvú skupinu
loftonadšencov máme niekoľko inšpirácií, ktoré by im mohli pri „loftovaní“ pomôcť.
Výhodou (alebo problémom?) loftov bývajú vysoké stropy, ktoré sú navyše „ozdobené“ potrubiami rôzneho druhu a využitia. Mnohí majitelia loftov sú milovníci priemyselnej elegancie a práve oni tieto detaily nielen priznávajú, ale doslova zdôrazňujú.
Ak sa vám však páči len loft a nie priemysel, riešením sú podhľady, ktoré v týchto priestoroch nepoznajú tvorivé ani rozmerové hranice.
Vysoké stropy môžu tiež evokovať problém s využitím priestoru. Ani to však nie je neriešiteľné. Stačí si vziať na pomoc klasický rebrík a na staré kolená poprosiť vnúčatá, aby do vysoko umiestnených skriniek umiestnili to, čo si už nepamätáte, na čo slúži.
Ak už ste do svojho loftu umiestnili všetko, čo vás napadlo a stále vám ostávajú nejaké tie voľné metre štvorcové, skúste bazén. Znie to zvláštne, ale môže to výborne fungovať.
Lofty s vysokým stropom zväčša architekti či obyvatelia väčšinou prerobia na mezonet – pribudne schodisko a na galérii väčšinou tróni posteľ. Ak sa vám do takéhoto riešenia nechce, prinášame geniálne riešenie. Posteľ v pohyblivej kocke. Okrem toho, že si posteľ na kolieskach môžete posúvať, kam sa vám zachce, má aj pohyblivé steny, ktoré sa môžu zatvoriť a otvoriť v požadovanom smere. Takto si vytvoríte útulné a súkromné miesto na ničím nerušený spánok aj v tom najpriestrannejšom lofte.