BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR chce, aby sa rámce energetického trhu na Slovensku tvorili vo verejnej diskusii. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii minister hospodárstva Juraj Miškov. Napomôcť tomu má aj nová webová stránka dialogoenergetike.sk, ktorú ministerstvo spustí už v stredu. „Ako prvé ministerstvo sme sa rozhodli otvoriť verejnú diskusiu a bude venovaná práve energetike. Chceme o týchto otázkach diskutovať verejne a nie za zatvorenými dverami, ako to bolo doteraz,“ povedal Miškov. Táto diskusia by mala vyústiť do novej energetickej koncepcie Slovenska.
Minister tvrdí, že cieľom jeho rezortu je koncepčne nasmerovať slovenskú energetiku do budúcnosti, aby „bezprostredne spĺňala všetky náročné kritériá modernej a efektívnej koncepcie štátu.“ Na stránke sa tak bude môcť podľa Miškova verejnosť vyjadriť k rôznym otázkam z oblasti energetiky z troch okruhov, ktorými sú podpora obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti, liberalizácia trhov s plynom a elektrinou, rozvoj energetickej infraštruktúry a energetická bezpečnosť a napokon budúcnosť, inovácie a rozvoj v energetike. Nová energetická koncepcia by pritom podľa Miškova mala byť hotová v prvej polovici budúceho roka.
Aktuálnu Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenska schválila minulá vláda v jeseni 2008. V stratégii sa vtedajšia vláda snažila vybilancovať potreby a možnosti Slovenskej republiky v energetickej oblasti. Sú v nej špecifikované jednotlivé typy energetických zdrojov, ktoré sú potrebné na Slovensku vybudovať či rekonštruovať, tak aby mali slovenskí odberatelia prístup k cenovo dostupnej a kvalitnej energii.
Podľa v súčasnosti ešte platne stratégie by malo Slovensko do roku 2030 investovať kvôli zabezpečeniu svojej energetickej sebestačnosti najviac do rozvoja elektroenergetiky, a to 20 mld. eur. Vďaka týmto investíciám sa do roku 2030 malo na Slovensku zabezpečiť 6 600 megawattov nových výkonov, ktoré by ročne vyrobili zhruba 29 terawatthodín elektrickej energie. Do oblasti prepojenia plynových sietí a výstavby podzemných zásobníkov zemného plynu by sa malo na Slovensku podľa stratégie investovať takmer 1,7 mld. eur.
SITA