BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Stretnutiami s hlavnými politickými lídrami v Bosne a Hercegovine (BaH) pokračuje návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v Sarajeve.
Šéf diplomacie povzbudil k urýchlenému nájdeniu riešenia súčasnej situácie a realizácii krokov, ktoré by prispeli k ďalšiemu napredovaniu krajiny smerom k EÚ. „Podporujeme domáci politický proces, ktorý začiatkom tohto roka priviedol krajinu k pozitívnym výsledkom, ako je sformovanie vlády, prijatie zákona o sčítaní obyvateľstva a o štátnej pomoci či dohoda o vojenskom a štátnom majetku,“ skonštatoval Lajčák.
Lajčák vyjadril podporu aj euroatlantickým ambíciám Bosny a Hercegoviny. „Sme za približovanie sa Bosny a Hercegoviny k EÚ a za jej členstvo v únii po splnení príslušných podmienok a ukončení prístupových rokovaní. Najbližšími úlohami sú vstup Stabilizačnej a asociačnej dohody do platnosti a predloženie hodnovernej prihlášky za člena EÚ,“ zdôraznil minister zahraničných vecí.
V rámci rokovaní sa Lajčák stretol s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí, predsedom Sociálnodemokratickej strany (SDP) Zlatkom Lagumdžijom, so srbským členom Predsedníctva BaH, podpredsedom Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) Nebojšom Radmanovićom, s predsedajúcim Snemovne národov Parlamentu BaH, s prezidentom Republiky Srbskej a predsedom Zväzu nezávislých sociálnych demokratov Miloradom Dodikom, s predsedom Chorvátskeho demokratického spoločenstva BaH (HDZ BaH) Draganom Čovićom, s predsedajúcim Predsedníctva BaH, podpredsedom Strany demokratickej akcie (SDA) Bakirom Izetbegovićom a tiež s predsedom Strany za lepšiu budúcnosť BaH (SBB BaH) Fahrudinom Radončićom.
Ministri zahraničných vecí Lajčák a Lagumdžija zhodne prejavili záujem na prehĺbení bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach. Napomôcť tomuto procesu môže podľa šéfa slovenskej diplomacie aj sformovanie Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi SR a BaH.
„Slovensko chce pokračovať v poskytovaní rozvojovej a technickej pomoci Bosne a Hercegovine vrátane programu CETIR (Centrum pre odovzdávanie transformačných a integračných skúseností),“ uzavrel Lajčák.
Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.