LISABON 2. júla (WEBNOVINY) –
Tretí rok v recesii
Portugalsko v roku 2013 vstúpilo do tretieho roka recesie. Veľmi nepopulárny úsporný program obyvateľov silno zaťažuje, keďže podkopal platy, zoškrtal sociálne výhody, prudko zvýšil dane a nezamestnanosť v štáte dosiahla rekordné maximum takmer 18 percent.
Lisabon dúfa, že sa mu do polovice roka 2014 podarí dosiahnuť úplný prístup na finančné trhy.
V opačnom prípade by Portugalsko muselo požiadať o ďalší záchranný balík, čo by mohlo znamenať nutnosť ďalších úspor.
Gaspar svoje odstúpenie z funkcie zdôvodnil tým, že jeho úsporný program stráca podporu verejnosti. Tá, spolu s koaličným vládnym partnerom, ministra obviňuje z bolestivého rastu daní a znižovania platov, ktoré nastali po dohode s medzinárodnými veriteľmi v polovici roka 2011.
„Riziká a ťažkosti v najbližšom čase sú enormné. Vyžadujú si súdržnosť vo vláde. Som pevne presvedčený, že môj odchod posilní vaše vedenie a súdržnosť kabinetu,“ napísal Gaspar v liste predsedovi vlády.
Ministerské kreslo po ňom preberie štátna tajomníčka Maria Luís de Albuquerqueová, ktorá stála za prvým úspešným návratom Portugalska na trhy s dlhopismi začiatkom tohto roka.
Gasparova demisia však prichádza tesne pred 15. júlom, keď majú medzinárodní veritelia Lisabonu začať ďalšiu inšpekciu plnenia podmienok záchranného balíka. Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn si je síce podľa vlastných slov istý, že Albuquerqueová preukáže „podobnú oddanosť a zanietenosť k cieľu“ ako Gaspar a nepochybuje, že „zabezpečí hladké odovzdanie úloh“, analytici však pri nadchádzajúcej inšpekcii očakávajú zdržania a otrasy na trhu. Napriek tomu novú ministerku financií experti označujú za dôveryhodnú odborníčku a jej vymenovanie za dôležitý signál kontinuity.