MHV sa nechce vzdať zahraničného obchodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo hospodárstva

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV) sa nechce vzdať kompetencií týkajúcich sa zahraničného obchodu, ktoré by mali prejsť pod ministerstvo zahraničných vecí (MZV). Ako informovalo komunikačné oddelenie MHV, minister Juraj Miškov s tým zásadne nesúhlasí a využije všetky možnosti, ako nepodporiť návrh novely kompetenčného zákona, ktorý túto úpravu stanovuje.

Návrh prechodu kompetencií je podľa MHV v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa uvádza, že vláda vytvorí funkčný model jednotného riadenia zahraničnej služby s cieľom maximálne efektívneho využitia kapacít siete slovenských zastupiteľských úradov vrátane plnej integrácie obchodno-ekonomických oddelení ambasád (OBEO) do štruktúry ministerstva zahraničných vecí. V programovom vyhlásení nie je ani zmienka o prenose kompetencií zahraničného obchodu, upozorňuje MHV.

Odňatie riadenia zahraničného obchodu by podľa rezortu výrazne oslabilo flexibilitu MHV pri riešení otázok investičnej, energetickej politiky a zlepšovania podnikateľského prostredia. Súčasne by znamenalo zvýšenú náročnosť na spracovávanie informácií, podkladov a materiálov na bilaterálne rokovania so zahraničnými partnermi a na koordináciu členstva SR v medzinárodných organizáciách ekonomického charakteru, ktorých aktivity sú širšie ako len oblasť obchodu.

Návrh prenosu kompetencií z dielne MZV neberie do úvahy prirodzené a veľmi úzke väzby medzi vnútorným trhom SR, jednotným vnútorným trhom EÚ, zahraničným obchodom a podnikateľským prostredím. „Odčlenenie zahraničného obchodu do pôsobnosti MZV od ostatných častí problematiky domáceho vnútorného trhu a jednotného vnútorného trhu EÚ, ktoré sú výhradne v pôsobnosti MHV, bude mať výrazný negatívny vplyv na komplexnosť riešenia tejto problematiky a následné zneistenie podnikateľskej sféry,“ upozorňuje.

„Prenos kompetencií podľa rezortu hospodárstva neprinesie ani úspory, naopak, administratívna náročnosť sa zvýši, nakoľko oba rezorty budú musieť spolupracovať a vymieňať si informácie. MZV si v súčasnosti hľadá agendu z dôvodu oslabenia kompetencií v politickej diplomacii a ich značnému presunu na EÚ/EK,“ tvrdí MHV. Za zmienku podľa neho stojí tiež otázka, prečo pri vytváraní funkčného modelu jednotného riadenia zahraničnej služby sa riešia iba OBEO, hoci v rámci zastupiteľských úradov pôsobia aj vyslaní pracovníci ministerstva obrany, ktorých je 35, a ďalších 31 pracovníkov ministerstva vnútra, ktorí vykonávajú jednotnú zahraničnú službu SR. Ministerstvo pôdohospodárstva má na zastupiteľských úradoch v zahraničí 8 pridelencov a Slovenská agentúra pre cestovný ruch 7 zamestnancov. V návrhu kompetenčného zákona však títo zamestnanci nie sú zahrnutí.

Názvy a kompetencie niektorých ministerstiev by sa mali zmeniť podľa návrhu novely kompetenčného zákona, ktorý predložila premiérka Iveta Radičová. Rezorty kultúry a hospodárstva by mali odovzdať niektoré kompetencie ministerstvu dopravy. Ide o cestovný ruch, ktorý sa tak po pár mesiacoch presunie spod pôsobenia ministerstva kultúry, a výstavba, ktorá odíde z pôsobnosti ministerstva hospodárstva. Pod ministerstvo dopravy by sa z kompetencií Úradu vlády SR mala presunúť aj správa eurofondov.

Po novom by sa tak od novembra tohto roku Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR malo vrátiť k svojmu donedávna používanému názvu Ministerstvo kultúry SR. Podobne Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR bude opäť Ministerstvom hospodárstva SR. Názov rezortu dopravy sa zmení na Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu SR.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov