BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Dvanásty ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet otvorí snímka Väznica Irán (2010). Animovano-hraný film režiséra Aliho Samadiho Ahadiho uvedú v utorok 29. novembra po 19:00 v bratislavskom Kine Lumiére.
Okrem tohto priestoru budú snímky premietať aj v Kine Mladosť, A-4 – Nultý priestor, Slovenskej národnej galérii a v Kultúrnom centre Dunaj a to od 29. novembra do 4. decembra.
Organizátori z občianskeho združenia Človek v ohrození divákom predstavia 70 filmov, čo je zatiaľ najväčší počet snímok. Dvanásty ročník bude rekordným aj z hľadiska účasti zahraničných hostí. Do hlavného mesta Slovenska pri príležitosti konania podujatia zavítajú Jakob Preuss z Nemecka, Mária Takács z Maďarska, Alka Sadat z Afganistanu, Omar Wael z Egypta či Faramarz Beheshti, ktorý žije na Novom Zélande, no pochádza z Iránu.
Hlavným motívom tohtoročného festivalu Jeden svet je heslo Svet v sieti. Nové technológie totiž zohrali významnú úlohu v revolúciách v arabskom svete, ktorým sa budú venovať aj niektoré filmy, konkrétne v sekcii Nové médiá menia svet.
Okrem témy tzv. arabskej jari festival priblíži aj ďalšie – práva žien, ochranu životného prostredia či práva menšín a to v rámci sekcií Cesty ku slobode, Eko aktivizmus, Máte právo vedieť, Naša r/evolúcia, Ženské svety, Jeden svet deťom a napokon Slovenský dokumentárny film 2010/2011.
V rámci tejto sekcie, ktorá je jedinou súťažnou, premietnu filmy Celý svet je úzky most, Duch v stroji, Chránené územie, Matka, Miluj blížneho svojho, Nechcené deti po 12 rokoch – Chcela som byť matka, Nechcené deti po 12 rokoch – Povieme si to v nebi, Nemoc tretej moci, Nickyho rodina a Slovenská krčma.
Súčasťou festivalu Jeden svet bude aj niekoľko diskusií, konkrétne na témy Školy pre Rómov, Stav súdnictva na Slovensku, Je na Slovensku skutočne zaručená rovnoprávnosť žien?, Práva žien v Afganistane, Sexuálna orientácia – vec verejná?, Jadrová versus alternatívna energia, Arabská jar, Revolúcia v Egypte, Porevolučná realita a Pomoc, ktorá pomáha?
Ľudia budú môcť navštíviť aj koncert zoskupenia Malalata soundsystem, výstavy Dobrovoľníctvo cez objektív, Ľudské práva cez objektív alebo Barma dnes. Okrem iných workshopov sa na podujatí uskutoční ten s názvom Nisimazine, ktorý sa v minulosti konal v Cannes, Abú Zabí, Teheráne i v Rio de Janeiro. Ide o workshop filmovej žurnalistiky, počas ktorého sa bude 10 študentov zo Slovenska, Nemecka a Francúzska učiť od profesionálov. „V rámci tohto workshopu by sme chceli poukázať na to, ako sa zmazáva hranica medzi filmármi a divákmi,“ priblížil na utorňajšej tlačovej konferencii jeho organizátor Matthieu Darras.
Už od 29. novembra začne festival putovať po celom Slovensku. Jeho prvou zastávkou bude nitrianske Kníhkupectvo pod vŕškom. Organizátori vybrané snímky festivalu premietnu v ďalších 23 mestách. Poslednou zastávkou by mal byť v marci Prešov.
Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa koná pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej a starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Tatiany Rosovej.
Vstupenka na jeden film stojí 2,50 eura. Permanentka na celý festival v Bratislave sa dá kúpiť za 12 eur, dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP zaplatia za permanentku 8 eur. Lístok na tri premietacie dni stojí 7 eur, pre dôchodcov a ZŤP 5 eur.
Viac informácií o festivale a kompletný program filmových sekcií či sprievodných podujatí je dostupný na webovej stránke www.jedensvet.sk.