SOČI 5. augusta (WEBNOVINY) – Cieľom ruskej intervencie v Gruzínsku pred tromi rokmi nebolo obsadiť cudzie územie či zvrhnúť režim prezidenta Michaila Saakašviliho, ale výlučne zastaviť konflikt vyvolaný snahou Tbilisi získať vojenskou silou kontrolu nad odštiepeneckým regiónom Južné Osetsko. Prezident Dmitrij Medvedev to uviedol v piatkovom rozhovore pre ruské a gruzínske médiá, z ktorého citovala tlačová agentúra RIA Novosti. Ruský líder pritom poprel tvrdenia, že Moskva sa na vojnu s Gruzínskom dopredu pripravovala a vyhlásil, že gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu „nikdy neodpustí“ smrť Rusov zasiahnutých konfliktom.
„Našou misiou nebolo zmocniť sa Tbilisi alebo akéhokoľvek iného mesta v Gruzínsku. Naším jediným cieľom bolo zastaviť inváziu, ktorú rozpútal Saakašvili,“ povedal Medvedev reportérom v Soči. „Domnievam sa, že operácia na vynútenie mieru, ktorá trvala päť dní, bola úspešnou misiou,“ vyjadril sa krátko pred tretím výročím vypuknutia krátkej gruzínsko-ruskej vojny v auguste 2008. Tvrdenia, podľa ktorých sa Rusko na konflikt vopred chystalo, ruský líder označil za „totálnu hlúposť“.
„Konflikty nikdy nepriniesli nič dobré. Ak by sa nám podarilo tejto vojne zabrániť, bolo by to v prospech všetkých, a predovšetkým Gruzínska,“ povedal Medvedev považujúci Saakašviliho za „jedinú osobu“, ktorá by sa mala zodpovedať z rozpútania násilia. Gruzínsky líder podľa neho počas vojny nariadil zabitie stoviek Rusov vrátane príslušníkov mierových síl, čo mu „nikdy neodpustí“. Medvedev ešte vo štvrtok vyjadril presvedčenie, že Saakašviliho by mali za jeho kroky spred troch rokov postaviť pred medzinárodný tribunál, podľa vlastných slov si však uvedomuje nereálnosť takejto požiadavky. V piatkovom rozhovore ruský prezident taktiež uviedol, že zvrhnutie znepriateleného lídra v rámci intervencie „nemal v pláne“, čo dodnes hodnotí ako „správne rozhodnutie“, hoci by to pre Rusov bolo „hračkou“. O konečnom osude Saakašviliho tak musia rozhodnúť samotní Gruzínci, konštatoval Medvedev.
Rusko a Gruzínsko sa dlhodobo sporia o separatistické oblasti Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré Moskva fakticky už roky politicky aj vojensky ovláda. Spor vyvrcholil v auguste 2008 ozbrojeným konfliktom, ktorý po niekoľkých dňoch ukončilo prímerie sprostredkované v mene Európskej únie francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Rusko následne posilnilo vojenskú prítomnosť na oboch územiach a uznalo ich nezávislosť, čo však medzinárodné spoločenstvo odmietlo akceptovať.