BUDAPEŠŤ 8. novembra (WEBNOVINY) – Maďarský parlament schválil zákon, ktorý od roku 2012 stanovuje referenčnú úrokovú sadzbu pre hypotekárne úvery. Podľa vládnej strany Fidesz to banky donúti, aby „hrali čestnú hru“.
Podľa nového zákona, ktorý poslanci schválili v pondelok večer, budú zmeny úrokov z hypotekárnych úverov naviazané na referenčnú sadzbu alebo musia byť fixované aspoň na tri roky. Obmedzené budú aj celkové náklady na úvery. „Tento zákon vytvára v Maďarsku od roku 2012 jasnejšie podmienky a parlament týmto krokom núti banky, aby hrali čestnú hru,“ povedal pred hlasovaním poslanec za stranu Fidesz Antal Rogan. Dodal, že banky aj tak budú schopné dosahovať slušné zisky.
Referenčná úroková sadzba pre hypotekárne úvery vo forintoch bude trojmesačná, šesťmesačná alebo dvanásťmesačná sadzba na medzibankovom trhu v Budapešti BUBOR alebo sa bude rovnať výnosom z trojročných alebo päťročných vládnych dlhopisov. Referenčná úroková sadzba pre hypotekárne úvery v eurách a frankoch bude naviazaná na sadzby EURIBOR a LIBOR.
Celkové náklady na úvery môžu byť maximálne o 24 % vyššie ako je základná úroková sadzba centrálnej banky , ktorá je teraz 6 %. Výnimkou budú riskantnejšie produkty, ako sú úvery prostredníctvom kreditných kariet a spotrebiteľské úvery. Náklady na tieto úvery môžu byť maximálne o 39 % vyššie, ako je základná sadzba centrálnej banky.
Zmena hypoték ohrozuje maďarskú ekonomiku, tvrdí ECB
Maďarský program zmeny podmienok splatnosti úverov v cudzej mene ohrozuje stabilitu bankového systému a hospodársky rast krajiny. Vyhlásila to v utorok Európska centrálna banka (ECB). Kontroverzný program s účinnosťou od októbra do decembra umožní maďarským domácnostiam splatiť hypotekárne úvery v cudzích menách pri kurze 180 HUF/CHF a 250 HUF/EUR, čo je hlboko pod trhovými hodnotami.
„Jednorazové straty, ktoré utrpí maďarský bankový systém v dôsledku zákona o splatení hypotekárnych úverov v cudzej mene, negatívne ovplyvnia kapitálovú pozíciu bánk v čase, keď ich schopnosť akumulovať kapitál čiastočne obmedzuje aj daň z finančných transakcií zavedená minulý rok,“ uviedla ECB vo vyhlásení.
Plán môže negatívne ovplyvniť maďarskú menu, rizikové prirážky na vládne dlhopisy a domáce úrokové sadzby, tvrdí ECB. Zhoršená dostupnosť úverov a obavy o bezpečnosť investícií sa tak môžu podľa banky prejaviť aj na spomalení ekonomiky.