Oficiálny názov: Západný breh
Hlavné mesto: Ramallah
Počet obyvateľov: 3,3 milióna
Rozloha: 5 655 km²
Zobraziť na mape: TU
HDP na obyvateľa:
Vlajka:
Kód meny:
Názov meny:
Západný breh nie je samostatnou krajinou. Dokonca nejde ani o krajinu, ktorá nie je uznaná, či časť niektorej uznanej krajiny. Západný breh sú časťou Palestíny, ktorá sa snaží získať medzinárodnú zvrchovanosť.
Palestína je štát, ktorý uznáva niekoľko desiatok krajín. Dokonca je aj súčasťou niektorých inštitúcií Organizácie spojených národov. Palestína však nie je súčasťou valného zhromaždenia OSN, a to považujeme za hlavné kritérium medzinárodnej rozpoznateľnosti krajín.
Súčasná Palestína (používa sa aj termín Palestínske teritóriá) sa skladá z dvoch častí – Západného brehu a Pásma Gazy. Západný breh je niekoľkokrát väčší ako Gaza. Rozloha Západného brehu je 5 665 km². Rozloha Pásma Gazy je 365 km². V oboch častiach Palestíny však nežije až tak rozdielny počet obyvateľov. V Gaze je to takmer 2 milióny. V Západnom brehu cca 3,3 milióna.
Hoci ide formálne o jeden štát, rozdiely vo viacerých aspektov veľmi výrazné. Na začiatok je dobré povedať, že Gaza a Západný breh nie sú politicky jednotné. Od roku 2007 je každá časť Palestíny ovládaná inou politickou stranou. V roku 2007 došlo k rozporu medzi hnutím Fatah a Hamas. V určité obdobie priaznivci týchto hnutí medzi sebou bojovali. Hamas sa ujal vlády v Pásme Gazy. Fatah začal riadiť Západný breh.
Pre osud Palestínčanov je extrémne dôležitý vzťah ich politických predstaviteľov s izraelskou vládou. Fatah je považovaný za umiernené politické hnutie. Hamas je radikálnejší. Hamas otvorene s Izraelom bojoval. Výsledkom je to, že v súčasnosti je Gaza v blokáde. Západný breh má s Izraelom ďaleko lepšie vzťahy – určite však nie dobré. Na Západnom brehu žije asi pol milióna Židov. Palestínci sa môžu dostať do Izraela a obchod medzi oboma územiami je relatívne voľný.
Jednou z hlavných tém vzťah Západného brehu a Izraela je budovanie židovských osád na palestínskom území. Palestína a veľká väčšina medzinárodného spoločenstva to považuje za nelegálne. Izrael to však spochybňuje.
Územie dnešného Západného brehu bolo definované v roku 1949 na základe výsledkov vojny. Posledné roky sa Palestínčania o vytvorenie samostatného štátu. Je to veľmi zdĺhavý a komplikovaný proces. Cesta k vytvoreniu dvoch samostatných štátov – Izraela a Palestíny, bola načrtnutá v roku 1994 v Osle. Vzťahy medzi Palestínou a Izraelom sa však v posledných rokoch nezlepšujú. Práve naopak. V roku 2015 palestínskej vláde došla trpezlivosť a vyhlásila dohody z Osla za neplatné.
História Západného brehu
Od roku 1517 bola táto časť Západnej Ázie súčasť Osmanskej ríše. Všetko sa zmenilo koncom prvej svetovej vojne, kedy sa Osmanská ríša rozpadla. Na jej konci si víťazné mocnosti sadli za stôl a začali si tento kút sveta deliť. Palestínske teritória vrátane Západného brehu padli pod správu Veľkej Británie. Vznikol Britský mandát pre Palestínu.
Izrael vznikol v roku 1948. Takmer okamžite po vzniku tohto štátu na Izrael zaútočili všetci arabskí susedia. Izrael však odolal. V rámci tohto konfliktu si Transjordánsko (dnešné Jordánsko) anektovalo Západný breh. Od roku 1948 do roku 1967 bol Západný breh pod správou Jordánsko – hoci medzinárodne to žiadna krajina okrem Veľkej Británie neuznala.
Po víťaznej 6-dňovej vojne Izrael obsadil Západný breh a okupuje ho až doteraz.
Ekonomika
Hospodárstvo Západného brehu na tom nie je dobre. Netrpí však takými problémami ako Pásmo Gazy. Západný breh je závislý na medzinárodnej pomoci. Bez nej by centrálna vláda nedokázala fungovať.
Dlhodobé problémy ekonomiky v tejto časti Palestíny sú do veľkej miery spôsobené izraelskou okupáciou. Palestínčania z tohto dôvodu nedokážu rozvinúť priemysel a ďalšie časti ekonomiky do takej miery, aby boli samostatní.
Obyvateľstvo Západného brehu
Na Západnom brehu žije asi 3,3 milióna obyvateľov. Presné číslo nie je možné určiť. Rôzne pokusy o sčítanie obyvateľstva skončili s výrazne odlišnými výsledkami. Na Západnom brehu žije približne 400 tisíc Židov. Zvyšok sú palestínski araby. Asi 30 percent z nich sú utečenci, alebo potomkovia utečencov, ktorých vyprodukovala vojna v roku 1948.
Náboženstvo
80 až 85 percent obyvateľov Západného brehu sú moslimovia – väčšina z nich sú suniti. 12 až 14 percent obyvateľstva sú židia.