Oficiálny názov: Falklandy
Hlavné mesto: Stanley
Počet obyvateľov: 2 932
Rozloha: 12 200 km²
HDP na obyvateľa: 55 400 $
Vlajka:
Kód meny: FKP
Názov meny: falklandská libra
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Falklandy, alebo Falklandské ostrovy, nie je nezávislá krajina. Nenašli by ste ju medzi členskými krajinami Organizácie spojených národov. Falklandy sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska ako Britské zaoceánske teritórium.
Obyvatelia Falklandov sú občanmi Veľkej Británie.
Na mape je Falklandy potrebné hľadať v južnej časti Atlantického oceánu. Približne 300 kilometrov východne od pobrežia Južnej Ameriky.
Ide o súostrovie skladajúca sa z dvoch hlavných ostrovov – Západný Falkland a Východný Falkland, a 776 menších ostrovov. Rozloha celej krajiny je približne 12 tisíc kilometrov štvorcových.
Falklandy sú v našich končinách známe najmä vojnou, ktorá sa na týchto ostrovoch odohrala v roku 1982. Problém je, že na ostrovy si historicky robia nárok aj Argentínčania. V roku 1982 sa im ich podarilo na krátku dobu okupovať. Británia však vo veľmi krátkej dobe svoje územie oslobodila.
Na Falklandach žijú necelé tri tisícky ľudí. Väčšina z nich sú rodení Falklanďania. V posledných rokoch však možno pozorovať imigráciu, ktorá vyrovnáva prirodzený úbytok obyvateľstva. Na Falklandy sa chodí ako za prácou, tak aj za oddychom. Dovolenka na Falklandy síce nie je lacná, rozhodne však ide o zaujímavé miesto na Zemi.
Klíma Falklandských ostrovov je vcelku chladná. Na pláži si tu veľmi neoddýchnete. Na oboch ostrovoch sa však nachádzajú horské systémy dosahujúce nadmorskú výšku okolo 700 metrov.
História Falklandov
História Falklandov začína až v roku 1764. Do tohto roku boli Falklandské ostrovy neobývané. Počas nasledujúcich rokov na Falklandach vznikali francúzske, britské, španielske, ale aj argentínske osídlenia. Falklandy nakoniec pod svoju moc dostala Veľká Británia.
Argentína však Falklandy vždy považovalo za svoje územie. Na začiatku vlády premiérky Thatcherovej Veľká Británia uvažovala, že správu ostrovov prenechá Argentíne. V roku 1981 sa o tomto dokonca viedli intenzívne rokovania na úrovni vlády. Motiváciou Británie bola snaha ušetriť. Thatcherovej vláda prišla s masívnymi škrtmi vo výdavkoch a starostlivosť o vzdialené ostrovy niekde pri Južnej Amerike boli priveľmi nákladná. Argentínska a britská vláda sa nakoniec nedohodli. Zlyhanie rokovaní vyústilo vo väčší konflikt, ktorý nakoniec vyvrcholil regulárnou vojnou medzi oboma krajina. V roku 1982 Argentína na krátku dobu okupovala ostrovy. Toto donútilo Veľkú Britániu nasadiť armádu. Voči nej argentínske vojsko nemalo šancu.
Po skončení vojny Veľká Británia výrazne posilnila svoju vojenskú prítomnosť na ostrovoch.
Ekonomika Falklandských ostrovov
Samotnou veľkosťou je falklandské hospodárstvo zanedbateľné. V krajine žije iba necelých 3000 obyvateľov. Falklandy však v celosvetovom meradle zaberajú popredné priečky v príjme na hlavu. Hrubý domáci produkt na obyvateľa po započítaní kúpnej sily je desiaty najväčší na svete.
Pritom na Falklandach nenájdete nič výnimočné. Až 60 percent ekonomiky tvorí rybolov. Falklandy predávajú povolenia na rybolov vo svojich vodách prakticky komukoľvek, kto má o to záujem.
Ekonomickým centrom krajiny je hlavné mesto Stanley. Tu nájdete aj najvýznamnejší prístav na súostroví.
Vláda a aj obyvatelia vidia budúcnosť ekonomiky v ťažbe ropy. Už niekoľko rokov v okolí Falklandov prebieha intenzívny prieskum ložísk. Toto úsilie ešte len čaká na plody. Ropné spoločnosti zatiaľ nenašli žiadne nálezisko, z ktorého by sa oplatilo ťažiť ropu.
Obyvateľstvo
Populácia Falklandov nie je veľmi rôznorodá. Veľká väčšina Falklanďanov sú pôvodom Škóti a Walesania. Teda potomkovia ľudí, ktorí sa sem prisťahovali v roku 1834.
Hustota obyvateľstva je veľmi nízka. V druhej polovici minulého storočia museli ostrovy zápasiť s neustále sa zmenšujúcou populáciou. V posledných rokoch sa však tento úbytok podarilo zastaviť vďaka imigrácii z Veľkej Británie, Čile a niekoľkých ďalších krajín.
Náboženstvo
Falklandy sú kresťanská krajina. K tomuto náboženstvu sa hlási až 70 percent obyvateľstva.