Oficiálny názov: Turkmenistan
Hlavné mesto: Aškabat
Počet obyvateľov: 5 171 943
Rozloha: 491,210 km²
HDP na obyvateľa: 14 174 $
Vlajka:
Kód meny: TMM
Názov meny: manat
Úradný jazyk: ruština
Zobraziť na mape: TU
Turkménsko sa nachádza v Centrálnej Ázii. Krajina susedí s Iránom, Afganistanom, Uzbekistanom a Kazachstanom. Na východe ho obmývajú vody Kaspického mora. Mapa Turkménska to vysvetlí ďaleko lepšie ako slovný popis.
Turkménsko je pomerne zvláštna krajina. Atraktívna pre turistov, avšak plná rôznych vecí, ktoré by sme v Európe už netolerovali. Dovolenka v Turkménsku sa často v katalógoch cestovných kancelárií nenachádza. To však neznamená, že turisti sem nechodia. Chodia, avšak v drvivej väčšine prípadov v rámci poznávacích zájazdov cestovných kancelárií, ktoré spájajú Turkménsko s ďalšími krajinami Strednej Ázie. Zájazd do Turkménska je zaujímavým spestrením bežného cestovateľského stereotypu. Turkménske pamiatky naozaj zaujmú. Krajina bola vždy križovatkou všemožných kultúr a civilizácií. Turkménske podnebie sa do veľkej mier podobá tomu nášmu – je kontinentálne a suché. Do Turkménska sa vyžadujú víza. Víza do Turkménska možno získať na najbližšom turkménskom veľvyslanectve.
Medzi turkménske zaujímavosti patrí aj miestny politický systém. Turkménsko je silne autokratický štát, kde by ste hľadali iba málo paralel Európskou Úniou. Moc má pevne v rukách prezident, ktorý je vo funkcii doživotne. Je to akýsi panovník, ktorý sa aspoň zvonku chce skrývať pod modernosť. Do roku 2006 krajine vládol prezident Saparmurat Niyazov. Po jeho smrti ho nahradil Gurbanguly Berdimuhamedow. Zmenou vodcu krajiny sa však na živote ľudí veľa nezmenilo. Turkménsko patrí medzi krajiny, čo najviac potláčajú základné ľudské práva.
Ďalšou zaujímavosťou Turkménska je dedina Derweze. Turkménske Derweze sa dostalo do správ vďaka prezidentovi krajiny. Ľudia v tejto dedinke žili tradičným kočovným spôsobom, ktorý sa pánovi prezidentovi veľmi nepáčil. Jednoducho mu vadila. Nerád sa na ňu pozeral, keď šiel okolo. Rozhodol sa ju jednoducho zrušiť. Obyvatelia ju museli opustiť. Oficiálny dôvod bol, že jej existencia neprospievala turistickému ruchu.
História Turkménska
Turkménsko bolo po mnohé storočia križovatkou rôznych kultúr. V stredoveku bolo mesto Merv jedno z najdôležitejších v islamskom svete. Toto mesto bolo veľmi dôležitou zastávkou na hodvábnej ceste. Krajina tak živo komunikovala s Čínou. Prakticky až do konca 15. storočia.
Rusi sa Turkménska zmocnili v roku 1881. Neskôr v Turkménsku sídlilo jedno z najdôležitejších protibolševických hnutí. Bolo však potlačené a v roku 1924 sa Turkménsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosť od Rusov získalo Turkménsko až po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Ekonomika
Ekonomicky na tom Turkménsko vôbec nie je zle. Hrubý domáci produkt na obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je asi na polovičnej úrovni oproti Slovensku. Toto číslo je na Strednú Áziu veľmi pekné.
Turkménska ekonomika je závislá na nerastnom bohatstve. Krajina sedí na štvrtých najväčších zásobách zemného plynu, ktorého ťažba je základným a najväčším príjmom štátneho rozpočtu.
Samotná situácia ľudí je špecifická. Až 60 percent populácie nemá prácu. Vláda však od roku 1993 poskytuje ľuďom vodu, elektrinu a zemný plyn úplne zdarma.
Oficiálnou menou Turkménska je turkménsky nový manat.
Obyvateľstvo
Etnickí Turkméni tvoria 85 percent populácie. Uzbekov je 5 percent a Rusi tvoria štyri percentá obyvateľstva.
Oficiálnym jazykom je turkménčina. Bežne sa však používa aj ruština – najmä na komunikáciu medzi jednotlivými etnickými skupinami.
Náboženstvo
Turkménsko je moslimská krajina. K tomuto náboženstvu sa hlási až 90 percent obyvateľstva. Ortodoxní kresťania tvoria 9 percent populácie.